Předseda zasedání G20 vyzval k řešení obchodních sporů

12.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Nusa Dua (Indonésie) 12. října (ČTK) - Obchodní spory v rámci skupiny velkých světových ekonomik G20 musejí vyřešit ty země, které jsou do nich přímo zapojeny. Uvedl to dnes předseda zasedání finančních představitelů G20, argentinský ministr hospodářství Nicolás Dujovne. Zasedání G20 se konalo na okraj setkání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) na indonéském ostrově Bali.

Skupina G20 však po skončení nevydala žádné společné prohlášení. \"Víme, že nyní čelíme obchodnímu napětí mezi členy G20,\" uvedl Dujovne. \"G20 může poskytovat prostor pro jednání. Přetrvávající neshody by však měli vyřešit ti členové, kteří jsou do sporů přímo zapojeni,\" dodal.

Dujovne ve svém prohlášení přímo nezmínil Spojené státy a Čínu. Tyto dvě země na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů, což otřásá finančními trhy a vyvolává obavy, že vzestup obchodního protekcionismu by mohl podkopat růst světové ekonomiky.

\"Shodujeme se v tom, že mezinárodní obchod je důležitým motorem hospodářského růstu a že je zapotřebí vyřešit spory, které mohou negativně ovlivnit náladu na trzích a zvýšit finanční nestabilitu,\" uvedl rovněž Dujovne.

Indonéský prezident Joko Widodo na zasedání MMF a SB vyzval ministry financí a šéfy centrálních bank, aby zmírnili dopady obchodních válek. Varoval, že situace by v důsledku rostoucí rivality ve světovém obchodě mohla být kritičtější než globální finanční krize před deseti lety. \"V poslední době se zdá, že vztahy mezi předními světovými ekonomikami se čím dál více podobají Hře o trůny,\" uvedl s odkazem na populární fantasy seriál.

MMF tento týden snížil odhad růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok a varoval před hrozbou eskalace sporů v mezinárodním obchodě. Fond nyní předpokládá, že tempo růstu světové ekonomiky bude letos i příští rok činit 3,7 procenta.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.