USA schválily fúzi plynárenských firem Linde a Praxair

22.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Frankfurt nad Mohanem 22. října (ČTK) - Německý výrobce technických plynů Linde a jeho americký konkurent Praxair, kteří se dohodli na fúzi v prosinci 2016, dnes získali ve Spojených státech souhlas regulátora, podmíněný prodejem dalších aktiv. Z fúze má vzniknout jednička světového trhu s průmyslovými plyny o tržní hodnotě kolem 86 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč), uvedla agentura Reuters. Ostatní regulační úřady už fúzi povolily.

Akcie obou firem na zprávu reagovaly růstem, kolem 18:00 SELČ akcie Linde přidávaly necelá tři procenta a Praxair 2,5 procenta.

Americká Federální komise pro obchod (FTC) ve svém stanovisku k fúzi sdělila, že společnosti budou v USA muset prodat aktiva v devíti segmentech trhu s průmyslovými plyny.

Nová společnost Linde plc bude mít 80.000 zaměstnanců ve více než stovce zemí, její roční příjmy budou činit asi 27 miliard dolarů (podle údajů za rok 2017). Akcie bude mít zapsány na burzách v New Yorku a Frankfurtu.

Zelenou fúzi společností Linde a Praxair daly dříve všechny ostatní příslušné orgány pro hospodářskou soutěž včetně Evropské komise. Ta souhlasila po prodeji evropských aktiv Praxairu japonské firmě Taiyo Nippon Sanso.

Firma Linde se už dříve domluvila na prodeji plynárenských aktiv v Severní a Jižní Americe konsorciu firem Messer a CVC, z dalších jednání s FTC však vyplynulo, že se bude muset zbavit většího množství aktiv.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.