Kdo vlastní české fotbalové kluby?

16.07.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes jeden a čtvrt milionu lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy - Spartu, Baník či Bohemku?

Český fotbal zažívá s posledních letech poměrně úspěšné období, kdy jej na klubové úrovni táhne především Slavia, která opakovaně kraluje lize a úspěšně si razí cestu i pohárovou Evropou.

V čele FAČR navíc již nesedí bývalý agent StB, ale úspěšný funkcionář Petr Fousek, tak snad situace v českém fotbalu bude brzy o fousek lepší.

Kdo vlastní naše kluby:

„Zelená je tjáva, fotbal to je hja!" Kdo v Česku tuto hju ovládá?

Fotbalové hřiště na vesnici

Zdroj: Shutterstock

1. FC Slovácko - Slovácko sa súdí?

1. FC Slovácko logo

Zdroj: 1. FC Slovácko

Vlastníkem fotbalového klubu 1. FC Slovácko je holding Z-Group a. s., která je ovládána a veskrze vlastněna slováckým miliardářem Zdeňkem Zemkem. Do Z-Group a. s. spadají například společnosti Železárny Veselí nad Moravou, ČSAD autobusy Plzeň, ČSAD Vsetín či lázeňská sanatoria Miramare v Luhačovicích, LS Royal a Royal Spa v Mariánských Lázních, Velkých Losinách a Ostrožské Nové Vsi a další společnost. Rovněž rodina Zemků vlastní solární elektrárny, za které je trestně stíhán Zdeněk Zemek, za solární elektrárny již v minulosti byli jeho dva synové Alexander a Zdeněk odsouzeni na téměř 7 let vězení a dostali několikamilionové pokuty. A pak že Slovácko sa nesúdí...

1. FK Příbram - Iron Man Starka

1. FK Příbram lgoo

Zdroj: 1. FK Příbram

V Příbrami mají svého železného muže, bosse Jaroslava Starku. Ten je již velezkušeným funkcionářem a podnikatelem, který zbohatl v divokých devadesátých letech v pohostinství, barech, hotelových a dalších doprovodných službách. Jaroslav Starka stejně jako skorojmenovec Ned Stark dokáže vycítit, kdy se jeho klubu blíží zima, a přiloží nějaké to polínko do ohně a jeho klub se dokáže za zázračných okolností zachránit.

Oficiálně je ovšem vlastníkem klubu jeho syn, Jan Starka, nicméně Jaroslav Starka je prezidentem klubu a často mívá i poslední slovo v kabině. Jeho tým je tvořený z odložených hráčů, veteránů a čím dál více také s talentů, které si příbramský fotbalový tým vychovává sám ve své fotbalové akademii, jejímž ředitelem je bývalý ministr školství a tělovýchovy Josef Dobeš. Talentované hráče také klub prodává do špičkových evropských týmů.

1. FK Příbram po několika "zázračných" záchranách na jaře 2021 sestoupila z 1. ligy a zdá se, že s podporou několika náhod již nemůže v budoucnu počítat. Uvidíme, zdali se ještě Příbram vratí do elitního českého rybníku.

 

AC Sparta Praha - namaže koncert Vrby a Malého Mozarta železnou Spartu?

AC Sparta Praha

Zdroj: AC Sparta Praha

Akcie AC Sparta Praha vlastní ze 60 % společnost J & T Credit Investments a ze 40 % Daniel Křetinský, který se podílí na směřování klubu a má nejspíše také poslední slovo při schvalování posil. Daniel Křetinský patří mezi nejbohatší Čechy a jeho majetek je odhadován na 78 miliard korun. Patří mezi největší české uhlobarony (je majoritním vlastníkem EHP) a vlastní rovněž různá média (deník Blesk, časopis Reflex a rádia Frekvence 1, Evropa 2). Křetinský dokázal využít koronavirovou paniku a nakoupil prá společnostní, například evropského lídra ve zpracování popílku STEAG Power Minerals

Poslední roky to ve Spartě sportovně skřípe a orchestr zatím nepředvádí ani kádr vybraný od malého Mozarta Tomáše Rosického. Ve Spartě se v minulosti posily tahaly jako králíci z klobouku a trenéři se sestavou čarovali jako kouzelník Pokuston, tedy do té doby než se sami stěhovali....

V minulosti nepomohla Spartě léčba Itálií a ni cesta českých trenérů se neukázala býti úplně "šcastnou" a vytoužený titul si pro sebe vždy ukořistili Slavia či Plzeň.

V zimě zvolený trenér Pavel Vrba ovšem ohybá talentovaný kádr ku obrazu svému a vypadá to, že se ze Sparty může stát obávaná vrba mlátička, která si konečně dokáže vybojovat cestu k titulu a k Lize mistrů, tedy k úspěchům kterých Sparta neokusila již pěknou řádku let.


Čtěte také:

Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?


Bohemians Praha 1905 - natřou to klokani zbytku ligy?

Bohemians Praha logo

Zdroj: Bohemians Praha 1905

Majoritním vlastníkem klubu z Vršovic je Darek Jakubowicz (51,19 % akcií), jehož rodina je také vlastníkem hlavního sponzora Bohemky - společnosti Barvy a Laky Hostivař. Dalším vlastníkem je občanské sdružení CU Bohemians Praha, které se věnuje výchově vršovické mládeže a také se podílelo na záchraně tohoto tradičního klubu.

Bohemians Praha 1905 měl totiž v minulosti existenční problémy a propadl se až do 3. ligy, ale díky fanouškům se dokázal vrátit do první ligy, kde se tito neohrožení vačnatci drží již od roku 2014.

Nicméně klokani jsou rádi, že doskáčou nad hranici sestupu, protože jejich rozpočet není závratný a ani poměrně slušná fanouškovská obec jim nedokáže zaručit příjem, který by konkuroval jiným pražským klubům.

FC Baník Ostrava - povstání z uhelného popela?

FC Baník Ostrava logo

Zdroj: FC Baník Ostrava

V minulosti těžil Baník ze solidní základny talentů a úžasné fanouškovské podpořy. Nicméně peníze utržené za odchovance se jaksi rozkutátely a po mnoha pokusech o návrat na výsluní se FC Baník Ostrava hrdý a slavný klub se poroučel do druhé ligy, odkud se dokázal po jedné sezóně dostat zpět mezi českou elitu.

Za stabilizaci klubu a návrat do 1. ligy mohou ostravští fanoušci vděčit miliardáři Václavu Brabci, který vlastní 95% podíl v klubu. Václav Brabec vlastní podíl ve společnosti CIDEM holding (ČSAD Havířov, a. s., ČSAD Karviná a. s., ČSAD Frýdek-Místek, a. s., CIDEMAT Hranice, s. r. o, KBS Hranice, s. r. o., BUS MANAGEMENT, a. s., FVE 6, s. r. o.), dále je majitelem společností Warimex s. r. o., Vacutec Moravia, s. r. o. a hotelu Octárna v Kroměříži.

Baník se ovšem snaží šilhat i po pohárové Evropě, nicméně pod trenérem Lubošem Kozlem se to nepodařilo. K zařazení mezi evropskou smetánku se tedy bude snažit trenér Ondřej Smetana, který Baník vede o února 2021.

 

FC Fastav Zlín - ZZ ze Zlína

FC Fastav Zlín

Zdroj: FC Fastav Zlín

Zdeněk Červenka a Zdeněk Grygera - dva Zdeňkové, kteří dovedli Zlín až do Evropské ligy. Zdeněk Červenka je 100 % FC Fastav Zlín a rovněž vlastní několik společností navázaných na zemědělství, z nichž největší je společnost Lukrom, jehož tržby přesahují 2,5 miliardy korun ročně.

FC Fastav Zlín ovšem trochu doplatil na účast v evropských pohárech tím, že poměrně úzký kádr v domácí lize nenaplňoval očekávání, a Zlín se následně umístil až na 10. příčce, pouhé tři body nad sestupovým pásmem, od té doby se bohužel moravský celek potácí spíše v dolní polovině tabulky.

Hráči Zlína si tedy zkusili, jaké je to být na bále Evropské ligy, ale od té doby je jaksi tlačí bota a nemohou najít tu správnou míru. Nicméně, kde by měli najít to správné obutí na cestu do Evropy nežli v městě Tomáše Bati?

Příště se podíváme na další týmy Fortuna ligy - Viktorii Plzeň, Boleslav, Jablonec a další.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 110 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU