Ropa zlevňuje kvůli jednání USA a Číny i vrtným aktivitám v USA

11.02.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/New York 11. února (ČTK) - Ceny ropy dnes klesají. Vedle obav z vývoje obchodních jednání USA a Číny trh ovlivnil nárůst počtu vrtů v USA počátkem roku a uzavření jedné z předních amerických rafinérií kvůli požáru.

Severomořská ropa Brent krátce před 16:30 odepisovala 1,24 procenta na 61,33 dolaru za barel a cena americké lehké ropy WTI klesla o 1,93 procenta na 51,70 dolaru za barel.

Energetické firmy v USA minulý týden zvýšily počet aktivních těžebních vrtů, už podruhé ve třech týdnech, což ukazuje na další růst těžby. Ceny WTI rovněž táhne dolů uzavření druhé největší rafinérie společnosti Phillips 66, kterou v neděli zachvátil požár.

Propad cen brzdí těžební škrty v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců včetně Ruska, takzvané skupiny OPEC+. V rámci dohody, která platí od ledna, státy chtějí omezovat produkci ropy do konce června o 1,2 milionu barelů denně. O dalším osudu stávající dohody mají představitelé OPEC+ jednat 17. a 18. dubna ve Vídni.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent duben 61,33 62,10 New York - NYMEX WTI březen 51,70 52,72

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.