Americký dolar kvůli nervozitě z obchodního jednání roste

11.02.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 11. února (ČTK) - Americký dolar zahájil nový týden růstem. Důvodem jsou obavy, že v rámci nejnovějšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou se oběma stranám nepodaří dosáhnout dohody, která má vyřešit jejich vzájemný obchodní spor ohrožující globální ekonomiku. Termín pro vyřešení sporu, a tedy uzavření dohody, je přitom stanoven na počátek března.

Kolem 17:10 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,4 procenta na 97,05 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,4 procenta na 1,1279 USD a k jenu o 0,6 procenta na 110,36 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,2 procenta na 124,46 JPY.

Dolar je na nejlepší cestě vykázat růst již osmou seanci za sebou. Dolaru pomáhá jeho pověst bezpečné investice v době nejistot. Investoři se obávají dopadů z případného obnovení obchodní války mezi dvěma nejnovějšími ekonomikami světa a zpomalení růstu globální ekonomiky.

Obchodní jednání na vysoké úrovni se má uskutečnit v Pekingu koncem tohoto týdne. Jednání je v centru zájmu investorů. Podle mnoha z nich je výhled na dohodu jen velmi malý a místo toho očekávají, že současný konečný termín pro dohodu stanovený na 1. března bude prodloužen. Americký prezident Donald Trump uvedl, že pokud nebude dohoda do 1. března dokončena, zavedou USA po tomto termínu nová cla na čínské zboží, napsala agentura Reuters.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.