Akcie v USA kvůli obchodu a Kongresu uzavřely smíšeně,dolar rostl

11.02.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 11. února (ČTK) - Akcie v USA se dnes vydaly oběma směry, jejich pohyb byl však jen velmi malý. Náladu investorů ovlivňují jednání mezi USA a Čínou o obchodu, jednání v Kongresu o financování vlády a horší výhledy hospodaření firem na letošní rok.

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 53,22 bodu, tedy 0,21 procenta, na 25.053,11 bodu. Širší index Standard & Poor\'s 500 stoupl o 1,92 bodu, čili 0,07 procenta, na 2709,80 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 9,71 bodu, neboli 0,13 procenta, na 7307,90 bodu.

Jak Peking tak Washington se vyjadřují optimisticky k vzájemnému obchodnímu jednání. Někteří investoři se však obávají, zda se podaří dojednat dohodu ve stanoveném termínu, tedy do začátku března.

Ve Washingtonu se představitelé Kongresu snaží dohodnout na financování hraniční zdi s cílem odvrátit další uzavření vládních úřadů. O víkendu jednání uvízla na mrtvém bodě.

Výsledky hospodaření již zveřejnily dvě třetiny firem z indexu S&P 500 a sezona zveřejňování výsledků hospodaření za čtvrté čtvrtletí se blíží ke svému konci. Výsledky více než 71 procent firem zatím překonaly odhady analytiků a ti nyní očekávají, že celkový zisk firem stoupl o 16,5 procenta. Zisk za první čtvrtletí by se však měl snížit o 0,2 procenta, což bude první pokles od druhého čtvrtletí 2016, napsala agentura Reuters.

Ztráty se dnes soustředily do tří sektorů - komunikační služby, energetický a zdraví. Naopak rostly průmyslové firmy, které jsou velmi citlivé na vývoj cel, jako General Electric a Caterpillar. Akcie Applu oslabily v reakci na zprávu výzkumné společnosti IDC, že prodej iPhonů v Číně ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 20 procent.

Dolar dnes osmou seanci v řadě posílil, což je nejdelší růstové období americké měny za dva roky. Obavy, zda se podaří včas dojednat obchodní dohodu mezi USA a Čínou, a ekonomické zpomalení v Evropě vyvolaly mezi investory zájem o měny považované za bezpečné investice v době nejistot, v čele s dolarem.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,4 procenta na 97,06 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,4 procenta na 1,1277 USD a k jenu o 0,6 procenta na 110,39 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,2 procenta na 124,47 JPY.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.