Slovenský prezident jmenoval Kažimíra guvernérem centrální banky

13.03.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 13. března (zpravodaj ČTK) - Slovenský prezident Andrej Kiska dnes jmenoval dosavadního ministra financí Petera Kažimíra guvernérem centrální banky (NBS). Do nové funkce nastoupí Kažimír na začátku června, předtím složí poslanecký mandát a odejde z ministerstva.

Ke změně na postu guvernéra NBS dojde po té, co současný šéf centrální banky Jozef Makúch loni oznámil předčasný odchod z funkce, byť jeho stávající šestiletý mandát by mu skončil až na začátku roku 2021. Makúch původně plánoval rezignovat již počátkem letošního března, po žádosti Kažimíra ale došlo k odkladu výměny ve vedení NBS o tři měsíce.

Guvernér NBS zastupuje Slovensko, které je členem eurozóny, i v Radě guvernérů Evropské centrální banky.

\"Žijeme ve složitém období. Každá další prognóza potvrzuje, ať na Slovensku nebo v jiných zemí Evropy a světa, že ekonomický růst se zpomaluje. Není důvod k panice, jsme ve zcela jiné situaci než v roce 2008,\" řekl Kažimír novinářům. Upozornil také na možné dopady brexitu či případné obchodní války ve světě.

Padesátiletý Kažimír, dlouholetý místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), se stal ministrem financí v roce 2012. Kondice státních financí se pod jeho vedením v uplynulých letech zlepšovala a letos by Slovensko mělo poprvé hospodařit bez deficitu veřejných financí.

Kažimír uvedl, že v nejbližších dnech se vzdá poslaneckého mandátu. Následně složí funkci ministra a odstoupí ze stranických funkcí ve Směru-SD. Jeho nástupce v čele ministerstva financí zatím není známý.

Klub slovenských ekonomických analytiků po loňském prosincovém hlasování parlamentu, který schválil návrh vlády, aby se guvernérem NBS stal Kažimír, vydal prohlášení, v němž uvedl, že politické nominace ohrožují nezávislost centrální banky.

Adrian Bobok ank

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.