Březnová meziroční inflace byla o 0,3 bodu vyšší, než čekala ČNB

10.04.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 10. dubna (ČTK) - Březnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Rozdíl podle něj způsobil výraznější meziroční růst cen potravin a mírně vyšší jádrová inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na tři procenta.

Znatelné zrychlení meziročního růstu regulovaných cen v březnu naproti tomu odpovídalo prognóze centrální banky. V souladu s predikcí se také obnovil meziroční růst cen pohonných hmot. I primární dopady změn nepřímých daní v březnu odpovídaly očekávání ČNB.

\"Zveřejněná data představují mírné proinflační riziko stávající prognózy ČNB,\" uvedl Král. Podle ní zůstávají celkové inflační tlaky silné především v souvislosti se zvyšováním mezd a pokračujícím růstem domácí ekonomiky. Tyto faktory se projevují především ve zvýšené jádrové inflaci. Zrychlení zaznamenal také růst cen potravin a regulovaných cen.

Naopak proinflační působení dovozních cen zesláblo. Podle prognózy zůstane inflace v první polovině letošního roku dočasně v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB. V dalším období se však celkové inflační tlaky zmírní a cenový růst zpomalí. V tom se nejprve projeví zesilující pokles dovozních cen, který bude odrážet obnovené posilování kurzu koruny a zmírnění zahraniční inflace. Také domácí inflační tlaky začnou pozvolna slábnout, a to v důsledku postupně se snižující dynamiky mezd. To povede ke stabilizaci inflace v těsné blízkosti dvouprocentního cíle ČNB, dodal Král.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.