Květnová meziroční inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

11.06.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. června (ČTK) - Květnová meziroční inflace byla 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Odchylka od prognózy byla podle něj způsobena především vyšším než očekávaným růstem cen potravin. Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,9 procenta z dubnových 2,8 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Rychleji, než očekávala ČNB, rostly také ceny pohonných hmot. Jádrová inflace byla naopak nepatrně nižší. Odhad růstu regulovaných cen se naplnil. Rovněž primární dopady změn nepřímých daní v květnu odpovídaly očekávání ČNB.

Zveřejněná data potvrzují podle Krále vyznění aktuální prognózy ČNB. \"Inflace se tak ve zbytku letošního roku bude nacházet v horní polovině tolerančního pásma, v příštím roce se sníží k dvouprocentnímu cíli. Přispěje k tomu i nastavení měnové politiky a odeznění aktuálně vysoké dynamiky regulovaných cen,\" uvedl Král.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.