Červnová meziroční inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

11.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. července (ČTK) - Červnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka (ČNB). Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Odchylka od prognózy byla podle něj stejně jako v květnu způsobena především vyšším než očekávaným růstem cen potravin. Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Stejným směrem, ale v menším rozsahu působil podle Krále i mírnější než prognózovaný meziroční pokles cen pohonných hmot a nepatrně rychlejší růst regulovaných cen. Také primární dopady změn nepřímých daní v červnu odpovídaly očekávání ČNB, dodal.

Zveřejněná data potvrzují vyznění současné prognózy ČNB, upozornil Král. Zvýšená inflace v letošním roce odráží podle něj přetrvávající cenové tlaky, vysokou dynamiku regulovaných cen a obnovený růst cen potravin.

Inflace se tak i ve zbytku letošního roku bude nacházet v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB, odhadl. Nicméně inflační tlaky začínají polevovat. \"Vedle postupného odeznívání proinflačního působení dovozních cen se zmírňují i domácí inflační tlaky v souvislosti s pomalejším růstem ekonomické aktivity. V příštím roce se proto inflace sníží k dvouprocentnímu cíli. Přispěje k tomu i nastavení měnové politiky a odeznění aktuálně vysoké dynamiky regulovaných cen,\" uvedl Král.

fd rot

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.