Ropa kvůli bouři Barry a napětí na Blízkém východě zdražuje

12.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn/New York 12. července (ČTK) - Ceny ropy se dnes zvyšují. Jejich růst podporuje skutečnost, že američtí producenti zavřeli před blížící se tropickou bouří Barry více než polovinu těžebních kapacit v Mexickém zálivu. Další faktorem je pokračující napětí na Blízkém východě.

Severomořská ropa Brent krátce před 17:30 SELČ přidávala 0,47 procenta na 66,83 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu zdražila o 0,28 procenta na 60,37 dolaru za barel.

Po propadu v minulém týdnu Brent v tomto týdnu zatím zpevnil o 4,1 procenta a WTI o 4,9 procenta.

Růst cen brzdí předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která letos počítá s přebytkem ropy na světovém trhu. Důvodem je podle IEA růst těžby ve Spojených státech v době, kdy globální poptávka spíše stagnuje. To povede v příštích devíti měsících k výrazné tvorbě zásob po celém světě. Návrat trhu do přebytku předpověděla ve čtvrtek také Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Cenám ropy pomáhá pokles zásob suroviny v USA, který trvá už čtyři týdny, i tropická bouře Barry blížící se k Mexickému zálivu. Producentské firmy zastavily těžbu v objemu více než jednoho milionu barelů denně, což představuje 53 procent těžby v oblasti.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent září 66,83 66,52 New York - NYMEX WTI srpen 60,37 60,20

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.