ZEW:Důvěra investorů v německou ekonomiku je horší, než se čekalo

16.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 16. července (ČTK) - Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci zhoršila více, než se očekávalo. Na vině je stále nevyřešený obchodní konflikt mezi Čínou a Spojenými státy a politické napětí ve vztazích s Íránem, vyplynulo z dnes zveřejněného průzkumu německého výzkumného institutu ZEW.

Index důvěry se podle průzkumu institutu snížil na minus 24,5 bodu z červnových 21,1 bodu. Analytici očekávali méně dramatický pokles na minus 22,3 bodu.

Dílčí index, který hodnotí současnou hospodářskou situaci, se v červenci propadl na minus 1,1 bodu ze 7,8 bodu v předchozím měsíci. Je nejníže od června 2010. Analytici odhadovali, že bude na pěti bodech.

Podle prezidenta ZEW Achima Wambacha může za pesimismus německých investorů zřejmě pokračující pokles nových objednávek pro německý průmysl. Ty se v květnu snížily více, než se čekalo. Vláda navíc varovala, že zpracovatelský průmysl bude slabý i v nadcházejících měsících.

Dnešní průzkum ZEW není dobrou zprávou pro největší evropskou ekonomiku, na níž je závislá i řada českých firem. Německý hrubý domácí produkt (HDP) by se měl letos podle dosavadních odhadů zvýšit jen o 0,5 procenta.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.