Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci června klesl

16.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 16. července (ČTK) - Schopnost Čechů splácet závazky se v pololetí zlepšila. Na konci června mělo dluhy po splatnosti 6,63 procenta dospělých. Na konci loňského června to bylo 7,14 procenta. ČTK o tom dnes informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

V registru fyzických osob, které mají potíže se splácením dluhů, bylo ke konci června zapsáno 586.000 osob. To je o 34.000 méně než před rokem. Dlužná částka po splatnosti klesla na 48 miliard Kč, meziročně o 1,7 miliardy korun.

\"Spotřebitelé dnes uzavírají plni optimismu smlouvy, které budou muset plnit i za několik let. V té době ovšem může být ekonomická situace ČR diametrálně odlišná od té dnešní. I proto upozorňujeme naše členské společnosti na potřebu řídit riziko i v době konjunktury a odpovědně prověřit každého jednotlivého klienta,\" uvedl tajemník sdružení Solus Jan Stopka.

Přes pokles počtu osob nesplácejících dluhy v rámci celé ČR zůstávají regiony, kde je v dluhové pasti více než desetina dospělých obyvatel. Nejčastěji se do prodlení s placením dostávají lidé v Ústeckém kraji (12,9 procenta) a v Karlovarském kraji (11,31 procenta).

\"Vůbec nejhorší je situace v okrese Most, kde eviduje Solus dluh po splatnosti u 15,32 procenta dospělých občanů. Naopak nejméně dluhů po splatnosti mají občané v okrese Žďár nad Sázavou, kde je v negativním registru SOLUS zapsáno jen 3,5 procenta dospělých občanů,\" doplnil Stopka.

Do registru fyzických osob Solus mohou nahlížet pouze členské společnosti sdružení, a to pouze v případě, že mají zákonem daný důvod. Tím je zejména snaha o prověření bonity a úvěrové historie klienta předtím, než mu umožní čerpat novou službu s odloženou splatností. Solus sdružuje takřka 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům ohledně bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v obchodu.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.