Z problémového programu na inovace šlo z MPO firmám 15 mld Kč

19.07.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. července (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proplatilo ze státního rozpočtu od loňského jara 15 miliard korun firmám, které žádaly o peníze pro své projekty z problémového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). EK však platby zatím neschválila. Loni na jaře je pozastavila kvůli vysoké chybovosti. Zda je proplatí, záleží na prověřování bruselských auditorů, kteří byli na MPO vedeném novým ministrem Karlem Havlíčkem (za ANO) mezi 24. až 28. červnem. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Jeho výsledky budou známy zřejmě letos na podzim. EK refunduje čili proplácí podle Filipové vždy zpětně, tedy teprve poté, co se jednotlivé žádosti o platbu, které s projekty souvisí, proplatí ze státního rozpočtu. \"S tím, že tyto finanční prostředky MPO dostává prostřednictvím ministerstva financí,\" vysvětlila.

Podle ní jde zhruba o 4600 žádostí o platbu. Projekty se často uskutečňují po etapách a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. Jeden projekt často znamená víc žádostí o platbu, uvedla.

Na audit v problematickém OP PIK upozornil minulý týden Deník N. Brusel považuje podle něj za hlavní problém celého programu to, jakým způsobem ho české úřady kontrolují. Zda o dotace skutečně žádají malé a střední podniky a nikoliv firmy, které se za malé jenom vydávají. Deník N citoval také zápisy z květnového jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF). Citoval i náměstka MPO Mariana Piechu, který na jednom z jednání ESIF uvedl, že v letech 2015 až 2017 byly přijímány žádosti malých a středních podniků pouze na základě čestných prohlášení.

Celková chybovost za účetní období od července 2016 do června 2017 byla u OP PIK podle ministertva financí 6,58 procenta a dílčí chybovost za klasické projekty až 14,43 procenta. Za období mezi červencem 2017 až červnem 2018 dosáhla celkově 7,8 procenta. Za hranici je přitom považována pětiprocentní chybovost.

Do roku 2020 může Česko z OP PIK vyčerpat až 4,3 miliardy eur (zhruba 110 miliard korun). Od začátku programovacího období MPO poslalo podle Filipové firmám přes 23 miliard Kč, z toho ale až 17 miliard Kč nebylo proplaceno. V této částce je zahrnuto zmíněných 15 miliard a další výdaje.

\"Výše úhrady ze státního rozpočtu závisí na chybovosti certifikovaných žádostí. Při průměrné chybovosti pět procent za období 2017 a 2018 se musely ze státního rozpočtu uhradit projekty za 400 milionů Kč. S tím, že chybné projekty se dají nahradit novými, takže Evropská komise peníze nekrátí,\" upřesnil na dotaz ČTK náměstek Piecha. MPO bude podle něj žádosti z letošního roku znovu všechny kontrolovat, aby byla co nejmenší chybovost. \"Další úhrady ze státního rozpočtu tedy neočekáváme,\" dodal.

Z OP PIK čerpají i firmy z holdingu Agrofert, který do předloňského února vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO) a kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Podle první předběžné auditorské zprávy EK, která se tím zabývala, premiér ve střetu zájmů je.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK