Limit u DPP se na první pohled zvýší. Lidem s více smlouvami ale ve skutečnosti klesne

12.06.2024 | , Finance.cz
DANĚ


Od července 2024 se zvýší částka, do které se nebude muset odvádět sociální a zdravotní pojištění u zaměstnanců na DPP. Je to ale skutečně tak? A jak bude probíhat nahlašování těchto zaměstnanců zaměstnavatelem?

V rámci konsolidačního balíčku, který má pomoci veřejným financím, zaměstnavatelům vzniká k 1. červenci 2024 nová povinnost a tou je hlášení dohod o provedení práce (DPP).

16. dubna 2024 navíc ještě Poslanecká sněmovna České republiky schválila úpravu podmínek hrazení pojistného na veřejné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení u dohodářů. Bohužel zde došlo spíše ke zpřísnění. Pojďme se proto podívat, co se v obou případech mění.

Limit pro platbu pojistného se u DPP sice zvýší, ale zato zpřísní

Aktuálně ještě stále platí, že se sociální ani zdravotní pojištění u DPP neodvádí u příjmů do 10 000 Kč hrubého měsíčně. Pokud si tedy brigádník vydělá 10 001 Kč hrubého měsíčně a více, z příjmů se začne pojistné odvádět.

Příjmy z více dohod o provedení práce se u jednoho zaměstnavatele sčítají. DPP a dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se přitom nesčítají, stejně jako více dohod u více zaměstnavatelů.

Zmíněný limit pro platbu pojistného se však bude měnit. Pojištění se z výdělku začne odvádět, pokud hrubý měsíční příjem přesáhne čtvrtinu průměrné mzdy, a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů. Výši této rozhodné částky vždy vyhlásí Ministerstvo práce a sociálních věcí a zveřejní ji ve Sbírce zákonů. Nyní jde o částku 10 500 Kč hrubého měsíčně.

Důležité je také vědět, že příjmy z dohod pro účely odvodů na pojistné se budou sčítat nejen u jednoho zaměstnavatele, ale i u ostatních firem. Bude přitom platit, že pokud si zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele vydělá více než 10 500 Kč, u dalšího si může vydělat už jen do 4000 Kč hrubého za měsíc. Jinak se z částky 4001 Kč a více hrubého měsíčně začne odvádět pojistné. Do limitu se navíc také odvádí srážková daň. Nad limit ostatních dohod už daň zálohová.

Nezapomeňte také, že při souběhu dvou nebo více zálohových daní alespoň v jednom kalendářním měsíci bude nutné odevzdat daňové přiznání.

Čtěte také: Výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce není. Zato se zkrátí výpovědní lhůta

Zvýšení limitu u DPP a povinnost nahlásit práci na dohodu

Zdroj: Depositphotos

 

Zaměstnavatelé budou muset dohody nahlašovat. Komu?

Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají pracovníky na DPP, budou povinni vést jejich evidenci a do 20. dne následujícího měsíce prostřednictvím Výkazu příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce (VPDPP či Výkaz DPP) budou tyto informace elektronicky sdělovat na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Prostřednictvím Výkazu DPP se budou oznamovat také nástupy a skončení pracovního vztahu osob pracujících na DPP. Pojištěné dohody tedy již nebude potřeba zvlášť oznamovat prostřednictvím „Oznámení o nástupu či skončení zaměstnání“.

Do výkazů se bude uvádět měsíc a rok, za který se dokument podává, ale i název zaměstnavatele, jeho IČO, jeho variabilní symbol a kód místně příslušné OSSZ, MSSZ či PSSZ. Dále bude třeba doplnit i údaje o každé osobě pracující na DPP, čili její jméno a příjmení, rodné číslo, datum a místo narození, pohlaví, kód zdravotní pojišťovny apod.

Nesmíme přitom zapomenout zmínit, že nahlašovat se nebudou pouze ty dohody o provedení práce, ze kterých je pojistné odváděno, ale i ty do limitu.

Příslušné formuláře pro zaměstnavatele již zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení na svých webových stránkách. Do registru zaměstnavatelů je nutné se přihlásit nejpozději do 30. července 2024.

Čtěte také: Když nevezmou vaše dítě do školky, obec vám za to zaplatí, schválila vláda

Vypočítejte si výši odměny z DPP nebo DPČ

 

Od kdy jsou obě změny platné?

Povinnost nahlašovat všechny osoby pracující prostřednictvím dohody o provedení práce začíná už od 1. července 2024.

Zaměstnanci, kteří započali práci na DPP před 1. červencem, musejí být přihlášeni do 20. srpna 2024. Toto je navíc také datum, do kdy budou muset zaměstnavatelé odeslat první výkaz.

Upravená pravidla pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění pro změnu začnou platit až od 1. ledna 2025.

Čtěte také: Výpovědní doba a odpočinek se zkrátí, zkušební doba prodlouží. Co se ještě změní v zákoníku práce?

Zdroj: Sněmovní tisk 570, Jan Tuček a Monika Lodrová z BDO

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 8 krát

Články ze sekce: DANĚ