Všechno, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění 2025, v deseti číslech

28.11.2024 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Zatímco daň z příjmů a sociální pojištění někteří občané vůbec neplatí, zdravotní pojištění se musí platit vždy, pouze za státní pojištěnce ho platí stát. Podívejme se, co je dobré vědět o zdravotním pojištění v roce 2025 optikou deseti důležitých čísel.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Zdravotní pojištění patří spolu s daní z příjmů a sociálním pojištěním mezi přímé daně. Při výpočtu zdravotního pojištění nejsou žádné výjimky, každý zaměstnanec pracující na pracovní smlouvu platí zdravotní pojištění a stejně tak každý živnostník nebo podnikatel vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost.

4,5 %

Zaměstnanci je zaměstnavatelem sráženo na zdravotním pojištění 4,5 % z jeho hrubé mzdy, přičemž při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy nebo zvýhodnění na děti, jako je tomu u daně z příjmů. Např. při hrubé mzdě 44 000 Kč činí zdravotní pojištění placené zaměstnancem 1980 Kč.

Čtěte také: V deseti zemích EU přesahují roční odvody z průměrné mzdy 500 tisíc korun. Jak si stojí ČR?

7 pojišťoven

V Česku působí na trhu sedm zdravotních pojišťoven, přičemž jedním ze základních práv pojištěnců je možnost změnit zdravotní pojišťovnu jednou za 12 kalendářních měsíců, a to buď od 1. ledna, nebo od 1. července. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je nutné podat nejdříve šest a nejpozději tři měsíce před požadovaným datem. Kdo bude chtít změnit zdravotní pojišťovnu od 1. 7. 2025, ten bude muset podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně do konce března.

 

8 dní

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů jsou samoplátci zdravotního pojištění, přičemž musí zasílat měsíční platbu své zdravotní pojišťovně do 8. dne následujícího měsíce. OSVČ navíc musí do 8 dnů od odevzdání přehledu příjmů a výdajů za uplynulý rok uhradit případný nedoplatek na ročním zdravotním pojištění.

Čtěte také: OSVČ zaplatí v roce 2025 na minimálních zálohách téměř 8 tisíc měsíčně

9 %

Zdravotní pojištění za zaměstnance platí i zaměstnavatelé, což jim zvyšuje mzdové náklady. Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem je 9 % z hrubé mzdy zaměstnance. Např. při hrubé mzdě 44 000 Kč je zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem ve výši 3960 Kč.

Mzdová kalkulačka 2024

 

13,5 %

Roční zdravotní pojištění u OSVČ, které dobrovolně nevstoupily do daňového měsíčního paušálního režimu, činí 13,5 % z vyměřovacího základu. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti přitom musí být vždy dodržen alespoň minimální vyměřovací základ, který odpovídá minimálním měsíčním zálohám.

50 %

Skutečný vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění u OSVČ je polovina daňového základu. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se přitom zdravotní pojištění vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Např. podnikající zaměstnanec zaplatí při zisku 200 000 Kč na zdravotním pojištění 13 500 Kč (200 000 Kč × 50 % × 13,5 %).

Tip: Který přivýdělek je pro zaměstnance daňově nejvýhodnější?

2127 Kč

Pro rok 2025 se zvyšuje zdravotní pojištění placené státem za státní pojištěnce z 2085 Kč na 2127 Kč. Státními pojištěnci jsou např. penzisté, děti, studenti, občané v evidenci na Úřadu práce, příjemci rodičovského příspěvku nebo předdůchodci.

2808 Kč

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů platí na zdravotním pojištění stejnou měsíční částku, která v roce 2025 činí 2808 Kč. Pro účely placení zdravotního pojištění je osobou bez zdanitelných příjmů každý, kdo není zaměstnanec, OSVČ nebo státní pojištěnec. V praxi se jedná např. o lidi žijící pouze z pasivních příjmů, občany v domácnosti nesplňující podmínku péče o dítě, „věčné“ studenty, nezaměstnané bez evidence na Úřadu práce.

Čtěte také: Jaké důchodové problémy mohou potkat osoby bez zdanitelných příjmů?

3143 Kč

Minimální měsíční záloha při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se meziročně zvyšuje z 2968 Kč na 3143 Kč. Při účasti v prvním pásmu dobrovolného daňového paušálního režimu činí zdravotní pojištění rovněž 3143 Kč.

20 800 Kč

Minimální vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění ze zaměstnání je na úrovni minimální mzdy, která v roce 2025 činí 20 800 Kč. Pokud zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek s nižší mzdou než 20 800 Kč a současně nemá ještě další příjem ze zaměstnání nebo z podnikání nebo není státním pojištěncem, při výpočtu zdravotního pojištění se provádí tzv. dopočet do minima.

Čtěte také: Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krát

Články ze sekce: DANĚ