Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář článků Finance.cz

Všechny články Finance.cz

Šance absolventů na trhu práce 2009

20.05.  |  Jana Skalová

Tento rok není pro studenty a absolventy příliš vstřícný co se týče pracovních nabídek a podmínek na trhu práce. Přinášíme aktuální statistiky, data a informace, které stojí za přečtení.

Eurovolby 2009 - Evropský parlament

20.05.  |  Michal Ruml

Evropský parlament je volen občany Evropské unie, aby zastupoval jejich zájmy. Současný parlament má 785 členů ze všech 27 členských zemí EU. Přečtěte si více.

Všechny fondy stále v nepřízni

19.05.  |  Petr Fejtek

Samé odkupy – přestože se v minulých týdnech rýsovalo určité zmírnění odlivů z fondů, květen nepokračuje nijak nadějně. Tři čtvrtě miliardy ukazuje, že odlivová tsunami ještě neskončila.

Evropské daňové ráje

19.05.  |  Petr Gola

Daňové zatížení v Evropě je vyšší než v ostatních zemích. Přesto jsou zde země, kde se mnohé daně neplatí vůbec nebo jsou daňové sazby velmi nízké.

Pražská burza v minulém týdnu

18.05.  |  David Petráček

Na úvod první seance nového obchodního týdne pražská burza pokračovala v nákupním apetitu. Ten ji však brzy došel a investoři začali vybírat zisky a poslali tak domácí akciový trh do záporu.

Urban: Úvěrovými podmínkami jsme se vrátili do let 2005-2006

18.05.  |  Tomáš Skolek

Naše role se posunula od „mám nabídku od několika hypotečních bank, sežeňte mi tu nejlepší“ k „nemůžu dostat úvěr, získejte mi jej“, uvedl ředitel společnosti Simply, Jan Urban.

Stress test amerických bank. Je úleva z jeho výsledků na místě?

18.05.  |  Jaroslav Brychta

Optimismus se kterým obchodníci začátkem května výsledky stress testu přijaly, nemusí mít dlouhého trvání. Stejně tak jako překotné zisky akcií finančních institucí, které od března táhnou růst akciových indexů napříč celým světem.

Regulace externích ratingových agentur se stává realitou

16.05.  |  Ivana Valová

O potřebě regulace ratingových agentur se hovořilo v minulosti už mnohokrát. Celosvětová krize byla poslední kapkou, která přispěla k tomu, že se regulace ratingových agentur stává realitou.

Co týden dal?

15.05.  |  Michal Ruml

Česká ekonomika padá o 3,4 %, německá o 3,8 % a slovenská dokonce o rekordních 5,4 %. Propady HDP za první čtvrtletí 2009 jsou výrazně vyšší než předpoklady analytiků. Více v našem článku.

Evropská ekonomika klesá, ECB poprvé nakoupí soukromé dluhopisy

15.05.  |  Zdeněk Strmiska

Recese těžce zkouší Evropu. Podle odhadů se v roce 2009 propadne HDP unie o 4 %, v Irsku a Pobaltí o 10 %. Nezaměstnanost a deficity veřejných rozpočtů porostou.

Jdeme stavět se stavební spořitelnou?

15.05.  |  Tomáš Skolek

Zatímco na rekonstrukce jsou stavební spořitelny machři, na koupě velmi zdatní konkurenti, u stavění nemovitostí vyznívají jejich nabídky oproti hypotečním bankám někdy dosti krkolomně.

Jak rozpoznat kvalitního finančního poradce od zprostředkovatele finančních produktů?

14.05.  |  Jiří Šindelář

Vedle slušných finančních poradců jsou i dealeři, zprostředkovatelé sledující výhradně svůj provizní zájem. Návod, jak odlišit ty první od druhých, v našem článku.

Koupě nemovitosti se stavební spořitelnou po boku

14.05.  |  Tomáš Skolek

Jak si stojí stavební spořitelny při poskytování úvěrů na koupi nemovitosti? Pro koho jsou výhodným partnerem, a kdo by měl raději zaklepat na jiné dveře?

Rekonstrukce s pomocí stavební spořitelny

13.05.  |  Tomáš Skolek

Ať už je výhodnost úvěrů stavebních spořitelen oproti hypotékám jakkoli diskutabilní, v otázce rekonstrukcí není co řešit – jinde úvěr bez nutnosti zastavit nemovitost nenajdete.

Světové akcie znovu rostou. Dobrá zpráva to však není

13.05.  |  Jaroslav Brychta

Poslední dva měsíce přinesly na světové finanční trhy návrat optimismu, když se banky ve Spojených státech i v Evropě znovu dokázaly dostat do zelených čísel a americká ekonomika začala vykazovat první známky stabilizace.

Další růst akcií, ale bez fondů

12.05.  |  Petr Fejtek

Týden byl opět kratší, na děravé statistiky fondů si pomalu zvykáme, ovšem neuvěřitelné akciové nákupní šílenství překvapilo i otrlé analytiky. Tak nějak vypadá začátek května, jen není jisté, zda nejde o pohádku máje.

Pokorný: Krize urychluje naši expanzi v Česku

12.05.  |  Tomáš Skolek

Český klient konečně dozrál a pochopil, že největší banka nemusí vždy nutně znamenat nejlepší či nejbezpečnější, uvedl Robert Pokorný, ředitel Oberbank AG pro Českou republiku.

Pražská burza v minulém týdnu

11.05.  |  David Petráček

Pražská burza navázala na posílení z předešlého týdne a v souladu s optimismem na zahraničních trzích posilovala. Index PX dokonce překonal hladinu 900 bodů.

CDO - vedlejší produkt bankovní regulace?

11.05.  |  Veronika Bučková

Růst nezaměstnanosti, strach o pracovní místo - to vše má kořeny v americkém bankovním sektoru. Jakou souvislost mají bankovní úvěry se současným nemilým ekonomickým stavem?

EU - zápis do katastru je v Česku levný, ale trvá dlouho

11.05.  |  Petr Gola

Každý nový majitel nemovitosti v Česku potřebuje doklad, že koupená nemovitost je již jeho osobním vlastnictvím – tj. výpis z katastru nemovitostí. Stejná situace je samozřejmě i v ostatních členských zemích EU.

Co týden dal?

07.05.  |  Tomáš Skolek

Česká národní banka opět snížila úrokové sazby. Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku naopak stoupla na 5,8 procenta. Další události uplynulého týdne vám přináší náš pravidelný souhrn.

Jak postupovat v případě nespokojenosti s finančním poradcem

07.05.  |  Jakub Mikulec

Jaký postup zvolit, pokud nejsem spokojen se zprostředkovaným produktem? Jak poznám, že mě poradce zmanipuloval a poškodil? Na koho se se stížností obrátit?

Investujeme do komodit - futures kontrakty

07.05.  |  Lukáš Pololáník

Investice do komodit lze doporučit spíše zkušenějším investorům. Pokud už vás omrzely akcie a láká vás více adrenalinu, můžou být futures kontrakty na komoditních trzích to pravé pro vás.

Hledat práci přes internet? Proč ne.

06.05.  |  Jana Skalová

Doba, kdy si člověk koupil noviny, sedl si, označil si vhodné nabídky práce a pak případným budoucím zaměstnavatelům poslal svoji reakci na inzerát poštou, je dávno pryč. A proč ne? Snad každý už objevil sílu a možnost internetu.

Investujeme do akcií - margins a short sell

06.05.  |  Lukáš Pololáník

Na obchodování s akciemi se dá profitovat nejen když trhy rostou. Díky margins obchodům je také možné několikanásobně zvýšit rentabilitu svého kapitálu.

Poradí si systém Virtual Crash s pojistnými podvody?

05.05.  |  Marie Žáková

V ČR jsme jediná pojišťovna, která systém Virtual Crash otestovala a zavedla do standardního způsobu šetření pojistných událostí, uvedl v rozhovoru pro Finance.cz ředitel odboru likvidace škod pojištění motorových vozidel České pojišťovny v Brně.

Bude máj ve fondech ráj?

05.05.  |  Petr Fejtek

Podle toho, jak se situace uklidňuje, by to sice vyloučené nebylo, ale stále ještě zdaleka vyhráno není. Navíc byl poslední dubnový týden nejen kratší, ale ke všemu nemáme kompletní statistiky.

Kam půjde kurz české koruny?

04.05.  |  Jaroslav Brychta

Březen a duben byly pro českou korunu úspěšné měsíce. Dokáže však získané pozice udržet? Můžeme očekávat ještě další zpevňování?

Zákonná dovolená – v USA žádná, v Dánsku 30 dní

04.05.  |  Petr Gola

Nároky na zaměstnance ve všech zemích světa rostou. Únava z práce postihuje čím dál více zaměstnanců.

Co týden dal?

30.04.  |  Lukáš Pololáník

Prognózy vývoje světových ekonomik se čím dál tím více propadají do červených čísel, v řádu desítek procent v meziročním srovnání padají zisky předních světových firem. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Odoláme embosovanému pokušení?

30.04.  |  Tomáš Skolek

Kreditní karta je jako oheň - výborný sluha, ale zlý pán. Jak se chovat, abychom to byli právě my, kdo zahraje poslední štych?

Co nám řeknou akcie a důvěra?

30.04.  |  Karel Pospíšilík

Budoucí ekonomický vývoj můžeme odvodit i z akciových indexů a indikátorů důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Blýská se podle těchto ukazatelů na lepší časy?

Krize odhalila nedostatky v marketingu českých firem

29.04.  |  Vojtěch Šťavík

Mnoho českých firem je nyní nevědomky v situaci, která by se dala velmi trefně nazvat klid před krachem.

Jak poznáme, že bude lépe?

29.04.  |  Karel Pospíšilík

Žádný analytik není v současnosti schopen říct, kdy přesně skončí ekonomická recese. Přesto lze ekonomický vývoj předpovídat sledováním některých ekonomických ukazatelů.

Kužel: Banky by měly převzít část rizik

28.04.  |  Karel Pospíšilík

Banky jsou podnikatelské subjekty jako všechny ostatní a neměly by svá rizika přenášet jen na své klienty, ale část těchto rizik převzít i na sebe, říká v rozhovoru pro Finance.cz prezident Hospodářské komory ČR.

Investiční počasí zahřívá i fondy

28.04.  |  Petr Fejtek

Alespoň se zdá, že tají i ledy ve vztazích investorů a (jejich) fondů. Tentokrát se odliv dostal dokonce pod čtvrt mld. Kč. Z nejhoršího se snad pomalu dostávají i fondy peněžního trhu, přestože ztratily víc než předminulý týden.

Pražská burza v minulém týdnu

27.04.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne poklesem a následovala tak vývoj zahraničních trhů. Investoři vybírali krátkodobé zisky.

Veřejné dluhy ve světě – Česko si zatím stojí dobře

27.04.  |  Petr Gola

Státní dluh Česka činil na konci roku 2008 téměř 1000 miliard korun. Na každého Čecha (včetně důchodců a kojenců) tak připadá téměř 96 tisíc korun...

Banky hlásí návrat k zisku. Optimismus však není na místě

27.04.  |  Jaroslav Brychta

Banky se i přes na první pohled dobrá čísla, ani zdaleka nedostaly z problémů ven. A proto je stále docela možné, že jejich hospodářské výsledky v průběhu dalších čtvrtletí usadí velmi pozitivní sentiment na finančních trzích zpět do tvrdé reality.

Nejvíce se obchoduje s ropou, zlatem a akciemi ČEZ.

25.04.  |  Jiří Vodička

Třetím týdnem probíhá Investiční hra 2009 a kandidátů na výhru kilogramu zlata a mnoha dalších cen je stále mnoho. Konkurence je opravdu veliká - řady hráčů se neustále rozrůstají, aktuálně o výhru bojuje 18 tisíc účastníků.

Co týden dal?

24.04.  |  Lukáš Pololáník

Odhady MMF negativně hodnotí vývoj ekonomiky jak v Česku tak i ve světě. Světová ekonomika letos klesne asi o 1,3 procenta - nejhůře od druhé světové války, česká ekonomika zaznamená hluboký propad a HDP se sníží o 3,5 procenta.

Vyřizujeme doklady: Řidičský průkaz

24.04.  |  Michal Ruml

Stále více lidí si nedovede svůj každodenní život bez auta představit. Řadu z nich však čeká povinnost si své řidičské průkazy vyměnit, nebo si obstarat před dovolenou jeho mezinárodní formu.

Bude ještě hůř? Ekonomové a politici promluvili

24.04.  |  Tomáš Skolek

Na Finančním fóru Zlaté koruny se hovořilo o krizi ze všech stran. Ekonomové, politici i zástupci firem se zabývali současnou ekonomickou situací a cestami z hospodářských potíží. Přinášíme vám nejzajímavější názory. 

Vyřizujeme doklady: Občanský průkaz

23.04.  |  Michal Ruml

Občanský průkaz slouží jako základní identifikační doklad občanů ČR. Navíc po našem vstupu do EU se jeho působnost rozšířila i do všech členských zemí unie. Přečtěte si jak ho vyřídit.

CDO a jeho souvislost se vznikem současné hospodářské krize

23.04.  |  Veronika Bučková

Co se skrývá pod pojmem CDO a jaká je spojitost CDO se vznikem hospodářské krize? Komu nebylo do teď jasné, proč se hovořilo o nebezpečných derivátech a toxických aktivech, ať čte dál.

Vyřizujeme doklady: Cestovní pas

22.04.  |  Michal Ruml

Přestože dnes už můžeme do řady států cestovat jen s občanským průkazem, neznamená to, že by pas už nebyl potřeba. Opak je pravdou. Přečtěte si, jak cestovní pas vyřídit.

Znáte svoji cenu na trhu práce?

22.04.  |  Jana Skalová

Plat uvedený přímo v inzerátu pracovní nabídky zažijete pouze ve Velké Británii, Rusku a v USA. Přitom skoro devadesát procent Čechů by totéž ocenilo i u nás. V čem je zakopaný pes a můžeme se těšit na změnu?

Kde nákup nemovitosti nejvíce „nese“?

21.04.  |  Petr Gola

Ekonomické problémy domácích ekonomik všech vyspělých zemí světa se samozřejmě odrazily i na ceně bytů a pozemků.

Krize skončila, nezapomeňte

21.04.  |  Petr Fejtek

Anebo naopak? Krize neskončila, zapomeňte… Tak či onak, poprvé od loňského podzimu, tedy za víc než půl roku, odešlo z fondů méně než půl miliardy korun, a to dokonce jen čtvrt miliardy korun.

Pražská burza v minulém týdnu

20.04.  |  David Petráček

V pondělí byla pražská burza uzavřena kvůli státnímu svátku a tak začal obchodní týden na pražské burze až v úterý.

Vodička: Začít investovat s reálnými prostředky je snadné

20.04.  |  Michal Ruml

Investoři, kteří si vyzkouší naši Investiční hru, se pak obvykle vyhnou některým začátečnickým chybám a jsou schopni se pohybovat na burze dlouhodobě, říká Jiří Vodička ze společnosti Fio.

Špatné zprávy z Evropy a Asie, dobré zprávy pro dolar. Ten zatím zůstává silný

20.04.  |  Jaroslav Brychta

Dolar těží z obav, že by recese v ostatních zemích mohla být delší, než v USA. Kvůli jejich závislosti na poptávce ze Spojených států, tak dolarové nákupy kvetou.

Na trhy se vrátil mírný optimismus II.

18.04.  |  Roman Stuchlík

Cena ropy rostla, u zlata tomu bylo naopak. Dolar oslaboval vůči euru. Z akcií si vedly nejlépe finanční a energetické tituly. Tak by se dalo shrnout dění na finančních trzích indikující návrat optimismu.

Co týden dal?

17.04.  |  Michal Ruml

Současná globální recese bude neobvykle dlouhá a obtížná a oživení pomalé. Nová analýza MMF totiž ukazuje, že recese spojené s finanční krizí, jako je ta současná, jsou mnohem vážnější. Více v našem pravidelném přehledu zpráv a událostí.

Na trhy se vrátil mírný optimismus I.

17.04.  |  Roman Stuchlík

Z makroekonomiky přicházela stále špatná data, ale ta byla očekávána. Vedle toho se ale překvapivě objevily pozitivní signály. Akcie a komodity reagovaly růstem, dluhopisy mírným poklesem. 

Co (ne)víte o odborné způsobilosti finančních zprostředkovatelů

16.04.  |  Marie Žáková

Možná to znáte. "Poradci" se u vás nestačili střídat a podávali si dveře. Dříve tyto profese mohl dělat prakticky kdokoli a neměli jste jistotu, koho si pouštíte do bytu.

Ztracená dekáda číslo dvě v Japonsku klepe na dveře

16.04.  |  Jaroslav Brychta

Země, která si v devadesátých letech prošla takzvanou ztracenou dekádou, se po exportem taženém oživení z minulých let nachází na prahu dalšího období naplněného stagnací.

Na fondy koleda nezbyla

15.04.  |  Petr Fejtek

Ani koleda, ani výslužka, místo pomlázky další výprask. Nejvíc vajíček z ošatky tentokrát odnesly dva ukončené zajištěné fondy, které se na celkovém odlivu 1,4 miliardy korun podílely dvěma třetinami.

Rukověť propuštěného - postup při ztrátě práce

15.04.  |  Jana Skalová

Odejít ze zaměstnání není nic příjemného. Zvláště, musíte-li odchod přijmout jako fakt, který je vynucen okolnostmi. Když se dozvíte o nuceném odchodu ze zaměstnání, nepropadejte panice, ale snažte se v nové situaci zorientovat.

Sociální pojištění v Evropě „zdražuje“ cenu práce

14.04.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemích OECD odvádí zaměstnavatelé za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění, které zvyšuje cenu práce. V Evropě výrazně více než v ostatních vyspělých zemích světa.

Králík: Rok 2009 bude z pohledu dynamiky pojistného trhu jeden z nejhorších od roku 1989

14.04.  |  Lukáš Pololáník

Bude docházet k výraznému omezování pojištění v oblasti neživotního pojištění, uvedl mimo jiné Václav Králík, obchodní ředitel společnosti SATUM CZECH s.r.o.

Pražská burza v minulém týdnu

13.04.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne korekcí předchozích zisků. Korekcí prošly hlavně finanční tituly.

Co týden dal?

10.04.  |  Tomáš Skolek

Uplynulý týden odhalil další ekonomické statistiky. Tentokrát vzrostla nejen míra nezaměstnanosti ale i inflace. Naději přinesla však zpráva o vozu indické automobilky Tata Motors, který půjde pořídit za 40.100 korun.

Synek: Diamant přežil už větší krize

10.04.  |  Tomáš Skolek

Diamant – zatraceně cenný kámen, se kterým se pojí Antverpy, petrodolary, De Beers, Leva Levieva, 4C, brilianty, Rapaport Diamond Index, občanské války v afrických zemích… A proč je diamant důležitý pro investory?

ITIC - průkaz učitele s řadou výhod

10.04.  |  Lukáš Pololáník

Karty ISIC a ALIVE jsou určeny studentům a mladým lidem. Sérii karet doplňuje ITIC, která je určena učitelům, a také skýtá svému držiteli celou řadu výhod.

Stavební spoření a osobní odpovědnost

09.04.  |  Karel Pavlík

Ochlazování ekonomiky dopadá na stále větší okruh obyvatel ČR a většina lidí očekává, že se situace bude nadále zhoršovat. Hospodaření s financemi tak zasluhuje stále větší pozornost.

ALIVE - slevy pro mladé

09.04.  |  Lukáš Pololáník

Studenti mohou čerpat spoustu slev díky kartě ISIC. Co když ale už nejsem student? Je tu alternativní možnost v podobě karty ALIVE, která mladým lidem nabízí podobné možnosti jako ISIC studentům.

Je práce ve finančním sektoru stále perspektivní?

08.04.  |  Jana Skalová

O finanční krizi mluví snad každý vždy a všude. Není dne, kdy by se nemluvilo o propouštění, o uzavírání továren, o krachujících společnostech. Ale jak jsou na tom banky a ostatní finanční instituce?

ISIC - pro studenty už téměř nepostradatelný

08.04.  |  Lukáš Pololáník

Karta ISIC pro studenta představuje nejen spoustu slev a výhod, ale je to především jediný celosvětově uznávaný doklad, který deklaruje statut studenta.

Maďarský problém - dluhy

07.04.  |  Zdeněk Strmiska

Nejzadluženější země východní Evropy byla nucena jako první vyhledat pomoc mezinárodních organizací. A teď je navíc paralyzována politickými problémy.

Akcie zářily, fondy mají zhasnuto

07.04.  |  Petr Fejtek

Rally akciových trhů se jakoby odehrála na jiné planetě. Naše fondy jsou totiž stále ovládány podílníky fondů peněžního trhu. Takže se i na 800milionovém odlivu minulý týden podílely ze tří čtvrtin.

Pražská burza v minulém týdnu

06.04.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne výrazným propadem. Ten pramenil z negativního sentimentu v zahraničí a postihl více či méně všechny SPADové emise.

Japonsko prohrálo nad deflací, ale co svět?

06.04.  |  Roman Dvořák

Deflace není světovým problémem. Globální ekonomika nad ní zatím vede. Tento boj ovšem vyhraje teprve, až se úrokové sazby a ceny finančních aktiv začnou opět zvedat.

Čína se obává slabého dolaru. Pomoci může silnější juan

06.04.  |  Jaroslav Brychta

Snaha americké centrální banky (Fed), bojovat s finanční krizí pomocí agresivní měnové politiky, již v minulých dnech přinesla také první ohlasy z Číny, která se začíná po právu obávat o hodnotu svého obřího portfolia devizových rezerv.

Vítěz středoevropské Investiční hry získá kilogram zlata

04.04.  |  Michal Ruml

Hlavní cena - kilogram zlata. K dispozici - jeden milion korun pro investice do akcií, padesát tisíc dolarů pro deriváty. To je nový ročník virtuální investiční hry České burzy RM-Systému. 

Co týden dal?

03.04.  |  Karel Pospíšilík

Pokračuje další vlna boje s ekonomickými problémy, ECB snížila úrokové sazby na nové minimum 1,25 procenta, rovněž dojde k navýšení prostředků Mezinárodního měnového fondu o 500 miliard dolarů na celkových 750 miliard.

Tři nové spořící produkty – tři hlavolamy

03.04.  |  Tomáš Skolek

Rozrůstající se nabídka spořících produktů má jedno společné – neplatí pro ni staré pořekadlo v jednoduchosti je krása. Nebo musíme pozorněji číst?

Treasury - zisk a zajištění

03.04.  |  Karel Pospíšilík

I v podnicích jsou volné prostředky strašně neefektivní. Pro práci s jejich umístěním se pak vžilo hezké slůvko - treasury.

Platební příkaz - jsme mu na stopě

02.04.  |  Karel Pospíšilík

Platební příkaz má velmi zajímavou cestu, přičemž moderní svět nabízí řadu optimalizačních nástrojů.

Švýcarsko – nejvyšší čistá mzda na světě

02.04.  |  Petr Gola

Průměrná hrubá mzda je třeba v Irsku patnáctá nejvyšší ze všech zemí OECD, čistá však šestá nejvyšší! Důvodem jsou nízké povinné odvody. Kde je průměrná čistá mzda nejvyšší?

Investice do měn: Futures nebo Forex

01.04.  |  Petr Čermák

Měnové trhy patří z hlediska objemů obchodů mezi největší a nejlikvidnější finanční trhy na světě. Každým dnem jsou zde uskutečněny obchody v hodnotě několika bilionů dolarů. Jak spekulovat na pohyby měnových kurzů?

Cash pooling – chytrý systém s více účty

01.04.  |  Karel Pospíšilík

Firmám se díky cash poolingu dostává do rukou nástroj usnadňující práci s více účty, který navíc snižuje úroky z jinak čerpaných kontokorentních úvěrů.

Vliv hypotéčního trhu na developera

31.03.  |  Jiří Fajkus

Development se ocitá na pomyslném rozcestí, když inkasoval hned dvojí úder: pokles poptávky a úvěrovou krizi. Společným jmenovatelem je však jediné – krize důvěry!

Rally akcií naše investory neprobudilo

31.03.  |  Petr Fejtek

Přes značné oteplení na akciových trzích se zatím na zimním spánku našinců nic nemění. Z fondů odešlo opět přes tři čtvrtě miliardy korun, takže jen letošní odliv se již blíží 13 miliardám.

Pražská burza v minulém týdnu

30.03.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového týdne silně optimisticky a index PX vzrostl o téměř 5 %.

Záchrana bank v USA a špatné zprávy pro daňového poplatníka

30.03.  |  Jaroslav Brychta

Americký ministr financí Timothy Geithner v pondělí 23. března oznámil detaily plánu na osvobození bank od nekvalitních aktiv, který by měl přispět k oživení ekonomiky Spojených států prostřednictvím znovunastartování úvěrové expanze.

Hradec: Řidiči bez povinného ručení již platí povinné příspěvky

30.03.  |  Lukáš Pololáník

Proces uplatňování příspěvku nepojištěných do garančního fondu se dobře rozběhl a přináší první výsledky, včetně toho, že obeslaní hříšníci již povinné příspěvky platí, uvedl v rozhovoru pro Finance.cz Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP.

Výkon ekonomiky a krize automobilového průmyslu

28.03.  |  Ivana Valová

Důsledky finanční krize, která se překlopila v krizi ekonomickou, jsou dnes jasně zřetelné i v České republice. Mezi nejpostiženější, a v určitém ohledu nejrizikovější, sektory patří automobilový průmysl.

Co týden dal?

27.03.  |  Michal Ruml

Česká vláda padla, premiér Topolánek v Evropském parlamentu tvrdě kritizoval opatření USA v boji proti ekonomické recesi a další finanční novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdením souhrnu.

Pokles důchodového majetku není problémem

27.03.  |  Roman Dvořák

Majetek, který si Američané odkládají stranou na důchod, klesl v roce 2008 o čtvrtinu. Jak závažný je tento propad v souvislosti s poklesem americké ekonomiky?

Získejte zajímavé zhodnocení bez rizika

27.03.  |  Michal Ruml

Nabízí jej finanční produkt s názvem spořící účet, který můžete snadno a rychle sjednat on-line přes Prodejní centrum Finance.cz.

Bankovní záruky aneb Jak snížit podnikatelská rizika?

26.03.  |  Veronika Bučková

Problémům s neuhrazenými fakturami za dodané zboží nebo s neprovedením zakázky obchodním partnerem lze předejít využitím bankovních záruk. Víte, jak takové bankovní záruky fungují a co všechno lze jimi zaručit?

Jak si správně vybrat hypotéku

25.03.  |  Radomíra Papoušková

Víte, kolik peněz potřebujete půjčit, ale to nestačí. Než si vezmete hypotéku, musíte zvážit ještě pár dalších věcí. Přinášíme jejich výčet.

Uzavřete stavební spoření a získejte odměnu

25.03.  |  Michal Ruml

Stavební spoření není určeno jen k financování vlastního bydlení. Naspořené peníze můžete při splnění zákonných podmínek využít dle vlastního uvážení. Uzavřete stavební spoření on-line a získejte štědrou státní podporu i zajímavou odměnu.

Podpora v nezaměstnanosti není samozřejmostí

24.03.  |  Petr Gola

Od ledna letošního roku je základní délka podpory v nezaměstnanosti pro občana mladšího 50 let 5 měsíců, což je o měsíc méně než v roce 2008.

Fondy dál ztrácejí, peněžáky stále nejvíc

24.03.  |  Petr Fejtek

Jaro se v našem fondbyznysu nekoná a na rozdíl od toho skutečného není ani v dohlednu. Další více než miliardový odliv peněz z našich fondů jde opět skoro ze tří čtvrtin za peněžáky.

Pražská burza v minulém týdnu

23.03.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do pondělní seance růstem, avšak následně došlo k obratu a domácí trh všechny své zisky odevzdal a uzavíral téměř beze změny.

Americký trh s bydlením dosedá na dno. Je to skutečně dobrá zpráva?

23.03.  |  Jaroslav Brychta

Ze Spojených států přišly v polovině března zprávy, že by krizí postižený trh s bydlením mohl pozvolna dosedat na své dno. Je to ale skutečně tak dobrá zpráva?

Kuzaj: Můžeme pomoci svými zkušenostmi s podobnými krizemi

23.03.  |  Karel Pospíšilík

Máme ze své 130ti leté existence zkušenosti s devíti podobnými cykly, řekl pro Finance.cz Leslaw Kuzaj, regionální ředitel General Electric pro střední Evropu.

Ochranná ruka ČNB nedosáhne všude

21.03.  |  Marie Žáková

Jako spotřebitelé finančních služeb si musíme dávat velký pozor, kam svoje prostředky vložíme, kam investujeme, od koho si půjčíme. Ne na všechny finanční instituce dohlíží ČNB. Proto vám poskytneme pár rad, jak chránit své peněžní prostředky.

Co týden dal?

20.03.  |  Lukáš Pololáník

Stát by si mohl podle Kalouska od domácností v příštích letech půjčit až 140 mld. Kč. Ministerstvo financí již zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy, když v aukci prodalo tyto cenné papíry za 20 mld., přičemž zájem byl ještě větší.

Kam ukládat peníze aneb Je risk stále zisk III.?

20.03.  |  Tomáš Skolek

V poslední části článku nakoukneme pod pokličku garantovaným vkladům a konečně (ne)doporučíme jednotlivé typy produktů. Takže například - Zapomeňte na pásmové spořící účty, které nabízí některé banky!

Přísnější dohled v pojišťovnictví?

20.03.  |  Marie Žáková

Před třemi roky se změnila struktura dohledu nad finančním trhem. Na téměř všechny finanční instituce dohlíží Česká národní banka. Byl to správný krok? Poznáme rozdíl jako soukromé osoby? Jak ČNB dohled vlastně provádí?

Futures na dluhopisy a úrokové sazby

19.03.  |  Petr Čermák

Finanční krize přinutila FED k prudkému snižování úrokových sazeb, což vedlo k vzestupu ceny dluhopisů. Růstový potenciál se vyčerpal a dluhopisy připomínají další spekulativní bublinu. Jaké jsou v této situaci příležitosti pro investory?

Kam ukládat peníze aneb Je risk stále zisk? II.

19.03.  |  Tomáš Skolek

Kdo se v tom má vyznat? Nabídka vkladových produktů se za poslední rok zhruba zdvojnásobila. Vše se jmenuje spořící účet nebo vklad a přitom máme co do činění s poměrně rozdílnými produkty.

Nejistá budoucnost v komoditách

18.03.  |  Radim Dohnal

Lze důvěřovat zlatu či ropě? Jaká nálada vládne na trhu komodit? Dá se ještě vůbec najít nějaký bezpečný přístav?

Britská libra obětí problémů domácích bank a slábnoucí ekonomiky

17.03.  |  Jaroslav Brychta

Na libru naplno dolehla krize na trhu s bydlením, agresivní uvolňování měnové politiky ze strany Bank of England a také propad domácí a zahraniční poptávky.

Začátek rally, anebo ulitý start?

17.03.  |  Petr Fejtek

Fondy opustila jen necelá půlmiliarda, ale protože některé investičky nestihly dodat své statistiky, úbytek tu půlmiliardu jistě zvládl. Skóre zachránila i půlmiliarda do zajištěných fondů. Přišly však i lepší zprávy, které by mohly bídné náladě pomoci.

Pražská burza v minulém týdnu

16.03.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne mírným poklesem. Obchodní aktivita zůstala na podprůměrných hodnotách.

Minimální mzda se zvýšila v 11 zemích EU, v Česku nikoliv…

16.03.  |  Petr Gola

Nejdéle je minimální mzda beze změny ze všech zemí EU v Česku (od 1. ledna 2007 činí 8000 Kč měsíčně). Kde rostla v posledních letech nejvíce minimální mzda a kde je nejvyšší?

Vyskočil: Kdo si ISIC pořizuje, dobře ví, proč to dělá

16.03.  |  Michal Ruml

ISIC karta je používaná ve více než 120 zemích světa a nabízí více než 42.000 různých slev a výhod. A právě o ISIC kartě jsme si povídali s Tomášem Vyskočilem, ISIC national managerem GTS ALIVE.

Ceny nemovitostí míří celosvětově dolů II.

14.03.  |  Roman Stuchlík

Ceny bytů v ČR rostly od začátku roku 2005 do poloviny roku 2008 závratnou rychlostí 15,5 % p.a. Otázkou, která zajímá všechny nejvíc je, zda dvouciferný roční růst pokračoval i ve druhém pololetí loňského roku, nebo nastalo ochlazení.

Co týden dal?

13.03.  |  Tomáš Skolek

Česká koruna se dostala na nejsilnější úrovně od počátku roku, což společně s úrovní mezd za uplynulý rok nepatrně tlumí negativní zprávy o stále zřejmějším příchodu ekonomické recese.

Okamura: V tuto chvíli se o zdražování již zakoupených zájezdů v žádném případě neuvažuje

13.03.  |  Lukáš Pololáník

Ti, kdo čekali na odškodnění za zkaženou radost z dovolené, se ho v tomto volebním období skoro jistě nedočkají, uvedl mimo jiné Tomio Okamura pro Finance.cz.

Ceny nemovitostí míří celosvětově dolů I.

13.03.  |  Roman Stuchlík

V uplynulých 10 letech rostly ceny nemovitostí v globálním měřítku nezdravě rychlým tempem 10 % ročně. Nyní se trend obrací. Po růstu nastupuje pád. ČR není výjimkou.

Sociální dávky v Evropě pod lupou

12.03.  |  Petr Gola

Sociální politika v EU je na nejvyšší úrovni na světě. Sociální jistoty v době nemoci, nezaměstnanosti, penze... Státní dávky sociální povahy navíc výrazně snižují počet “chudých“ občanů v zemi.  Jak vysoká však má být sociální ochrana?

Když vám dovolená nepřinese radost

12.03.  |  Lukáš Pololáník

Od dovolené každý očekává, že si odpočne, načerpá nové síly a že si ji prostě celkově užije. Co když ale neprobíhá všechno podle vašich představ? Více se dozvíte v našem článku.

Letošní dovolená bude dražší

11.03.  |  Lukáš Pololáník

Kam se chystáte letos v létě na dovolenou? Už máte vybráno nebo teprve budete plánovat? Najdou se i tací, kteří tento „luxus“ budou muset letos odepřít.

Ovlivňuje ekonomická krize i produkt stavební spoření?

11.03.  |  Karel Pavlík

Ekonomická recese stavebnímu spoření nahrává. Zdůrazňuje jeho odolnost vůči turbulencím na finančních trzích a bezpečnost. Do jaké výše se však na něm vyplatí spořit? Co kdyby byla zrušena státní podpora?

Tisknutí nových peněz aneb Z krize do krize

10.03.  |  Jaroslav Brychta

Centrální banka se může snažit podpořit ekonomiku i tím, že začne snižovat dlouhodobé úrokové sazby vykupováním cenných papírů, což je ekvivalent tisknutí nových peněz. Skutečně se dá krize vyřešit u tiskařského stroje?

Za deset týdnů deset miliard fuč

10.03.  |  Petr Fejtek

Letošní rok pokračuje v devastaci trhů, takže i našich fondů. Akciové trhy ztratily už další čtvrtinu nejen u nás, ale i v Americe a náznaky obratu nikde. Naopak dno propasti stále ani nevidět.

Pražská burza v minulém týdnu

09.03.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne poklesem, jak bylo očekáváno s ohledem na zahraniční trhy. Domácí trh však nezaznamenal tak razantní propad jako zahraniční burzy.

EUR: Bezpečný přístav nebo čekání na nehodu?

09.03.  |  Radim Dohnal

Je možné, aby se měnový pár EUR/USD dostal na hodnotu 0,95 a pak na 1,30? Tedy můžeme očekávat, že dolar bude silnější než euro?

Duchanová: Role nebankovní finanční instituce je v krizi klíčová

09.03.  |  Karel Pospíšilík

Je to přirozená situace, na kterou jsme připraveni nejenom dostatkem kapitálu, ale celou řadou nerůznějších produktů a akčních nabídek, říká Mgr. Erika Duchanová, manažerka oddělení marketingu společnosti UniCredit Leasing.

Co týden dal?

06.03.  |  Lukáš Pololáník

Evropská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,5 procenta, nejníže ve své desetileté historii. Více v našem pravidelném týdenním přehledu...

Letos se budou už posedmé udílet Zlaté koruny

06.03.  |  Jaroslav Brož

Do sedmého ročníku prestižní Zlaté koruny mohou od 2. března přihlašovat své produkty banky, pojišťovny a další finanční společnosti. Odborníci a široká veřejnost rozhodnou o tom, které finanční produkty budou letos nejlepší.

Daňové přiznání z pohledu právnických osob

06.03.  |  Karel Pospíšilík

31. březen je termínem podání daňového přiznání i pro právnické osoby, které nevyužijí služeb daňového poradce.

Jak vyplnit přiznání a zaplatit daň

05.03.  |  Karel Pospíšilík

Ne všichni musejí podat daňové přiznání. Pokud ho ale podat musíte, je dobré vědět, kdy se má podat, kterému FÚ, jak daň zaplatit ...

Futures na akciové indexy - spekulantův ráj

05.03.  |  Petr Čermák

Futures na akciové indexy jsou moderní kontrakty, které těsně následují pohyb akciových indexů a poskytují tak efektivní cestu jak obchodovat na světových akciových trzích.

Kde pobírají občané penzi nejdéle?

04.03.  |  Petr Gola

V EU dochází k posouvání věkové hranice pro odchod do důchodu. Hlavním důvodem je stárnutí obyvatelstva a prodlužování délky života.

Radíme, jak na daň z příjmů za rok 2008

04.03.  |  Karel Pospíšilík

Poslední březnový den se blíží a daňové šílenství se začíná dostávat do větších obrátek. Dostaňte se dani z příjmů pod kůži.

EU – počet firem v insolvenci stoupl o 11 %

03.03.  |  Petr Gola

Mít včas a v plné výši zaplacené své pohledávky je snem vedení každé evropské společnosti, realita je však jiná.

Nejistota trhů stále jen roste

03.03.  |  Petr Fejtek

Po lednovém defektu únorová bída – ani náznak změn investorského počasí, takže metelice i za poslední týden odfoukla nejen další miliardu z fondů, ale i další procenta z trhů.

Pražská burza v minulém týdnu

02.03.  |  David Petráček

Přestože pražská burza na úvod týdne slušně posilovala, zisky nakonec neudržela a propadla se do záporných hodnot. Vinu na tom nesl hlavně nepříznivý vývoj v zahraničí.

Lotyšský problém jménem euro

02.03.  |  Jaroslav Brychta

Ještě donedávna bylo Lotyšsko nejrychleji rostoucí zemí Evropy a výstavní skříní prosperity s dvouciferným meziročním růstem HDP. V roce 2009 se však lotyšská ekonomika nachází ve slepé uličce na okraji propasti...

V. R. Wuillaume: Lidé si úvěry v této době raději pojistí

02.03.  |  Tomáš Skolek

Úbytek zájmu o úvěry jsme prozatím nezaregistrovali, v poslední době ovšem zaznamenáváme větší zájem o pojištění úvěru proti nesplácení, uvedla mimo jiné v rozhovoru Valérie Richet Wuillaume, generální ředitelka společnosti Cofidis.

Co týden dal?

27.02.  |  Karel Pospíšilík

V zahraničním tisku se podle ČNB objevují zkreslené zprávy o české ekonomice. Proti stereotypu považovat východoevropské země za jeden blok jde Standard & Poor's, podle níž se ČR vyrovná s recesí lépe než ostatní země tohoto regionu.

Kupujeme nové auto: Nové nebo ojeté?

27.02.  |  Michal Ruml

Už víme, jak za nové auto zaplatit, jak vyřídit administrativu s jeho pořízením spojenou a v dnešním článku se pokusíme odpovědět na další důležitou otázku – je lepší koupit ojeté nebo nové auto?

Jakou výkonnost očekáváme v jednotlivých odvětvích?

27.02.  |  Radim Dohnal

Ve světě jsou momentálně horkým tématem akcie, protože mnoho firem vykazuje finanční výsledky. Hodláte do akcií investovat a zajímá vás, jaká odvětví jsou nejlépe chráněna proti současné ekonomické situaci?

Kupujeme nové auto: Jak na administrativu?

26.02.  |  Michal Ruml

Nákup či prodej automobilu není až tak jednoduchou záležitostí. Pomineme-li otázku zafinancování koupě  vozidla, je třeba počítat také se značnou administrativou, které se nový ani bývalý vlastník nevyhne.

Kolik stojí evropské zaměstnavatele hodina práce?

26.02.  |  Petr Gola

Pro mnoho evropských zaměstnavatelů jsou mzdové náklady nejvýznamnější nákladovou položkou a každé zvýšení či snížení mezd je ve „výsledovce“ znát.

Kupujeme nové auto: Je výhodnější úvěr nebo leasing?

25.02.  |  Michal Ruml

Mám zvolit leasing nebo úvěr? Který z nich je výhodnější? Tuto otázku řeší snad každý zájemce o nový vůz, který nedisponuje dostatečnou hotovostí. My se na ni v našem dnešním článku pokusíme nalézt odpověď.

Síkora: Očekáváme zájem o tradiční kapitálová životní pojištění

24.02.  |  Lukáš Pololáník

Investiční životní pojištění bylo v minulém období velkým „hitem“, avšak finanční krize u mnohých silně prověřila schopnost se smířit s vysokou aktuální ztrátou, uvedl Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Žádný vítěz, všichni poražení

24.02.  |  Petr Fejtek

Minulý týden fondy ztratily sice „jen“ 900 milionů korun, ale můžeme téměř s jistotou předpokládat, že to zdaleka není konec. Akciové trhy totiž projely další brankou nepříjemného slalomu, kdy cíl je stále ponořen v mlze.

Pražská burza v minulém týdnu

23.02.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne dalším výrazným poklesem. Podobně se pohybovaly i ostatní tzv. emerging markets v regionu. Obchodní aktivita byla i kvůli státnímu svátku v USA na nízké úrovni.

Doležal: Ekonomická recese může být stimulem pro vzdělávání

23.02.  |  Tomáš Skolek

Věřím, že zejména vysokoškolského vzdělávacího systému se recese dotkne jen okrajově a bude pobídkou k dosažení vzdělání, které umožní širší uplatnění na pracovním trhu, uvedl Miroslav Doležal, ředitel Bankovního institutu vysoké školy. 

Střední a východní Evropa se připravuje na druhý náraz krize

23.02.  |  Jaroslav Brychta

Ještě donedávna finanční krizí nijak výrazně zasažený region střední a východní Evropy se v roce 2009 zřejmě bude muset vypořádat s nárazem číslo dvě, který už bude daleko obtížněji stravitelný. Do problémů se mohou dostat i banky v eurozóně.

Krize drtí východoevropské ekonomiky

21.02.  |  Zdeněk Strmiska

Dvacet let po změně hospodářství z centrálního plánování na svobodný tržní systém poznali východoevropané další stinnou stránku kapitalismu: hospodářskou recesi...

Co týden dal?

20.02.  |  Michal Ruml

Tento týden se nesl ve znamení balíků na podporu krizí sužované české ekonomiky. Své návrhy představila jak vláda, tak i opoziční ČSSD. Nejen o tomto tématu se dočtete v našem týdenním souhrnu.

Ekonomické výhledy: Výše úrokových sazeb

20.02.  |  Tomáš Skolek

Výše úrokových sazeb ovlivňuje každého člověka – spotřebitele, který nakupuje občas na úvěr. Zeptali jsme se osobností bankovního světa, jak vidí jejich vývoj.

Co komplikuje české předsednictví?

20.02.  |  Petra Černíková

Jak zvládá Česko funkci předsednické země EU v nynější složité době? Jaké dopady mohou mít snahy francouzského prezidenta Sarkozyho usměrňovat dění v Evropské unii i po skončení francouzského předsednictví?

Ekonomické výhledy: Délka ekonomické recese

19.02.  |  Tomáš Skolek

Jak dlouho bude trvat recese v české ekonomice? O kolik poklesne HDP v roce 2009? Dočkáme se v 2010 obratu k lepšímu? Přinášíme vám predikce odborníků na slovo vzatých.

Jaké poučení si vzít z krize?

19.02.  |  Karel Pospíšilík

O krizi a jejích důsledcích se mluvilo i na setkání Klubu finančních ředitelů s názvem Změny v přístupu k řízení rizik v důsledku finanční krize.

Vyplatí se v roce 2009 investovat do akcií?

18.02.  |  Radim Dohnal

Na současných úrovních nejsou akcie přitažlivé a stále existuje velké riziko pro jejich pokles. Medvědí trhy mají tendenci značně podhodnocovat korekce dolů...

Ekonomické výhledy: Kurz koruny k euru a dolaru

18.02.  |  Tomáš Skolek

Patříte k těm, co se ptají na další pravděpodobný kurz koruny k euru a dolaru? Přinášíme vám názory odborníků, kovaných v této problematice.

Fondy: sedm hubených týdnů

17.02.  |  Petr Fejtek

Ač některé symptomy již naznačují uklidnění, ani v uplynulém týdnu ještě neustaly celkové odkupy z fondů. Z odlivu téměř 1,5 mld. Kč si totiž víc než polovinu odepsaly zajištěné fondy. Od začátku roku tak z fondů odešlo už dalších 7,5 mld. Kč.

Pomohou české ekonomice keynesiánské impulsy?

17.02.  |  Šárka Grigarčíková

Říká se, že současná ekonomika trpí nedostatečnou poptávkou. Měl by stát více utrácet? Je teoretický ekonomický koncept - keynesiánství, který stimulaci poptávky doporučuje, tzv. mimo mísu reality?

Pražská burza v minulém týdnu

16.02.  |  David Petráček

Do nového obchodního týdne vstoupila pražská burza růstem, a to i přes spíše negativní náladu na zahraničních trzích.

Plán USA na finanční stabilitu aneb další krok vedle

16.02.  |  Jaroslav Brychta

Sotva měsíc u moci je nová americká administrativa a již v rámci boje s finanční krizí dokázala rozhodnout o přerozdělení stovek miliard, ba dokonce několika bilionů dolarů. Jaký je plán Spojených států na boj s finanční krizí a proč nemůže fungovat?

EU: inflace v roce 2008 byla vysoká

16.02.  |  Petr Gola

V posledních letech vykazovaly členské země EU nízkou inflaci, v roce 2008 tomu však bylo jinak, ceny v členských zemích Evropské unie vzrostly v prosinci 2008 o 3,7 % oproti prosinci 2007

Rok 2008 na finančních trzích II.

14.02.  |  Aleš Vocílka

Rok 2008 pořádně zamíchal kartami jak ve světovém fondovém průmyslu, tak na měnových trzích, kde se v červenci zlomily mnohé trendy

Co týden dal?

13.02.  |  Tomáš Skolek

Uplynulý týden se nesl ve zprávách z ekonomik. V Česku je jistý nárůst nezaměstnanosti na 6,8 %, který rozpouští zbývající pochyby o ekonomické recesi. Útlum hospodářství hlásí už i Francie, o Německu ani nemluvě.

Co zajímá banku, když jdete žádat o hypotéku?

13.02.  |  Radomíra Papoušková

Nemůže vám při žádosti o hypotéku uškodit, že jste dosud nezaplatili pokutu za to, že jste jeli tramvají načerno? Jakým způsobem zjišťuje banka váš příjem? A musíte mít při žádosti o úvěr na bydlení v ruce kupní smlouvu?

Rok 2008 na finančních trzích I.

13.02.  |  Aleš Vocílka

V minulém roce utrpěly nejtěžší ztráty akcie. V druhém pololetí došlo k výrazným obratům také na dluhopisových, měnových a komoditních trzích vlivem rostoucí averze k riziku a obav z recese.

GE Money Bank plave proti proudu aneb 3,6 %

12.02.  |  Tomáš Skolek

Zatímco ostatní banky snižují, GE Money Bank přichází se spořícím účtem s úrokem 3,6 procenta ročně. Jak to?

RM-Systém - investorem snadno a rychle

12.02.  |  Lukáš Pololáník

Burza RM-Systém se orientuje především na malé a střední investory. Jednoduše se tak může téměř každý pustit do obchodování s akciemi třeba z pohodlí svého domova.

Perspektivy růstu: Čekají nás tři slabé roky?

11.02.  |  Radim Dohnal

Tou skutečně velkou otázkou těchto dní je: Budeme mít deflaci nebo inflaci? Domníváme se, že rok 2009 bude rokem deflace, ale že rostoucí zásoby peněz zabrání pádu cen na dlouhou dobu a vyústí v inflaci do roku 2010.

RM-Systém - rozsáhlé možnosti obchodování

11.02.  |  Lukáš Pololáník

Zajímá vás s jakými instrumenty a konkrétními akciovými tituly se dá obchodovat na burze RM-Systém? Přečtěte si také o složení a vývoji indexu RM.

RM-Systém - nová burza

10.02.  |  Lukáš Pololáník

RM-Systém funguje v ČR již 15 let. Za tu dobu prošel řadou změn, tou snad nejzásadnější je transformace z mimoburzovního trhu cenných papírů na klasickou burzu.

Únor není bílý, fondy nesílí

10.02.  |  Petr Fejtek

Zatím ani v novém roce nepřišla žádná změna, takže se fondy musely rozloučit s další nepěknou sumou přesahující 1,3 miliardy korun. Celou miliardu si z toho opět odepsaly fondy peněžního trhu.

Pražská burza v minulém týdnu

09.02.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne dalším poklesem, a to při absenci výrazných kurzotvorných zpráv.

Minimální mzda ve světě

09.02.  |  Petr Gola

Ve všech mimoevropských členských zemích OECD je zákonem stanovena minimální mzda (v USA dokonce od roku 1938). Kde na světě je minimální mzda nejvyšší?

Nová bublina na obzoru. Americký FED přitvrzuje

09.02.  |  Jaroslav Brychta

Současná snaha Fedu řešit finanční krizi přichází s něčím, vůči čemu bledne i Greenspanova expanze z let 2001 - 2004.

Co způsobilo rekordní růst cen v roce 2008?

07.02.  |  Zdeněk Strmiska

Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2008 míra inflace 6,3 %, což je nejvíce za posledních deset let. Máme se obávat dalšího výrazného růstu i letos? Proč byl loni tak vysoký?

Co týden dal?

06.02.  |  Lukáš Pololáník

Hospodářská komora očekává, že se hospodářství v ČR letos propadne do recese. S tím souvisí i rozhodnutí bankovní rady ČNB, která snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba tak klesla z 2,25 na 1,75 %.

Sníží se letos dostupnost úvěrů?

06.02.  |  Karel Pospíšilík

Ale nejen úvěrů, ale i dalších finančních nástrojů pro podniky a podnikatele, leasingu a factoringu.

Evropská společnost v praxi? Nižší daně, lepší mobilita i větší anonymita…

05.02.  |  Martin Chamr

Od založení první evropské společnosti v ČR v květnu 2007 uběhly již téměř dva roky. Během nich jich vzniklo v Česku přes dalších sto.

Růst čínského HDP: 0 %?

05.02.  |  Radim Dohnal

Čína se v roce 2009 dostane nejblíže recesi. Exportem poháněná odvětví čínské ekonomiky budou značně poškozena volným pádem ekonomické aktivity v USA.

Vládní zadlužování není řešením finanční krize

04.02.  |  Jaroslav Brychta

Světová finanční krize, která o sobě dala poprvé vědět již v polovině roku 2007 a která naplno vypukla v minulém roce, se plynule přelila do roku 2009, který se bude moci “chlubit“ přívlastkem rok zadlužování.

EU: Země s kratším pracovním týdnem jsou produktivnější

04.02.  |  Petr Gola

Kdo pracuje méně hodin za týden, stihne toho za hodinu udělat podstatně více. Nejvyšší produktivitu práce v EU mají země s nejkratším pracovním týdnem. Země s nižší produktivitou si snížení pracovních hodin jednoduše nemůžou dovolit.

Ještě pořád všechno klesá

03.02.  |  Petr Fejtek

Ani trhy ani fondy se nemohou začátkem nového roku nijak radovat. I poslední týden jakoby jen dovršil lednový výprask fondů odchodem dalších skoro 1,5 miliardy korun, čímž dotáhl měsíční zápornou bilanci na téměř 4,7 miliardy korun odkupů.

Jak financovat začátek podnikání?

03.02.  |  Karel Pospíšilík

Sehnat finance na zprovoznění podniku, to je ve světě nejistoty opravdu velký problém. Nevíte si s tím rady? Některé odpovědi možná najdete v našem článku.

Pražská burza v minulém týdnu

02.02.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne poklesem, a to i přes lepší konec obchodování na zámořských trzích v závěru předešlého týdne. Ve druhé polovině seance však došlo k obratu a nákupní objednávky převážily.

Odborníci o BCPP: Krize bude odeznívat pomalu, index PX bude kolísat

02.02.  |  Lukáš Pololáník

Světová finanční krize se nevyhnula ani Česku. Pražská burza loni vykázala rapidní pokles. Jaký byl očima odborníků na burze rok 2008 a jaký bude ten následující?

Půjčky a úvěry - opět nový test kapitalizace

02.02.  |  Karel Pospíšilík

Novela zákona o daních z příjmů se dotkla především zaměstnanců, ale přinesla i změny zaměstnavatelům.

Co týden dal?

30.01.  |  Karel Pospíšilík

Hypermarkety a diskontní prodejny zvýšily v loňském roce tržby, obchodníci více a více využívají krize pro reklamní účely, zahraniční průmyslové společnosti zveřejňují propady svých zisků, to a mnohem víc přinesl tento týden.

Dávky v hmotné nouzi v roce 2009

30.01.  |  Michal Ruml

Tyto dávky jsou určeny  osobám s nedostatečnými příjmy, kterým tak stát pomáhá řešit situace spojené s nedostatečným zabezpečením základní obživy, bydlení a mimořádnými událostmi.

Leasing podle nového zákona o DPH

30.01.  |  Karel Pospíšilík

Jednou z významných legislativních změn od 1.1.2000 je i novela zákona o dani z přidané hodnoty, kterou se mění, a to dost výrazně, leasing.

Sociální dávky v roce 2009 II.

29.01.  |  Michal Ruml

V minulém článku jsme si popsali sociální dávky závislé na výši příjmu rodiny, dnes se zaměříme na dávky, které na příjmu nazávisí, tedy rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné a pohřebné.

Do čeho investovat v roce 2009?

28.01.  |  Radim Dohnal

Rok 2009 bude zejména ve znamení nezaměstnanosti a jejím dopadu na reálný produkt, trhy a sentiment. V 2009 lze tedy doporučit kupovat akcie firem, které toto všechno ustojí. Přinášíme vám jejich přehled.

Levná ropa? Ještě chvíli a pak růst

28.01.  |  Jaroslav Brychta

Cena ropy za posledních šest měsíců dokázala z rekordních výšin kolem 150 USD za barel spadnout o více než sto dolarů. Nic se však nemění na faktu, že zásoby ropy se snižují meziročním tempem o 7 %.

Sociální dávky v roce 2009 I.

27.01.  |  Michal Ruml

Státní sociální podpora je soubor dávek, které jsou financovány ze státního rozpočtu a kterým se stát podílí na krytí nákladů na výživu a ostatní základní osobní potřeby dětí a rodin.

Další vlna propadu a lednový defekt

27.01.  |  Petr Fejtek

Jak trhy, tak fondy zažily velmi špatný týden. Další krvavou lázní prošly banky a celý finanční sektor, poté varovně zablikaly technologie. O automobilkách a komoditách ani nemluvě.

Pražská burza v minulém týdnu

26.01.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového týdne výrazným poklesem, který byl reakcí na vývoj v zahraničí a postihl hlavně bankovní sektor.

Jak „šlapou“ evropské ekonomiky?

26.01.  |  Petr Gola

Výkonnost české ekonomiky (měřeno HPD na obyvatele) je na 80 % Evropské unie a jsme na tom nejlépe ze všech východoevropských zemích a lépe než Portugalsko či Malta. S velikým náskokem je nejvýkonnější lucemburská ekonomika.

Hořejší: Musí dojít k uvolnění současné křeče

26.01.  |  Karel Pospíšilík

Situace, kdy finanční společnosti nepůjčují, nemůže trvat věčně – i finanční instituce budou potřebovat umisťovat své prostředky, uvedl Jaromír Hořejší, director v oddělení Finančního poradenství společnosti KPMG Česká republika.

Akcie: Za pět let na nule II.

24.01.  |  David Urbánek

Vyhlídky v krátkodobém horizontu nejsou pro akcie stále nijak pozitivní především vzhledem k očekávanému poklesu ziskovosti společností. Dodržovat v portfoliu diverzifikaci je proto jedno ze základních a nutných pravidel.

Co týden dal?

23.01.  |  Michal Ruml

Ekonomická recese se v Evropě stále více prohlubuje, Česko nevyjímaje. Listopadová čísla o průmyslových zakázkách jsou toho zjevným důkazem. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Akcie: Za pět let na nule I.

23.01.  |  David Urbánek

Globální akcie loni propadly o více než 40 %. Výkonnost za posledních pět let je nulová. Pro období recese má ale maximální diverzifikace v rámci rozvinutých trhů nejlepší vyhlídky.

Na kolik nás vyjde vlastní bydlení na úvěr? IV.

23.01.  |  Tomáš Skolek

Rozhodnout, zda je výhodnější úvěr od hypoteční banky anebo od stavební spořitelny, je stejně absurdní jako určit jednoznačně lepší chuť u Pepsi v porovnání s Coca-Colou. 
1 17 30 31 32 33 34 35 36 50 66

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.