Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář článků Finance.cz

Všechny články Finance.cz

Investiční soutěž - získejte Porsche Cayman!

15.09.  |  Lukáš Pololáník

Chcete zažít burzovní vzrušení na vlastní kůži, neriskovat ztrátu svých peněz a přitom vyhrát některou z hodnotných cen? Neváhejte a zúčastněte se soutěže, jejíž celkový vítěz si odveze auto snů. Investiční soutěž nabízí možnost vyzkoušet si obchodování na finančních trzích a ještě vyhrát skvělé ceny.

Špirakus: Balíčky pojistných produktů se budou prosazovat i v ČR

15.09.  |  Karel Pospíšilík

Zejména u malých a středních podniků je to velmi atraktivní trend, klienti nemají moc času se pojištěním zabývat a detailně nastavovat jednotlivé parametry. Komentuje pro Finance.cz Ivan Špirakus, generální ředitel INSIA a.s., trend spojování produktů do jedné smlouvy.

Co týden dal?

12.09.  |  Michal Ruml

Světová ekonomika má stále výraznější problémy. Přestože americká ekonomika vykázala v předchozím čtvrtletí určité oživení, zbylé dvě největší ekonomiky světa - eurozóna a Japonsko hlásí za stejné období pokles. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Vyhněte se byrokracii a kupte si společnost na klíč

12.09.  |  Martin Chamr

Možnost pořídit si novou firmu na klíč je v Česku stále oblíbenější formou, jak co nejrychleji a nejefektivněji začít podnikat. Co je důvodem stoupající obliby ready-made společností v České republice a jak tento způsob založení společnosti funguje?

Studenti, nespoléhejte se na peníze od rodičů!

12.09.  |  Karel Pospíšilík

Pracovat nebo podnikat při studiu je pro některé studenty životní nutností, pro jiné jen možnost, jak získat peníze navíc. Pro všechny je to ale velká událost ...

Subjekty českého kapitálového trhu

11.09.  |  Lukáš Pololáník

Kapitálové trhy jsou obecně pro mnoho lidí nepřehledným systémem, v němž se velice obtížně orientují. V dnešním článku vám představíme subjekty, které figurují na kapitálovém trhu v Česku, jejich funkci, vzájemné vazby a stručnou charakteristiku.

Stipendium přijde vhod

11.09.  |  Sabina Šebestíková

Studentský život jistě není levnou záležitostí, i když se to někomu na první pohled nemusí zdát. Nutné výdaje lze z určité části kompenzovat čerpáním různých druhů stipendií.

Student a finance: Jak přežít dva semestry?

10.09.  |  Tomáš Skolek

Při veškeré pracovní snaze a upírání si všemožných požitků nejdou některé formy studia finančně zvládnout z vlastních úspor. I když to není ideální řešení, přicházejí na řadu bankovní půjčky.

Zlato - investorův bezpečný přístav

10.09.  |  Petr Čermák

Zlato provázelo lidské pokolení od nepaměti a je pevně svázáno s jeho historií. To potvrzuje i skutečnost, že bylo prvním kovem zmíněným v Bibli. V minulosti se stalo synonymem bohatství a moci a dnes tomu není jinak.

Výsledky soutěže se společností Colosseum

09.09.  |  Michal Ruml

Během srpna jste na našem portálu Finance.cz mohli soutěžit v kvízu společnosti Colosseum a vyhrát 3000 ujetých kilometrů zdarma a další zajímavé ceny. Jak soutěž dopadla? Přečtěte si více.

Z čeho mají Evropané největší obavy? Z inflace a nezaměstnanosti…

09.09.  |  Petr Gola

Dle studie analytické společnosti GFK „Challenges of Europe 2008“  mají Evropané největší obavy  z růstu cen a nezaměstnanosti. Ekonomické problémy trápí obyvatele napříč celou Evropou. Postoj občanů se však v jednotlivých zemích značně liší…

Je školné na veřejných vysokých školách nezbytné?

09.09.  |  Lukáš Pololáník

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání, která by se měla stát východiskem pro reformu českého vysokého školství. Kromě jiných aspektů řeší i velmi citlivou otázku zavedení školného na veřejných vysokých školách v ČR.

Pražská burza v minulém týdnu

08.09.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do prvního poprázdninového týdne poklesem. Burzu táhly dolů akcie CME, ČEZ a Zentivy.

Nejlepší kamarád studenta? ISIC!

08.09.  |  Michal Ruml

Studentská léta jsou pro většinu z nás nejkrásnějším životním obdobím, na které vzpomínáme celý život. Kromě radostí s sebou však přináší i řadu starostí. S řešením řady z nich pomohou studentské karty, především pak ta nejznámější - ISIC.

Rais: Neexistuje lepší investice, než do vzdělání

08.09.  |  Lukáš Pololáník

Souhlasím se školným, které nebude diskriminační pro sociálně slabší studenty. Kdyby však politici věnovali tolik pozornosti problematice financování univerzit a kvalitě univerzit tak, jako dnes se věnují problematice školného, myslím, že by to bylo daleko užitečnější. Uvedl v rozhovoru pro Finance.cz Karel Rais, rektor VUT v Brně.

Co týden dal?

05.09.  |  Karel Pospíšilík

Americká ekonomika odhalila po problémech na trhu s nemovitostmi i problémy na trhu práce a nepříznivý trend maloobchodních tržeb. Kromě indexu Dow Jones poklesla i většina burzovních indexů. Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů od 1. září už většinu z nás ale potěšil. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Hybridní formy, tiché společenství a rizikový kapitál

05.09.  |  Karel Pospíšilík

Nemáte dostatek vlastních prostředků, nezískali jste bankovní úvěr nebo není zájem o vaše obligace? V takovém případě můžete využít hybridních forem financování, tiché společenství nebo rizikový kapitál.

Bublina splaskla: Ropa je o 30% levnější než v červenci

05.09.  |  Jaroslav Brychta

Cena ropy klesla během osmi týdnů o 40 dolarů. To co by znělo ještě před dvěma lety jako věta z jiného světa se nyní stalo realitou, které se nikdo moc nediví. Co za tím stojí a je ropy opravdu nedostatek?

Fondy fondů: Za hodně peněz málo muziky II.

04.09.  |  David Urbánek

Domácí korunové fondy fondů mají v nabídce všechny přední investiční společnosti. V dnešním článku nabízíme pod drobnohledem nabídku fondů fondů domácích investičních společností.

Fondy fondů: Za hodně peněz málo muziky I.

03.09.  |  David Urbánek

Domácí korunové fondy fondů mají v nabídce všechny přední investiční společnosti. Společným znakem je vysoká nákladovost, která není často vyvážena adekvátní přidanou hodnotou.

Lombardní, emisní a hypoteční úvěr

03.09.  |  Karel Pospíšilík

Dalšími méně využívanými nástroji financování pro podnikatele a podniky jsou lombardní, emisní a hypoteční úvěr. Těmto úvěrům věnujeme třetí pokračování našeho tématu Méně využívané formy financování. 

Účinná fiskální politika Spojeným státům pomáhá

02.09.  |  Jaroslav Brychta

Americká ekonomika si v druhém čtvrtletí prošla pozoruhodným oživením za kterým tentokrát, kromě tržních sil stála také vydatná fiskální podpora, která dokázala zatím odvrátit reálné nebezpečí kontrakce největší světové ekonomiky. Co vlastně americký kongres uzákonil a jaké byly dopady těchto opatření?

Inkubátory vás nastartují k růstu

02.09.  |  Karel Pospíšilík

Dalším méně známým způsobem, jak využít externí zdroje financování k rozjezdu či rozvoji firmy, je vstup do podnikatelského inkubátoru. Ty zaznamenaly v posledních letech velký růst.

Pražská burza v minulém týdnu

01.09.  |  David Petráček

Pražská burza zaznamenala na počátku nového obchodního týdne mírný propad. Aktivita investorů však zůstávala nízká, a to i kvůli uzavření trhů v Londýně.

Zaměstnat jednoho Švýcara nebo dvacet Bulharů?

01.09.  |  Petr Gola

Hodinové ohodnocení práce se i ve vyspělé Evropě výrazně liší. Průměrná hodinová mzda Švýcara činí téměř 34 euro, zatímco Bulhara 1,65 euro. Hodina práce českého pracovníka je z východoevropských zemích nejvyšší, zahraniční investory tak musíme lákat především kvalitou za ještě rozumnou cenu…

Financujte podnikání směnkou

01.09.  |  Karel Pospíšilík

Kontokorentní, provozní, investiční úvěry, leasing, faktoring a forfaiting jsou standardními produkty pro podniky a podnikatele. Ale existují i další, méně známé produkty. A těmto produktům věnujeme téma týdne.

Co týden dal?

29.08.  |  Tomáš Skolek

Blýská se na další zdražení plynu, zrušení padesátihaléřů je za dveřmi a Česká pošta plánuje redukci počtu poboček. Americká ekonomika i japonské akcie však rostou a německá nezaměstnanost klesá. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Vyhlídky na transparentní poradenství

29.08.  |  Tomáš Skolek

Transparentní prostředí na trhu poradenských služeb bude od 1. září 2008 podpořeno novým Národním registrem poradců, který bude toho dne oficiálně uveden do provozu.

Přímé bankovnictví pro náročné firmy

29.08.  |  Tomáš Skolek

Firmy, které poptávají pokročilé produkty přímého bankovnictví se většinou orientují na jiné bankovní domy, než běžní občané. Klíčová je pro ně globálnost, individuální přístup a vynikající software.

Platební příkazy po telefonu

28.08.  |  Tomáš Skolek

Telefonní bankovnictví, GSM Banking, Phonebanking, Mobilní bankovnictví, WAP banking – víte, co se skrývá za těmito kanály přímého bankovnictví? Anebo jsou to různé názvy pro to samé?

Registrujte se k DPH skupinově

28.08.  |  Karel Pospíšilík

31. říjen je termín pro ty, kteří chtějí využít výhod skupinové registrace k dani z přidané hodnoty od 1. ledna příštího roku. Do 31. října je potřeba odevzdat Přihlášku k registraci.

Neztrácejte čas placením po internetu!

27.08.  |  Tomáš Skolek

Jsou to elektronické online platby, kam vane vítr v internetovém nakupování. Platby předem, ba dokonce pomocí dobírky patří již k zastaralým a časově neefektivním metodám.

Stavební spoření poráží hypotéky

27.08.  |  Michal Ruml

Zatímco v posledních letech lámal hypoteční trh rekordy, zažívalo stavební spoření útlum. Letošní rok ale přinesl zcela opačný obrázek – trh stavebního spoření stabilně roste, zatímco hypoteční klesá. Proč? Více v našem článku.

Internet banking krok po kroku

26.08.  |  Tomáš Skolek

Odpověď na otázku, zda je bezpečnější nést 100.000 Kč do bankovní pobočky, nebo je poslat skrz internetové bankovnictví, zde řešit nebudeme. Podíváme se místo toho blížeji, podle čeho internetové bankovnictví vybírat.

V Česku je každý desátý chudý

26.08.  |  Petr Gola

Přestože Evropané bohatnou, roste počet lidí ohrožených „chudobou“. Česko patří v tomto směru mezi evropské premianty. „Chudý“ je pouze každý desátý, což je nejméně ze všech zemí. V Česku je chudý každý s příjmem nižší než 2 878 euro za rok, v Lucembursku s příjmem pod 17 808 euro…

Pražská burza v minulém týdnu

25.08.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne poklesem, avšak aktivita investorů byla opět nízká.

Přímé bankovnictví: Od telefonu k televizi

25.08.  |  Tomáš Skolek

Kvalitní přímé bankovnictví je klíčem ke spokojeným klientům. To samozřejmě bankovní domy tuší, a tak se přetahují, co nového nabídnout, či co vylepšit. Co vše se ale pod pojmem přímé bankovnictví skrývá?

Vaníček: ING Konto se konkurence nebojí

25.08.  |  Tomáš Skolek

Jsme si vědomi, že čeští klienti jsou velmi dobře informováni o nabídkách různých bank a dokáží je dobře vyhodnocovat. Neznamená to však, že budeme za každou cenu soutěžit o první místo v tabulkách úrokových sazeb, uvedl Libor Vaníček, ředitel přímé distribuce ING ČR/SR.

Co týden dal?

22.08.  |  Lukáš Pololáník

Konflikt Ruska s Gruzií znamenal odliv kapitálu ze země. Nedůvěra zahraničních investorů srazila kurzy ruských akcií a hlavně kurz rublu. G7 přislíbila Gruzii ekonomickou podporu. Více událostí v našem pravidelném týdenním přehledu.

Daňové ráje lákají české firmy

22.08.  |  Karel Pospíšilík

Navzdory pokračujícímu poklesu daňové zátěže v České republice jsou daňové ráje i nadále vyhledávaným nástrojem, jak ještě více daňově optimalizovat. Formální přemístění firmy do daňově zajímavé země je přitom zcela normální firemní strategií.

Investování pro každého

22.08.  |  Lukáš Pololáník

Toužíte investovat své peníze jinam, než třeba do stavebního spoření, a stát se investorem? Nebo již využíváte různé státem podporované spořící finanční produkty, ale chcete ještě navíc investovat? Právě pro vás je tu kolektivní investování. Jaké jsou možnosti kolektivního investování vám ukáže náš dnešní článek.

Spoření: Likvidita nade vše

21.08.  |  Tomáš Skolek

Spořit se dá všelijak. Málokterý finanční produkt však zaručuje solidní zhodnocení, nízký stupeň rizika a zároveň rychlý přístup k financím. Podívejme se na ty, které splňují především poslední podmínku.

Nemocenské pojištění ve víru změn

21.08.  |  Elena Ondrová

Nemoc se nevyhne téměř nikomu. Nemocenské pojištění je tu proto, abychom v období nemoci nezůstali bez příjmů. Nemocenské je dávka, která je po dobu nemoci nemocnému vyplácena. Její výše se v letošním roce bude od září jíž po třetí měnit.

Čeká západní svět stagflace?

20.08.  |  Jaroslav Brychta

Nebezpečný mix stagnace ekonomiky a růstu cenové hladiny, který naposledy zasáhl západní svět v sedmdesátých letech minulého století nebyl od té doby nikdy aktuálnější než nyní. Má se Evropa a USA znovu obávat tohoto jevu, nebo se historie opakovat nebude?

Stát nás motivuje ke spoření na stáří

20.08.  |  Lukáš Pololáník

V současnosti je aktuální otázka spoření na stáří. Vláda připravuje reformu systému důchodového zabezpečení a v souvislosti s tím nabývají na významu státem podporované finanční produkty – soukromé životní pojištění a penzijní připojištění se státním příspěvkem.

Běžný účet: nejhorší investice

19.08.  |  Lukáš Pololáník

Na finančním trhu v České republice se nám nabízí množství příležitostí, kam odložit část svých volných finančních prostředků, abychom je mohli zhodnotit. Často přitom není nutné podstupovat téměř žádné riziko.

Kde ve světě rostou nejrychleji mzdy?

19.08.  |  Petr Gola

Evropané bohatnou, o čemž svědčí mnohé ekonomické ukazatele. Občané to poznávají na růstu průměrné mzdy, která se rok od roku zvyšuje. Samozřejmě ne všichni občané  si polepšili stejně...

Pražská burza v minulém týdnu

18.08.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne mírným růstem, avšak aktivita investorů nebyla nijak výrazná.

Nechte své peníze vydělávat bez rizika

18.08.  |  Michal Ruml

Na finančním trhu existuje celá řada spořících a investičních produktů, které lze využít ke zhodnocení volných finančních prostředků. Jedním z nejméně rizikových produktů se zajímavým výnosem je stavební spoření. Přečtěte si jak pomocí něj efektivně spořit.

Mynář: Zajištění měnového rizika nabývá na významu

18.08.  |  Michal Ruml

V současné době ovládá finanční trhy vysoká volatilita a nejistota, která ohrožuje exportéry a jiné subjekty, jejichž aktiva či cash flow jsou tvořena jinou měnou než českou korunou. O tom, jak se proti těmto nepříznivým vlivům zajistit, jsme si povídali s Janem Mynářem z XTB.

Co týden dal?

15.08.  |  Michal Ruml

Statistické úřady jednotlivých států začaly zveřejňovat ekonomické údaje za druhé čtvrtletí roku 2008 a bohužel se začíná potvrzovat, že řada významných světových ekonomik se začíná propadat do recese. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Jak platit v zahraničí?

15.08.  |  Tomáš Skolek

Je výhodnější platit v zahraničí kartou, nebo si vyměnit v České republice hotovost? Kdybychom odpověděli jednoznačně, problém bychom hrubě zjednodušili. Výsledný kurz při platbě kartou ovlivňuje totiž více faktorů. 

Banky rozšiřují nabídku podnikatelských úvěrů

15.08.  |  Michal Ruml

Nabídka různých podnikatelských a firemních úvěrů nabízejí od našich bank je dnes už opravdu široká. Pomocí firemního úvěru lze financovat rozjezd firmy, firemní investice či běžný provoz.

Podnikatelský nebo klasický účet?

14.08.  |  Michal Ruml

Každý podnikatel dnes ke svému podnikání nutně potřebuje mít zřízen účet v bance. Je však důležité uvědomit si, že podnikatel (OSVČ) nemusí mít zřízen zrovna podnikatelský účet. Naopak, řadě podnikatelů postačí zřídit si podstatně levnější klasický běžný účet.

Při financování dopravních prostředků je vhodné znát legislativu

14.08.  |  Pavel Holík

Financování vozidel pomocí cizích zdrojů je běžnou praxí. Většina občanů přibližně ví, jak leasing nebo úvěr fungují. Ovšem jen ti, kdo vidí do legislativního zákulisí těchto transakcí, je mohou mít pod kontrolou a třeba na nich i vydělat nebo alespoň ušetřit...

Jak financovat provozní firemní výdaje?

13.08.  |  Michal Ruml

Úvěrových produktů určených firmám a podnikatelům je celá řada – hypotékami počínaje, kreditními kartami konče. Každý z nich je určen pro jiné účely. K financovaní menších provozních výdajů slouží především kreditní karty a kontokorentní úvěry.

Jste dostatečně zajištění proti měnovému riziku?

12.08.  |  Jan Mynář

Řada českých firem a investorů žije v domnění, že zajištění proti měnovým rizikům je přístupné prakticky pouze velkým hráčům a že je nutno zajišťovat obrovské nominální hodnoty. To už dávno není pravda. Více v našem dnešním článku.

Mají rodiče platit nižší daně?

12.08.  |  Petr Gola

Daň z příjmu je v Česku u rodičů nižší než u bezdětných občanů, za každé dítě mohou využít daňového zvýhodnění ve výši 500 Kč měsíčně. V některých zemích však platí bezdětní i rodiče několika dětí daně ve stejné výši…

Pražská burza v minulém týdnu

11.08.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového týdne poklidnou seanci s nízkou obchodní aktivitou investorů. Hlavně závěrečné obchodování však vedlo k zápornému výsledku první seance v týdnu.

Jak financovat nemovitost určenou k podnikání?

11.08.  |  Michal Ruml

Na financování nemovitostí určené k podnikání slouží firmám a podnikatelům takzvané podnikatelské hypotéky. Jejich největší výhodou oproti ostatním úvěrovým produktům určeným pro podnikatele je relativně nízká úroková sazba.

Krátkoruký: Rejstřík trestů vás eviduje po 100 let

11.08.  |  Elena Ondrová

Elektronická podatelna Rejstříku trestů nabízí každé fyzické osobě možnost dálkovým přístupem podat elektronicky žádost o vydání výpisu nebo nahlédnout do svého opisu, uvedl mimo jiné v rozhovoru pro Finance.cz ředitel Rejstříku trestů, Zdeněk Krátkoruký.

Co týden dal?

08.08.  |  Tomáš Skolek

Do důchodu se v Česku bude odcházet v 65 letech. Bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby. Inflace a nezaměstnanost mírně vzrostly. A další novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdením souhrnu.

Eurozóna zpomaluje. Druhá polovina roku nic dobrého nepřinese

08.08.  |  Jaroslav Brychta

Poslední data z eurozóny potvrzují to, co mnozí očekávali již od poloviny minulého roku kdy Spojené státy naplno zasáhla hypoteční krize. Eurozóna zpomaluje.

Olympijské sázení

08.08.  |  Lukáš Pololáník

Olympiáda představuje nejen pro samotné sportovce šanci vyhrát. Fanoušci všech sportovních disciplín si mohou tuto velkou událost zpestřit širokou nabídkou kursových sázek, ať už fandí z pohodlí domova nebo se vydali přímo do dějiště her.

Čína plánuje nejnákladnější představení v dějinách

07.08.  |  Michal Ruml

Režisér olympijského zahajovacího ceremoniálu říká, že to pro Čínu bude způsob jak světu ukázat, co dokáže. Proto není divu, že čínští pořadatelé zítřejší ceremoniál titulují řadou různých nej - největší show na planetě, nejnákladnější představení v dějinách olympijských her a řadou dalších.

Kam uložit „krátké“ peníze II.

07.08.  |  Roman Stuchlík

Silným konkurentem otevřených podílových fondů peněžního trhu jsou spořicí účty ve vybraných bankách. Dosahují podobné výkonnosti jako peněžní fondy, ale neúčtují vstupní poplatek.

Peking 2008: Jak zůstat v obraze

06.08.  |  Tomáš Skolek

Přesto, že ambice na největší počet medailí má pořadatelská země - Čína, žhavé železo bude kout i česká olympijská výprava. Naděje jsou vysoké, hovoří se až o 10 medailích. Bude tedy zážitkem sledovat, zda tento počet obhájíme, překonáme, nebo nezvládneme.

Kam uložit „krátké“ peníze I.

06.08.  |  Roman Stuchlík

Silným konkurentem otevřených podílových fondů peněžního trhu jsou spořicí účty ve vybraných bankách. Dosahují podobné výkonnosti jako peněžní fondy, ale neúčtují vstupní poplatek.

Olympiáda a finance – nerozlučné spojení

05.08.  |  Michal Ruml

Olympijské hry začaly před více než sto lety lety jako relativně skromná sportovní akce, nicméně  v průběhu let se změnily v obří podnik, který svým záběrem a významem daleko přesahuje hranice sportovního světa a stále více ovlivňuje ten finanční.

Bonita klienta ovlivní šanci na úvěr i jeho parametry

05.08.  |  Michal Ruml

S termínem bonita se můžete setkat v celé řadě životních situací. Jednou z nich je i žádost o půjčku. Od bonity žadatele se odvíjí nejen šance na úspěšné schválení úvěru, ale i jeho další parametry, například úroková sazba. Přečtěte si vše podstatné o bonitě.

Pražská burza v minulém týdnu

04.08.  |  David Petráček

Na úvod týdne pražská burza posilovala a to i přesto, že většina zahraničních trhů se pohybovala v červených číslech. Burzu táhly vzhůru energetické tituly.

Americké banky na hrbolaté cestě ke stabilizaci

04.08.  |  Jaroslav Brychta

Většina velkých amerických bank vykročila správným směrem, deklarovat vítězství a počítat s rychlým návratem “starých časů“ je ale předčasné, protože stále existuje řada otázek na jejichž zodpovězení bude třeba ještě několik měsíců čekat.

Olympiáda zviditelní pořadatelskou zemi

04.08.  |  Elena Ondrová

Čína slibuje nejúspěšnější olympiádu v historii. Olympijské hry, ale i ostatní sportovní akce, jsou vždy pro pořádající zemi významnou událostí.  Na několik dní se pořadatelská země stane pro celý svět středem pozornosti.  Jaké přínosy pořádání těchto akcí přináší?

Co týden dal?

01.08.  |  Lukáš Pololáník

Míra inflace v EU za měsíc červenec je na rekordní hodnotě, inflace v Zimbabwe je nejvyšší v historii vůbec, výhledově se předpokládá pokles cen ropy, které jsou nyní abnormálně vysoké, ceny pohonných hmot v tuzemsku klesají, roste zadlužení českých domácností a další novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Nakouknutí do olympijské vesnice

01.08.  |  Tomáš Skolek

Hlavní komplex v Pekingu pojme 16 až 17 tisíc sportovců a funkcionářů. Olympijská vesnice se rozkládá na ploše 66 hektarů a tvoří ji 22 šestipodlažních budov a 20 devítipodlažních. Český tým se již ubytovává v bloku B3.

Jak vysoké daně jsou správné?

01.08.  |  Petr Gola

Daně jsou jedním z hlavních témat nejenom pro média, politiky či ekonomy, ale o daních se mluví téměř v každé hospodě. Většina občanů chce co nejnižší daně a současně co nejvyšší sociální jistoty. Kde je ta správná hranice? Vždyť nejspokojenější Evropané jsou Skandinávci, kde daně dosahují 50 % k HDP…

Jak na změnu pojišťovny u povinného ručení?

31.07.  |  Michal Ruml

Stejně jako každý rok i letos na konci října pojišťovny zveřejní své sazebníky povinného ručení na příští rok. Budeme si tak moci zvolit pojišťovnu u níž uzavřeme smlouvu na příští rok. Jak při změně pojišťovny postupovat?

Kolik stojí olympiáda?

31.07.  |  Lukáš Pololáník

Pro každou zemi znamená pořádání olympijských her značné výdaje, a to nejen na celou organizaci, ale i na modernizaci infrastruktury a sportovního zázemí. Co pro Čínu představuje pořádání olympiády, co jí to přinese a v neposlední řadě kolik to všechno bude stát se dozvíte v dnešním článku.

Zdědili jste nemovitost a musíte vyplatit ostatní pozůstalé?

30.07.  |  Radomíra Papoušková

Možná se na vás usmálo štěstí a v závěti si na vás vzpomněl prastrýc s bytem. Jenže, co když je vás takových víc a potřebujete se spravedlivě vypořádat? Ukážeme si co dělat, když jeden chce byt a druhý peníze.

Peking 2008: Vyhlídky na Zelenou olympiádu

30.07.  |  Tomáš Skolek

Během 17ti olympijských dní bude v Pekingu uděleno celkem 302 sad medailí, které budou rozděleny mezi zhruba 10.200 sportovců z 90 zemí světa. Pokud byste u toho však chtěli být, stálo by vás to zhuba 60 tisíc korun. A patřili byste mezi 60 % šťastlivců.

Peking 2008: Čínská nej…

29.07.  |  Lukáš Pololáník

Po čtyřech letech se můžeme opět těšit na letní olympijské hry. Již XXIX. LOH hostí tentokrát nejlidnatější země světa – Čína. Od počátku je zřejmé, že nás v Pekingu čeká velkolepý sportovní svátek. Volba pořadatelské země ale na druhou stranu také vzbuzuje vlnu odporu a nevole. Velkou pozornost vzbudil i megalomanský rozpočet.

EU: najít zaměstnance je problém…

29.07.  |  Petr Gola

Míra nezaměstnanosti v Evropě neustále mírně klesá a v květnu činila již pouze 6,8 %. V některých regionech je již tak nízká, že je pro zdejší firmy problém „sehnat“ nového pracovníka, což žene samozřejmě cenu práce nahoru...

Pražská burza v minulém týdnu

28.07.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne slušným růstem, a korigovala tak částečně předchozí propady. Dařilo se hlavně bankovnímu sektoru.

Volksbank Shop: V rytmu éry speciálních poboček

28.07.  |  Tomáš Skolek

Produkty nabízené ve Volksbank Shopech jsou nejen finančně dostupnější než v samotné Volksbank, ale vycházejí i s velmi příznivým scóre ve srovnání napříč trhem. Při poptávce po komplexnější službách však navštivte bankovní pobočku.

LOH Peking 2008 aneb jak vše začalo

28.07.  |  Elena Ondrová

Necelé dva týdny nás dělí od začátku největšího sportovního svátku tohoto roku, XXIX. letních olympijských her v Pekingu. Podívejte se s námi, kde se myšlenka olympismu zrodila a co patří mezi symboly olympiády.

Co týden dal?

25.07.  |  Michal Ruml

Většině velkých světových automobilek padají zisky, Čína už je v počtu uživatelů internetu světovou jedničkou, guvernér ČNB Zdeněk Tůma oslabil kurz koruny a další novinky a zajímavosti v našem pravidelném týdením souhrnu.

Překlenovací úvěry: Pozor na úroky!

25.07.  |  Tomáš Skolek

Překlenovací úvěry nebyly stavebními spořitelnami poskytovány odjakživa. Jde o produkt posledních několika let, který smazal konkurenční nevýhodu oproti hypotečním bankám.

Freddie Mac a Fannie Mae noční můrou obchodníků

25.07.  |  Jaroslav Brychta

Dvě vládou podporované agentury, které pomohly po recesi z roku 2001 postavit americkou ekonomiku zpět na nohy, ji v roce 2008 mohou srazit na kolena. Jaký je vlastně předmět jejich podnikání a proč jsou pro největší světovou ekonomiku a americký styl života tak důležité?

Asistenční služby - k čemu slouží Home Assistance

24.07.  |  Jaroslav Král

To, že se klienti pojišťoven, kteří se ocitnou v nesnázích při cestách do ciziny nebo při jízdě autem doma i v zahraničí, mohou obrátit o pomoc na asistenční služby, už dnes nikoho nepřekvapí. Podobnou službu však už některé pojišťovny nabízejí i jako součást pojištění domácnosti a staveb.

Řádné úvěry od spořitelen zlevňují půjčky na bydlení

24.07.  |  Tomáš Skolek

Pokud si hodláte pořídit bydlení pomocí úvěru od stavební spořitelny, vaše půjčka bude probíhat nejdříve jako úvěr překlenovací a poté až jako úvěr řádný. Ovšem právě řádný úvěr půjčku na bydlení od stavení spořitelny zlevňuje.

Spořící tarify: Nic nového pod sluncem

23.07.  |  Tomáš Skolek

Stavební spořitelny se v nabídce spořících tarifů vydaly dvojím směrem: některé poskytují mnoho variant a předpokládají tak vaše jasné úvěrové úmysly do budoucna; jiné prodávají pouze jeden univerzální typ.

Je posilování koruny iracionální?

23.07.  |  Šárka Grigarčíková

Dokud bude česká ekonomika růst rychleji než okolní západní země, bude česká koruna s největší pravděpodobností i nadále posilovat. Co kurz koruny ovlivňuje a jak se utváří?

Stavební spoření jako výhoda Čechů?

22.07.  |  Tomáš Skolek

Važme si stavebního spoření. Není mnoho států, kde by byl tento finanční nástroj dostupný. Kdy se však vyplatí ukládat prostředky u stavebních spořitelen? Jsou úvěry jimi poskytované výhodnější než hypotéky?

Porodné: ano či ne?

22.07.  |  Petr Gola

Všechny evropské země provádí rodinnou politiku a snaží se mladým lidem vytvářet dobré sociální podmínky, mimo jiné  zvyšování přídavků na děti, rodičovského příspěvku či porodného. Jak vysoké je porodné v Česku s porovnání s ostatními zeměmi a není účelnější jiná forma finanční pomoci mladým rodinám (např. společné zdanění)?

Pražská burza v minulém týdnu

21.07.  |  David Petráček

Pražská burza na úvod nového obchodního týdne mírně klesala. Obchodní aktivita nebyla nijak výrazná, jelikož investoři vyčkávali na důležité makro i mikroekonomické zprávy.

Úvod do problematiky stavebního spoření

21.07.  |  Tomáš Skolek

Stavební spoření bylo primárně určeno jako podpora bydlení pomocí výhodných úvěrů. Punc spořícího nástroje se státní podporou získalo teprve v následujících letech. Úvěrová část se začala o své slovo hlásit znovu až jako konkurence hypotečních úvěrů.

ČP: Naší ambicí je stát se významným hráčem na trhu hypoték

21.07.  |  Elena Ondrová

Česká pojišťovna rozšířila svou nabídku o hypotéky. O nové nabídce ČP a o výhodách jejich hypotečních úvěrů jsme si povídali s  Jiřím Doubravským, vrchním ředitelem úseku řízení hypoték ČP.

Co týden dal?

18.07.  |  Elena Ondrová

Americká centrální banka schválila nová pravidla hypotečního trhu, inflace v Zimbabwe v milionech procent, na anonymních vkladních knížkách ČS ještě přes 3,44 mld. korun a osobních aut na silnicích přibývá. To jsou některé z událostí právě uplynulého týdne.

Koruna znovu na rekordech. Kdy se zastaví?

18.07.  |  Jaroslav Brychta

Koruna láme jeden rekord za druhým. Ještě nedávno jsme se divili, když prorazila hranici 24,00 CZK/EUR a najednou stojíme na prahu bariéry 23,00 CZK/EUR, když poslední údaje hlásí kurz 23,15 CZK/EUR. Oslabí koruna?

Studenti využijte slev dokud můžete

18.07.  |  Elena Ondrová

Studium patří mezi krásné i když finančně náročné období života. Nejen jako studenti, ale také jako mladí máte možnost ušetřit. Stačí, když budete využívat slev, které studentské karty či karty pro mladé nabízí.

Jak na výměnu neplatných 50 haléřů?

17.07.  |  Lukáš Pololáník

Od 1. září 2008 již nebude možné platit za zboží a služby mincemi v nominální hodnotě 50 haléřů, ale i bankovkami v nominální hodnotě 20 Kč. Bude tedy docházet ke stahování neplatných platidel a k jejich výměně. Kam se obrátit v případě, že budeme chtít příslušné mince nebo bankovky vyměnit za platné oběživo?

Kuba: Dvě tváře jedné krajiny

16.07.  |  Eva Lipová

Pokud patříte k lidem, kteří rádi poznávají nová a zajímavá místa na zemi, určitě byste neměli vynechat cestu na Kubu. Tato nesmírně zajímavá země má středoevropanům co nabídnout.

Bez pasu se do světa nepodíváte

16.07.  |  Elena Ondrová

Vstupem České republiky do Evropské unie se mnoha občanům usnadnilo cestování, díky tomu, že do zemí Evropské unie jim stačí pouze občanský průkaz bez nutnosti vyřizovat si pas. Ovšem pokud se chcete podívat dále, bez pasu se neobejdete.

Do zahraničí: Občanka nebo pas?

15.07.  |  Elena Ondrová

Chystáte se do zahraničí na svoji zaslouženou dovolenou a řešíte otázku zda si přibalit cestovní pas, a nebo zda si vystačíte s občanským průkazem? Podívejte se s námi, kdy občanka postačí a kdy  je naopak doporučován cestovní doklad v podobě pasu.

Nezaměstnaní se budou mít hůř

15.07.  |  Petr Gola

Téměř každý změní během svého života místo, většinou několikrát. Firmy zanikají a nové vznikají  -  dostat výpověď  proto není ničím neobvyklým. Najít zaměstnání je v současné době snazší než dříve, přesto to může trvat pár měsíců. Občané však v Evropě nejsou bez prostředků a mají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pražská burza v minulém týdnu

14.07.  |  David Petráček

Pražská burza zaznamenala na úvod nového týdne růstovou seanci, avšak aktivita investorů nebyla nijak významná.

Končický: Sal. Oppenheim se vyhla světové finanční krizi

14.07.  |  Tomáš Skolek

Finanční poradce bych neoznačil za naši konkurenci. Jejich zaměření a služby se orientují jiným směrem, než jde privátní bankovnictví, odpovídal na jednu z otázek pro Finance.cz Tomáš Končický, ředitel reprezentace privátní banky Sal. Oppenheim v České republice.

Co týden dal?

11.07.  |  Tomáš Skolek

OPEC vykázala rekordní tržby díky vysokým cenám nafty, míra nezaměstnanosti zůstala na 5 %, inflace mírně zpomalila, koruna prolomila hranici 23,50 CZK/EUR, řetězec Wal-Mart Stores obhájil pozici největší firmy na světě. A to jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Kolik nás bude stát předsednictví v Radě EU?

11.07.  |  Petra Černíková

Předsednictví v Radě Evropské unie přináší zemi nejen pozitiva, ale i určitá negativa v podobě nákladů související s touto událostí. Kolik finančních prostředků si vyžádá tato událost?Bude se s námi někdo na nákladech podílet?

Investiční certifikáty: Dvě studie, dva závěry

11.07.  |  David Urbánek

Certifikáty by si měly v následujících letech upevnit svou pozici. Jejich podíl v portfoliu investorů by měl vzrůst až na 14 %. Bankovní krize ale může tento očekávaný vývoj výrazně narušit.

Lisabonská smlouva: Jak dál?

10.07.  |  Petra Černíková

Předsednictví v Radě Evropské unie přináší i povinnost zabývat se aktuálními problematickými tématy. Jedním z nich je i reforma Evropské unie. Jak však pokračovat dál v reformách po irském odmítnutí Lisabonské smlouvy?

Dá se ztratit i radost z dovolené?

09.07.  |  Jan Papež

Na světě je návrh novely Občanského zákoníku, kde se nově objevuje i pojem “ztráta radosti z dovolené“. Jedná se o dobrou věc, nebo pouze o vládní populismus? Problém komentuje Jan Papež z cestovní kanceláře Marco Polo.

Jak probíhá stavba domu na hypotéku?

09.07.  |  Radomíra Papoušková

Chcete stavět dům a financovat ho hypotékou? A víte, jaké doklady po vás bude banka požadovat, jakým způsobem celý proces probíhá a jestli můžete čerpat úvěr na stavbu jednorázově?

Co chystá Česko pro předsednictví v Radě EU?

08.07.  |  Petra Černíková

Česká republika bude vládnout Evropské unii v první polovině příštího roku. Na osmnáctiměsíčním předsednictví se bude podílet společně s  Francií a Švédskem. Jsou však české priority slučitelné s evropskou realitou?

EU: nemocný zaměstnanec rovná se drahý zaměstnanec

08.07.  |  Petr Gola

Ve všech evropských zemích došlo v posledních deseti letech ke snížení nemocnosti. Hlavním důvodem je přesunutí platby nemocenské na zaměstnavatele a snižování výše nemocenské. V příštím roce budou prvních 14 dní nemocenskou vyplácet zaměstnavatelé  i v Česku. Jak je to s nemocenskou v ostatních zemích EU?

Pražská burza v minulém týdnu

07.07.  |  David Petráček

V prvním obchodním dnu nového týdne pražská burza přerušila sérii poklesů a mírně posilovala. Vývoj jednotlívých titulů však nebyl tak jednoznačný.

Předsednictví v Radě EU: O co vlastně jde?

07.07.  |  Petra Černíková

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie je poslední dobou často citovaným pojmem. Jedná se svým způsobem o výzvu určit další směřování uskupení 27 členských zemí. Co nás vůbec čeká a proč je tato událost tak výjimečná? Jak takové předsednictví funguje?

Čarný: MasterCard podporuje světový obchod

07.07.  |  Tomáš Skolek

Byť tomu platební chování Čechů zatím neodpovídá, tak během cest do zahraničí je mnohem výhodnější hradit výdaje platební kartou než předem obstaranou hotovostí, uvedl mimo jiné Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe.

Co týden dal?

04.07.  |  Elena Ondrová

Nejvyšší životní náklady jsou v Londýně, cena ropy překročila hranici 145 dolarů za barel, ECB zvýšila základní úrokovou sazbu, zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem a pošta nabízí další služby občanům. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Fundamenty, které hýbou s kurzy na FOREXu

04.07.  |  Jaroslav Brychta

Na devizovém trhu se denně zobchoduje více než 3 biliony amerických dolarů (téměř jedna čtvrtina amerického HDP), což z FOREXu dělá jednoznačně největší trh na celém světě. Spekulace tvoří hybnou sílu pro kurzy jednotlivých měn. Co tedy dokáže kurzy rozvlnit nejvíce?

Domoci se práva v zahraničí může být složité

04.07.  |  Elena Ondrová

O tom, že při cestě do zahraničí je lépe si vždy uzavřít cestovní pojištění, asi není pochyb. Pojištění vám pomůže s úhradou nákladů např. na léčení či dopravu.  Dostanete-li se však do sporu, určitě oceníte pojištění právní ochrany a v zahraničí možná ještě více než v tuzemsku.

Investování pro všechny skončilo

03.07.  |  Tomáš Skolek

Po celé tři měsíce měli fanoušci kapitálových trhů jedinečnou možnost vyzkoušet si investování nanečisto. Klíčovým rysem se stal aktivní přístup a Investiční hra 2008 tak přinesla mnoho zajímavých poznatků.

Jak cestovat po EU?

03.07.  |  Miroslava Katreníková

Kladete si často otázky typu: „Mohu volně cestovat po celé EU? Jaké doklady budu potřebovat? Jakou péči mi zabezpečuje moje evropská zdravotní karta?“… Pak vás také určitě bude zajímat, na které další „věci“ máte myslet předtím, než se na samotné cestování vydáte.

Cestovní pojištění pojistí i rizikovou dovolenou

03.07.  |  Elena Ondrová

Nepatříte mezi osoby, které si pod pojmem dovolená představují ležení na pláži u moře? Dáváte raději přednost aktivně strávené dovolené? Potom ale pozor, abyste se se s svými aktivitami vlezly do klasického cestovního pojištění.

Platební karta na vícero způsobů

02.07.  |  Tomáš Skolek

Debetní platební karty. Kreditní karty. Firemní platební karty. Prestižní platební karty. Co-brandové platební karty. Pokud vám jsou všechny tyto pojmy jasné, dál nečtěte. Ostatním nabízíme malého průvodce “karetním světem“.

Jak postupovat při problémech v zahraničí

02.07.  |  Elena Ondrová

Předcházet problémům na dovolené by mělo pomoci cestovní pojištění. Podívejte se s námi, co dělat v případě problémů v zahraničí, jak se zachovat a kde hledat pomoc či koho kontaktovat.

Postačí cestovní pojištění v kartě?

01.07.  |  Elena Ondrová

Prázdniny začínají a lidé se chystají na dovolenou do zahraničí. Řada z nás má nějakou platební nebo kreditní kartu a často je její součástí také cestovní pojištění. Vyvstává tak otázka, zda je toto pojištění dostatečné.

Mají pobírat přídavky na děti všichni rodiče?

01.07.  |  Petr Gola

V Česku pobírají přídavky na děti pouze rodiny, jejichž příjem je nižší než 2,4 násobek životního minima. V mnoha evropských zemích však pobírají přídavky všichni rodiče bez ohledu na jejich finanční situaci a jedná se o zanedbatelnou částku, vždyť v Lucembursku činí přídavky na 2 děti 441 euro…

Pražská burza v minulém týdnu

30.06.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne poklesem. Za hlavního strůjce lze označit akcie NWR.

S cestovním pojištěním i do EU

30.06.  |  Elena Ondrová

Léto, prázdniny, dovolená… doba, na kterou se všichni těšíme a hodláme si ji, jak se patří užít. S dovolenou jsou spojeny i cesty do zahraničí. Ať již cestujete na druhou stranu zeměkoule nebo třeba jen do sousedního státu, určitě stojí za to si uzavřít vhodné cestovní pojištění.

Pikora: Můj názor na přijetí eura? Čím později, tím lépe!

30.06.  |  Michal Ruml

Nejen o našem vstupu do Eurozóny, ale i o současném rekordně silném kurzu koruny či o vývoji důležitých ekonomických ukazatelů jsme si povídali s Vladimírem Pikorou, hlavním ekonomem společnosti Next Finance.

Co týden dal?

27.06.  |  Tomáš Skolek

Ceny ropy vystoupaly na nový rekord, Fio požádala ČNB o bankovní licenci, vyšel najevo dluh ČR vůči EU, hlavní úroková sazba zůstala na 3,75 %. Další zajímavé novinky a události světa financí naleznete v našem pravidelném týdením přehledu.

JAR: Staňte se součástí divoké přírody!

27.06.  |  Jan Papež

Sníte svůj sen o Africe? O Africe tajemné, dráždivé a nespoutané. O Africe která se vám dostane pod kůži, do které se zamilujete a kam se budete vracet? Tak: „Neodnášejte nic kromě fotek a nenechávejte tam nic kromě svých stop na cestě“.

Přibývá důchodců i výplat důchodů do ciziny

27.06.  |  Elena Ondrová

Většinu důchodů v České republice vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Kolik bylo důchodců před deseti lety a dnes, či jaká je minimální a maximální výše vypláceného důchodu? A jak je to s výplatou důchodu do zahraničí?

Ste. Anne: Dovolená pro náročné

26.06.  |  Michal Tvrzník

Seychellské ostrovy, to není i díky některým našim "spoluobčanům na cestách" neznámý pojem. Vždyť není to tak dávno, co jejich záběry vévodily téměř každým headlines televizních zpravodajství.

Ekonomické studium a praxe konečně propojena!

26.06.  |  Miroslava Katreníková

Studenti českých ekonomických škol čím dál více volají po potřebě propojit ekonomickou teorii s praxí. Jednou z možností jak získat praxi během studia nabízí program JOSZEF. Ten navíc nabízí i možnost pracovní stáže v Rakousku…

Kostarika: Přírodní oáza klidu a pohody

25.06.  |  Jan Papež

Kdo jednou ochutná tropickou chuť Kostariky, čas od času zatouží otevřít kuchařku a začít vařit, péct a smažit. Už jen příjezd do této oblasti vám poskytne krásné zážitky. Pozorovat hustě zalesněné kopce s hlubokými údolími osázenými kávovníky je opravdu uchvacující.

Chcete stavět dům? A víte jak?

25.06.  |  Radomíra Papoušková

K vlastnímu domu lze přijít v zásadě třemi způsoby: koupit ho, nechat si ho postavit, nebo rekonstruovat starou nemovitost. Zajímají vás výhody a nevýhody stavby svépomocí a stavby na klíč?

Nejlevnější dovolená za hodně peněz

24.06.  |  Tomáš Skolek

Poznámku o tom, že půjčovat si na dovolenou není zdravé, jste už nejspíše slyšeli. Podívejme se ale na tento problém z trochu širšího pohledu a ujasněme si, kdy je takové zadlužování nebezpečným rozmarem, a kdy ho ještě můžete risknout.

Životní minimum: Dánsko 1201 euro, Bulharsko 19 euro

24.06.  |  Petr Gola

Občanům, jejichž příjmy nedosahují životního minima, poskytuje většina evropských zemí peněžitou pomoc – sociální dávky – nejméně  do výše zákonem stanoveného  životního minima.

Pražská burza v minulém týdnu

23.06.  |  David Petráček

Do nového týdne vstoupila pražská burza růstem, avšak nepříznivý vývoj zahraničních trhů vedl k umazání části zisků.

Srí Lanka: Za neopakovatelnou atmosférou

23.06.  |  Michal Tvrzník

Oblast, kterou si zamilovali i bývalí vládci Cejlonu. Ostrov liduprázdných pláží, kde potkáte pouze obří mořské želvy. Nebo vyhlášené centrum přírodní medicíny Ayurveda. Tak se dá charakterizovat kouzelná turistická destinace, Srí Lanka.

Kooperativa: Klademe důraz na kvalitu a rychlost

23.06.  |  Elena Ondrová

Kooperativa patří mezi významné hráče na našem pojistném trhu. Nejen o pojištění, ale také o mateřské skupině Vienna Insurance Group, jejím vstupu na pražskou burzu, či o jejím záměru založit zajišťovnu jsme si povídali s Martinem Divišem, předsedou představenstva a generálním ředitelem Kooperativy.

Co týden dal?

20.06.  |  Michal Ruml

Přijetí eura na Slovensku už prakticky nic nebrání, Sanofi-Aventis a PPF se přetahují o Zentivu, burzovní ceny kukuřice lámou rekordy a další zajímavé novinky a události světa financí v našem pravidelném týdením přehledu.

Měnový swap - nástroj k zajištění kurzového rizika

20.06.  |  Michal Ruml

Na měnový swap lze nahlížet jako na úložku jedné měny a výpůjčku druhé měny ve směnným kurzem stanovené protihodnotě. Standardně se swap využívá k překonání přechodného nedostatku likvidity v jedné měně při současném přebytku likvidity v měně jiné.

Americká ekonomika a dolar: Prostor k optimismu?

20.06.  |  Jaroslav Brychta

Podle posledních čísel ze Spojených států klesala květnová zaměstnanost o 49 tis. osob a americké domácnosti se obávají o svou budoucnost nejvíce od roku 1980. Dolar přesto dokázal zpevňovat a během druhého červnového týdne dokonce rostl na páru s eurem o 3 %. Jak je tohle vlastně možné?

Jak na prodej či koupi nemovitosti zatížené hypotékou?

19.06.  |  Michal Ruml

Máte nemovitost zastavenou za hypotéku, chcete ji prodat a nevíte jak na to? Chcete koupit nemovitost zatíženou hypotékou ale obáváte se problémů? Způsobů jak to provést je celá řada. Každý z nich má svá pro a proti a každý je vhodný pro jinou situaci.

Měnové opce a zajištění kurzového rizika

19.06.  |  Michal Ruml

Měnová opce umožňuje zajistit měnové riziko, kdy na rozdíl od forwardu dovoluje těm kdo ji využijí sjednaný kurz k dohodnutému datu využít či nevyužít, a to v závislosti na tom, je-li aktuální tržní kurz v dohodnutém dni je pro něj výhodnější než kurz sjednaný.

Zajištění kurzového rizika pomocí forwardu

18.06.  |  Michal Ruml

Naši exportéři dnes musí s kurzovým rizikem počítat při každém jednotlivém obchodu. Zajištění se proti kurzovým riziků je tak pro ně otázkou bytí a nebytí. Nejběžnějším a nejjednodušším typem derivátu sloužícího k zajištění se proti kurzovému riziku je forward.

Penze? Nižší a čím dál později…

18.06.  |  Petr Gola

Důchod má být odměnou za celoživotní dřinu. Většina lidí se již v předstihu těší na to, jak bude v penzi a budou mít konečně klid a čas na své koníčky. Vyhlídky dnešních třicátníků však nejsou nikde v Evropě růžové. Důchodový věk se  ve všech evropských zemích neustále zvyšuje a státní penze klesá…

Koruna láme rekordy. Je to dobře či špatně?

17.06.  |  Michal Ruml

Posilování české koruny, která letos patří k nejvíce sílícím měnám na světě, stále pokračuje a podle všeho bude pokračovat i nadále. Máme být na vývoj kurzu vůči důležitým světovým měnám hrdí a přát si další posilování nebo je již koruna silná až příliš?

Citibank: Firemní klientela je pro nás klíčová

17.06.  |  Tomáš Skolek

"Firemní klientela je pro nás bez diskuze klíčová. Přibližně polovina všech loni uzavřených syndikovaných úvěrů v České republice měřeno objemem úvěrů byla aranžována Citibank," říká Pavel Čečetka, ředitel komerčního bankovnictví Citibank v ČR.

Pražská burza v minulém týdnu

16.06.  |  David Petráček

Pražská burza v pondělí negativně reagovala na vývoj zahraničních trhů v závěru týdne předchozího a poklesla. Nepříznivý vývoj postihl téměř všechny tituly obchodované ve SPAD.

Jak se bránit kurzovému riziku?

16.06.  |  Michal Ruml

Za dnešního vývoje kurzu koruny, kdy naše měna láme historické rekordy vůči všem důležitým světovým měnám, je pro naše exportéry obrana proti kurzovému riziku jedinou šancí, jak se vyhnout ztrátám, které v řadě případů mohou vést až k existenčním problémům.

Získejte zajímavý výnos bez rizika

16.06.  |  Michal Ruml

Máte volné finanční prostředky a hledáte nerizikové způsoby investování. Možností je řada, termínovanými vklady a spořicími účty počínaje, stavebním spořením a penzijním připojištěním konče. My se zaměříme na dva nejoblíbenější, a to stavební spoření a spořicí účty.

Co týden dal?

13.06.  |  Elena Ondrová

Prodej nových aut v Evropě klesl, nejdůležitějšími centry globální ekonomiky jsou Londýn, New York, Tokio a Singapur, Chorvaté zrušili zákaz dovozu potravin, spotřebitelské ceny vzrostly a nezaměstnanost v květnu klesla. To jsou jen některé události právě uplynulého týdne.

Češi objevují kouzlo platebních karet

13.06.  |  Michal Ruml

V České republice bylo ke konci roku 2007 vydáno již více než 10 milionů platebních karet. Prolomení desetimilionové hranice tak přiblížilo Českou republiku k poměru jedna platební karta na každého obyvatele.

Mayotte – ostrov šťastné želvy

13.06.  |  Michal Tvrzník

Chcete užívat výhod občana EU, ale přitom se vydat do skutečné exotiky? Náš tip zní Francouzské územní společenství Mayotte. Spolu s Komorskými ostrovy se nachází v Mozambickém průlivu mezi severním okrajem Madagaskaru a pobřežím Mozambiku.

Doživotní dávky v penzijních fondech II.

12.06.  |  Roman Stuchlík

Výše penze z fondu závisí na našetřené sumě, věku a pohlaví pojištěného, použitých úmrtnostních tabulkách a použité technické úrokové míře. Valorizace dávek pak závisí na budoucích ziscích fondu. Přečtěte si, jak se výše doživotní dávky počítá.

Maledivy - tropický ráj pro potápění

12.06.  |  Michal Klingohr

Jako náhrdelník perel je souostroví Maledivy roztroušeno kolem rovníku v Indickém oceánu a naplňuje tak představu tropického ráje. Ostrovy jsou pokryty palmami, jejichž háje sahají až k plážím s bílým pískem, kolem ostrovů je čisté blankytné moře a ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy, na kterých žijí nejrůznější mořští živočichové.

Doživotní dávky v penzijních fondech I.

11.06.  |  Roman Stuchlík

Podle statistik většina klientů penzijních fondů raději volí jednorázové vyrovnání a nikoli doživotní penzi. Jedním z důvodů je fakt, že lidé výpočtu výše doživotní dávky a její valorizace nerozumí a penzijním fondům nevěří. Pojďme se tedy na doživotní dávky v penzijních fondech podívat blíže.

Za největšími stromy se vydejte na Nový Zéland

11.06.  |  Sylvie Táborová

O přírodních krásách Nového Zélandu se popsalo již hodně stránek a bylo natočeno hodně filmů. A není divu, protože na tomhle kousku země se příroda opravdu vyřádila. Popsat i jen část z jeho krás by zabralo mnoho času, a proto bude nejlepší přiblížit několik opravdu výjimečných míst.

Týden boje o dovoz potravin do Chorvatska

10.06.  |  Elena Ondrová

Tak by se dala označit událost, která začátkem června nenechala hodně občanů České republiky v klidu. Vždyť Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace našich turistů a dovoz části jídla je pro většinu z nich naprostou samozřejmostí.

Pojištění v Česku? 47,5 %!

10.06.  |  Petr Gola

Česko patří  mezi země s nejnižším zdaněním u daně z příjmu fyzických osob na světě. Současně je však výše sociálního a zdravotního pojištění jedna z nejvyšších…a stojí při debatách o daňové zátěži stranou. Neprávem, protože obyvatelé většiny evropských zemích odvedou na  pojištění vyšší částku ...

Pražská burza v minulém týdnu

09.06.  |  David Petráček

Pražská burza uzavírala první obchodní seanci nového týdne téměř beze změny. Většinu obchodní aktivity obstarával již klasicky ČEZ.

Fahey: Občas zjistím, že se modlím, a jen doufám

09.06.  |  Tomáš Cína

„Obchodování lze popsat jako dlouhé období nudy přerušované pouze okamžiky paniky." Po Stevu Lentzovi vám Finance.cz přínášejí rozhovor s dalším světoznámým opčním obchodníkem.

Golf na čínský způsob - Mission Hills

09.06.  |  Helena Šírková

Čína se od dob Marca Pola v mnohém změnila a v posledních letech přitahuje turisty z celého světa jako magnet. Jedním z lákadel, které nyní může nabídnout i milovníkům golfu, je největší golfový klub na světě, zapsaný do Guinessovy knihy rekordů.

Co týden dal?

06.06.  |  Tomáš Skolek

V Intersparech lze využívat službu cashback, průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 10 %,  Nisan pracuje na autech na elektrický pohon, objevilo se nové naleziště ropy. A to jsou jen některé z událostí právě ulynulého týdne.

Osm stadiónů pro Euro 2008 připraveno

06.06.  |  Elena Ondrová

Šampionát Euro 2008 pomalu klepe na dveře. Zítra se fanoušci fotbalu dočkají prvních zápasů. K mistrovskému fotbalu patří i špičkové stadióny, tentokrát je jich připraveno osm. Pojďme si je představit trošku blíže.

Růst koruny se zastavil. Na jak dlouho?

06.06.  |  Jaroslav Brychta

Od poloviny minulého roku koruna rostla téměř neustále, ale začátkem března se tento růst zastavil a koruna si k oběma světovým měnám více méně drží svou cenu. Co stojí za tímto vývojem a jaký vývoj můžeme očekávat do dalších 12 měsíců?

Jak na ukončení leasingové smlouvy?

05.06.  |  Pavel Nesejt

Máte auto na leasing? Blíží se konec vaší leasingové smlouvy? Nevíte co při konci smlouvy dělat? Poradíme vám, co všechno musíte podniknout, aby vaše vozidlo bylo nově vaším majetkem.

Na Euru 2008 se bude hrát o rekordní sumy

05.06.  |  Michal Ruml

Doby, kdy byly fotbalové šampionáty především o sportu jsou již dávno pryč. Sportovní hledisko je samozřejmě důležité i dnes, kromě něj jde ale i o velký byznys. Peníze za účast a získané body totiž na letošním evropském fotbalovém šampionátu nejsou zrovna malé.

Jak rekonstruovat dům na hypotéku?

04.06.  |  Radomíra Papoušková

Hypoteční úvěr si lze sjednat na několik zdánlivě podobných situací: na koupi, na výstavbu a na rekonstrukci. I přes to, že teorie je pro všechny případy podobná, v praxi budete uzavírat hypotéku za rozdílných okolností. Jaká specifika s sebou nese rekonstrukce?

Ekonomické dopady Eura 2008

04.06.  |  Tomáš Skolek

Každá velká sportovní událost představuje silný hnací motor pro hostitelskou zemi. Za vytvoření prestižních podmínek náleží odměna v podobě ekonomického růstu. Bude to však platit i pro ekonomiky Švýcarska a Rakouska?

Fotbal naživo vs. fotbal u TV

03.06.  |  Tomáš Skolek

Pojďme na to, zvítězíme, sny národa naplníme! Český tým se po čtvrté v řadě  kvalifikoval na Euro a můžeme konstatovat, že fanoušci musí platí stále více. Někteří nedají dopustit na přímou zkušenost, jiní uvažují alespoň o nové televizi.

Lentz: Pro tradery je největší překážkou disciplína

03.06.  |  Tomáš Cína

„Všichni si rádi myslíme, že máme disciplínu držet se svého plánu, ale jakmile trh udělá něco neočekávaného, tak teprve v tu chvíli jsme skutečně zkoušeni," říká v rozhovoru pro Finance.cz, jeden z nejuznávanějších opčních obchodníků.

Pražská burza v minulém týdnu

02.06.  |  David Petráček

Pražská burza na počátku týdne ztrácela, avšak obchodní aktivita byla díky uzavřeným trhům ve Spojených státech a ve Velké Británii výrazně podprůměrná.

Euro 2008: Fanoušci rádi zaplatí

02.06.  |  Tomáš Skolek

Euro 2008 představuje mamutí stroj na točení peněz. Do startu zbývá 5 dní. Zajímá vás, kolik stojí doprava, ubytování, či samotné lístky na tento svátek všech fotbalových fanoušků? Dá se nějak ušetřit a přitom “to“ zažít?

Je minimální mzda v Česku dostatečně vysoká?

02.06.  |  Petr Gola

Minimální mzda v Česku činí již od ledna 2007 částku 8 000 Kč měsíčně a Česko tak patří mezi málo zemí, kde nedošlo v roce 2008 k jejímu zvýšení.V některých zemích však není zavedena vůbec…, ale třeba v Lucembursku činí  od března dokonce 1 609 euro! Jak je to tedy s minimální mzdou v jednotlivých evropských  zemích?

Co týden dal?

30.05.  |  Michal Ruml

Francie otevírá svůj pracovní trh, automobilka Ford Motor chce propouštět, Škoda Auto sníží v Česku ceny většiny modelů, ČNB odtajnila platy, zadlužení domácností roste. To jsou jen některé z událostí právě ulynulého týdne.

Euro: máme se bát vyšší inflace?

30.05.  |  Petra Černíková

Největší obavy, jenž jsou spojené se vstupem České republiky do eurozóny se týkají strachu z prudkého nárůstu cen zboží a služeb. Jsou tyto obavy realistické? Do jaké míry nám zdražení skutečně hrozí a jaké jsou zkušenosti současných členů eurozóny? To vše se dočtete níže.

Hypoteční krize a otřesy na bankovním sektoru

30.05.  |  Jaroslav Brychta

Od poloviny minulého roku, kdy vypukla hypoteční krize v USA, se tato krize v plné síle rozšířila také do Evropy. Banky ve Spojených státech i v Evropě byly nuceny odepsat miliardové částky a akciové trhy se ponořily hluboko do červených čísel.

Novodobé hypotéky

29.05.  |  Tomáš Skolek

Zajímá vás, jaké možnosti nabízí hypoteční trh na konci první poloviny roku 2008? Představíme vám 3 úvěry, které si zaslouží vaši pozornost a naši chválu i kritiku. Řeč bude o Ideální hypotéce, mHypotéce a Investiční hypotéce.

Jakým způsobem přijmout euro?

29.05.  |  Petra Černíková

Každá země vstupující do eurozóny stojí před rozhodnutím ohledně volby strategie, respektive scénáře podle kterého euro ve své zemi zavede. Jaké jsou alternativy? K jaké variantě se přiklání většina zemí usilujících o vstup do eurozóny a jaký scénář má v plánu zavést Česká republika.

Nezaměstnaným se má přitvrdit

28.05.  |  Elena Ondrová

Současná situace na trhu práce přináší některé problémy, na které dnes platné zákony dostatečně nereagují. Právě proto přichází MPSV s novými opatřeními, které by měly poskytování podpory v nezaměstnanosti úzce provázat se systémem pomoci v hmotné nouzi.

Není euro jako euro

28.05.  |  Petra Černíková

V minulém článku jsme si nastínili vývoj měnové integrace v Evropské unii, a to až do současné podoby – eurozóny. Euro je měnovou jednotkou i v nečlenských zemích eurozóny, kde tedy? Podíváme se taktéž na fyzickou podobu eura a zejména na to, v čem je tato měna unikátní.

Přijetí eura – dříve nebo později?

27.05.  |  Michal Ruml

Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Zatímco podniky by euro chtěly co nejdříve, obyčejní lidé jsou již podstatně skeptičtější. Jednotní nejsou ani ekonomové a politici. Vzorem nám každopádně budou Slováci, kterí euro přijmou již za půl roku.

Katar - žádné daně i pro „boháče“

27.05.  |  Petr Gola

Způsob výpočtu čisté mzdy se ve světě liší. Pro všechny zaměstnance je však výše  čisté mzdy (tj. kolik dostaneme za svoji práci na účet) nejdůležitější údaj. Vypovídací schopnost hrubé mzdy je totiž značně rozdílná.

Pražská burza v minulém týdnu

26.05.  |  David Petráček

Pražská burza vstoupila do nového obchodního týdne růstem a index burzy se dále posouval nad hranici 1.700 bodů.

Jak se rodila dnešní eurozóna?

26.05.  |  Petra Černíková

Jak se utvářela měnová integrace v Evropě? Která země se stala součástí eurozóny i díky manipulaci s daty? A jak se na přijetí eura dívají současní unijní nováčci? Odpovědi se dozvíte v našem článku.

Dno akciových trhů na dohled

26.05.  |  David Urbánek

Analytici začínají vidět situaci na akciových trzích i přes možnou recesi v USA optimisticky. Pro dlouhodobé investory je nyní vhodná nákupní příležitost. Bankovní krize bude doznívat.

Co týden dal?

23.05.  |  Elena Ondrová

Ropa přesáhla hranici 130 dolarů za barel, nezaměstnanost na Slovensku klesla, penzijko má přes 4 miliony lidí, pohonné hmoty v ČR zdražily na nové rekordy a RM-Systém za 15 let již využilo přes 3,5 milionu drobných investorů. Více informací vám přináší náš pravidelný týdenní přehled událostí. 

Forex: Obchodování přes americký dolar

23.05.  |  Michal Stupavský

Většina velkých mezinárodních bank provádí své měnové obchody přes americký dolar a to i případě, že klient prodává bance úplně jinou měnu za jinou. Podívejme se jak takový obchod probíhá a proč banky využívají právě jtento způsob.

Desatero rad jak vybírat dovolenou

23.05.  |  Jan Papež

Blíží se hlavní dovolenková sezóna a mnoho lidí se trápí právě teď úplně stejnou otázkou, jako se trápí každý rok. Jak si vybrat správně svou dovolenou, jak nepodlehnout mámení reklamních sloganů a krásně nafocených pláží a resortů a nezklamat sebe a svou rodinu.

Jak na výměnu poškozených bankovek?

22.05.  |  Tomáš Skolek

I přes to, že české bankovky se v rámci světového srovnání mohou chlubit velmi dobrým stavem, občas dojde k jejich poškození. Kam se v takovém případě obrátit? Dostanete vždy zpátky jejich celou hodnotu?

Na co myslet před dovolenou?

22.05.  |  Jan Papež

Odjezd na dovolenou je téměř vždy doprovázený nedostatkem času. Každý z nás zažil mnohokrát, že by potřeboval přesně o jeden víc, než má. Připomeňme si několik naprosto zásadních věcí a bez nichž bychom neměli na dovolenou vyrazit.

Pozor při nákupu dovolené!

21.05.  |  Jan Papež

Uspořit při nákupu dovolené! Úkol zdánlivě jednoduchý, stačí si počkat na výhodný Last minute a je to. To si možná řekne mnoho lidí. Ale jako všechny jednoduché pravdy i tato pravda má svá úskalí.

Jak vyzrát na financování firemního autoparku

21.05.  |  Pavel Holík

Pobočky zahraničních firem přinesly do českých končin módu outsourcingu. Jednou z typických aktivit, které si o využívání služeb od externích dodavatelů vysloveně říkají, je pronájem a hlavně management vozového parku.

S cestovkou nebo na vlastní pěst?

20.05.  |  Elena Ondrová

Dovolená je časem odpočinku. Odpočívat lze různě. Zatímco někdo preferuje dovolenou s veškerým komfortem,  kterou jim může zajistit zájezd od cestovní kanceláře jsou i tací, kteří na dovolenou vyráží na vlastní pěst.

Singapur – nejlepší podmínky k podnikání

20.05.  |  Petr Gola

Vlády všech vyspělých zemích světa se snaží zlepšovat legislativní podmínky pro rozvoj podnikání, neboť prosperující firmy a podnikatelé všude na světě pomáhají ekonomickému rozvoji země. Není jistě bez zajímavosti, že právě v zemích s nejliberálnějšími podnikatelskými podmínkami je nejvyšší životní úroveň občanů.
1 17 30 31 32 33 34 35 36 48 64

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.