Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Senát podpořil návrh ČSSD snížit dolní sazbu DPH na deset procent

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Senát v prvním kole podpořil novelu ČSSD, podle níž by se snížená sazba daně z přidané hodnoty měla od příštího roku vrátit ze současných 14 na loňských deset procent. ODS byla proti, chtěla počkat na daňové úpravy vlády. Ekonomičtí ministři v pondělí kvůli prohlubujícímu se deficitu státního rozpočtu navrhli zvýšení DPH.

Akcie v USA smazaly předchozí zisky, v poledne ztrácely 0,3 pct

29.02.

New York 29. února (ČTK) - Americké akcie v poledne klesly. Investoři vybírali zisky poté, co se indexy v reakci na silné statistické údaje dostaly na nová maxima a index Nasdaq překonal poprvé od konce roku 2000 hranici 3000 bodů. Ke ztrátám přispěl i projev šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernankeho v Kongresu.

Hotovostní odměny na Wall Street loni nejnižší za tři roky

29.02.

New York 29. února (ČTK) - Hotovostní odměny na Wall Street za loňský rok podle předpovědí klesnou o 14 procent na 19,7 miliardy USD (zhruba 367 miliard Kč), což by byl nejnižší údaj za tři roky. Zisk firem z Wall Street se má snížit již druhým rokem o polovinu na 13,5 miliardy USD z 27,6 miliardy USD v roce 2010. Uvedl to dnes kontrolor státu New York Thomas DiNapoli.

Cena americké ropy klesla kvůli zprávě o zásobách, Brent zdražil

29.02.

Cena americké lehké ropy WTI dnes klesla kvůli zprávě o překvapivě silném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent však zdražila kvůli levným úvěrům od Evropské centrální banky (ECB). Ceny ropy navíc tlačí vzhůru přetrvávající napětí kolem Íránu.

Pražská burza rostla, akcie Erste Bank o více než šest procent

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Pražský akciový trh dnes rostl a hlavní index PX uzavřel se ziskem 1,86 procenta na 1011,7 bodu. Od začátku roku je tak silnější o 11 procent a za celý únor přidal 4,1 procenta, uvedl Josef Němý z Komerční banky. Zpevnily všechny velké emise, akcie rakouské Erste Bank o silných 6,08 procenta. Naopak cenné papíry technologické společnosti KIT digital o více než šest procent propadly.

Ztráta Fannie Mae loni stoupla, firma požádá o další státní pomoc

29.02.

Washington 29. února (ČTK) - Ztráta americké hypoteční agentury Fannie Mae loni stoupla na 16,9 miliardy dolarů (315 miliard Kč) ze 14 miliard dolarů v roce 2010. Oznámila to dnes firma. Dodala, že požádá o dodatečnou státní pomoc v objemu 4,6 miliardy dolarů.

Šéf Fedu potvrdil, že úroky se nebudou měnit do konce 2014

29.02.

Americká centrální banka (Fed) zatím trvá na tom, že ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nejméně do konce roku 2014, přestože se zvyšuje počet nových pracovních míst a nezaměstnanost klesá. Uvedl to dnes šéf Fedu Ben Bernanke ve svém pravidelném pololetním projevu ve Sněmovně reprezentantů.

Senát umožnil přijetí zákona o dluhopisech na krytí schodku

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Senát dnes umožnil přijetí návrhu zákona o vydání státních dluhopisů na krytí letošního schodku státního rozpočtu. Senátoři se v souladu se svým jednacím řádem rozhodli, že se návrhem nebudou zabývat. Zákon tak nyní dostane k podpisu prezident republiky. Stát chce vydat dluhopisy v objemu 101,3 miliardy korun se splatností až 55 let.

Peugeot Citroën se prý dohodl na alianci s General Motors

29.02.

Paříž 29. února (ČTK) - Francouzský výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën se dohodl na vytvoření aliance s americkým konkurentem General Motors. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené s jednáním. Dodaly, že GM získá v PSA sedmiprocentní podíl.

Provident Financial v ČR a SR klesl zisk o 9,4 pct na 1,1 mld. Kč

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Společnosti Provident Financial, která poskytuje domácnostem krátkodobé hotovostní půjčky, klesl v Česku a na Slovensku v loni hrubý zisk o 9,4 procenta na 37,8 milionu liber (1,1 miliardy Kč). Poskytnuté půjčky stouply o 13 procent na 210 milionu liber (6,2 miliardy korun). Firma to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě.

Tržní hodnota Applu stoupla na více než 500 miliard USD

29.02.

New York 29. února (ČTK) - Tržní hodnota americké firmy Apple dnes po zahájení obchodování na akciovém trhu v USA překonala 500 miliard USD (9,2 bilionu Kč). Na tuto výši se zatím podařilo dostat jen několika málo společnostem a žádná z nich se na ní neudržela příliš dlouho. Uvedla to dnes agentura AP.

Reformy penzí se zúčastní všechny fondy, zájem mají i další

29.02.

Všech devět tuzemských penzijních fondů se hodlá zúčastnit důchodové reformy. V řádném termínu proto podaly České národní bance žádost o povolení k činnosti penzijní společnosti a k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaného fondu. Vyplývá to z ankety mezi penzijními fondy. Zájem o poskytování penzijního spoření vyjádřily podle zjištění ČTK i další společnosti, například Conseq či Raiffeisenbank, naopak skupina J&T váhá.

Návrh MF na změny v úřadech počítá se zrušením 2400 míst

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Návrh ministra financí na sloučení nebo zrušení některých státních úřadů a začlenění státních fondů pod ministerstva by vedl ke zrušení více než 2400 míst ve státní správě. Vyplývá to z informací ministerstva. Finanční úspora by se podle propočtů MF měla pohybovat kolem 2,4 miliardy korun.

Indická ekonomika rostla nejpomaleji za téměř tři roky

29.02.

Dillí 29. února (ČTK) - Indická ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 6,1 procenta, tedy nejpomalejším tempem za téměř tři roky. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali mírnější zpomalení růstu na 6,4 procenta z 6,9 procenta ve třetím čtvrtletí.

Zisk letecké IAG se loni více než zdvojnásobil

29.02.

Londýn 29. února (ČTK) - Společnosti IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways a Iberia, stoupl v loňském roce provozní zisk na 485 milionů eur (12,1 miliardy Kč) z 225 milionů eur předloni. Firmě pomohly vysoké úspory z fúze aerolinek British Airways a Iberia a růst poptávky po přepravě v první třídě a třídě business, zvláště u linek přes Atlantik. Firma, která je podle tržní kapitalizace čtvrtým největším leteckým přepravcem v Evropě, však varovala před růstem nákladů v letošní roce, který se dotkne zisku.

Trojici největších bank loni klesl čistý zisk dohromady o 12 pct

29.02.

Trojici největších tuzemských bank loni klesl v souhrnu čistý zisk o 12 procent na 34,3 miliardy korun. ČSOB a Komerční bance čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl, České spořitelně se čistý zisk zvýšil. Vyplývá to z výsledků bank.

Starobrno loni vyrobilo 1,1 mil. hl piva, výstav je rekordní

29.02.

Brno 29. února (ČTK) - Pivovar Starobrno ze skupiny Heineken loni vyrobil 1,1 milionu hektolitrů piva. Je to asi o deset procent více než předloni. Výstav pivovaru je rekordní. Na dotaz ČTK to dnes řekli zástupci pivovaru. Starobrno pro letošek plánuje několik novinek. Jednou z nich je nepasterizované pivo. Nová technologie firmu stála 40 milionů korun.

Vejce letos kvůli směrnici EU prudce podražila o desítky procent

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Vejce na pultech tuzemských obchodů od začátku letošního roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic, podražila o několik desítek procent. Na tuzemském i unijním trhu po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec, což mělo za následek prudký růst jejich ceny. Obchodníci navíc mají značné problémy se zajištěním dodávek vajec do svých prodejen.

Družstevním prodejnám COOP loni nepatrně klesl obrat na 26 mld Kč

29.02.

Brno 29. února (ČTK) - Spotřebním družstvům skupiny COOP, do které patří zhruba 3000 družstevních prodejen zejména v menších městech a na venkově, loni klesl maloobchodní obrat meziročně o zhruba jedno procento na téměř 26 miliard korun. Na potravinářských veletrzích Salima to ČTK řekl předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.

Loňské hospodaření Olomouce skončilo přebytkem 36 milionů korun

29.02.

Olomouc 29. února (ČTK) - Loňské hospodaření olomoucké radnice skončilo přebytkem 36,4 milionu korun. Olomouc vstoupila do loňského roku s rozpočtem 2,21 miliardy korun, díky dotacím v průběhu roku vzrostl na téměř 2,5 miliardy Kč. Hospodaření Olomouce končí přebytkem pravidelně, například loni činil 70 milionů korun.

Německý soud nařídil ukončení stávek na frankfurtském letišti

29.02.

Frankfurt nad Mohanem 29. února (ČTK) - Německý soud dnes nařídil okamžité ukončení stávek pozemního personálu na frankfurtském letišti. Protesty zaměstnanců začaly v polovině února poté, co zkrachovala jednání o mzdách a pracovních podmínkách. Poslední stávka byla zahájena v neděli a podle původních plánů měla skončit ve čtvrtek ráno. Odboráři se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat.

Porsche vyplatí zaměstnancům rekordní odměnu

29.02.

Stuttgart 29. února (ČTK) - Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche vyplatí každému ze svých zaměstnanců za loňský rok rekordní odměnu 7600 eur (téměř 190.000 korun). Oznámila to dnes podle agentury DPA firma.

Finsko parlament schválil druhý záchranný úvěr pro Řecko

29.02.

Finský parlament dnes podle očekávání schválil druhý záchranný úvěr pro Řecko, na němž se eurozóna dohodla už loni a který summit eurozóny minulý týden definitivně schválil. Návrh prošel navzdory odmítavému stanovisku euroskeptických poslanců, protože koalice šesti vládních stran má v parlamentu pohodlnou většinu.

Polská JSW podle tisku jedná o fúzi s NWR, JSW to ale popírá

29.02.

Varšava 29. února (ČTK) - Polská uhelná skupina JSW jedná o možném spojení s českou těžební společností New World Resources (NWR). Informoval o tom dnes list Daily Telegraph. Firma JSW však tuto informaci popřela. NWR se ke zprávě podle agentur Reuters a PAP odmítla vyjádřit.

Nemovitosti se budou muset označovat energetickými štítky

29.02.

Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti. Počítá s tím novela zákona o hospodaření energií, kterou dnes schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Jan Osúch. Opatření souvisí s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov.

Češi z programu jídla pro chudé získají 136.000 eur, nejméně z EU

29.02.

Brusel 29. února (zpravodaj ČTK) - Česká republika získá z unijního programu rozdávání potravin pro chudé, který v minulosti kritizovala, pro letošek necelých 136.000 eur (3,4 milionu korun). To je vůbec nejméně z 20 zemí EU, které nějaké finance z programu dostanou. Celkově se mezi ně rozdělí 500 milionů eur (12,5 miliardy korun).

Rakušané postaví v centru Prahy nové kanceláře za 1,1 mld. Kč

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Rakouská realitní skupina Immofinanz Group chce v centru Prahy přestavět dvě starší budovy na nové kanceláře. Celkový výše investice bude činit zhruba 45 milionů eur, tedy asi 1,1 miliardy korun. Stavební práce na projektu v Jindřišské ulici už začaly, projekt v Jungmannově ulici čeká na stavební povolení. Představitelé firmy to dnes oznámili na tiskové konferenci.

ECB poskytne levné tříleté úvěry v objemu 530 miliard eur

29.02.

Komerční banky z eurozóny a další finanční společnosti požádaly Evropskou centrální banku (ECB) o levné tříleté úvěry v objemu 529,5 miliardy eur (asi 13,2 bilionu Kč). ECB finanční injekci poskytne v rámci druhého kola svého mimořádného programu LTRO (Long-Term Refinancing Operation). Objem poskytnutých úvěrů bude nepatrně vyšší, než se předpokládalo.

Pražská burza je zpět nad 1000 bodů díky optimismu na trzích

29.02.

Pražská burza se přidala k optimismu na trzích díky aukci levných tříletých dluhopisů, kterou uspořádala Evropská centrální banka (ECB). Hlavní index PX posílil zpět nad 1000 bodů, krátce po 11:00 o 1,16 procenta na 1007,7 bodu. Tažen byl především růstem akcí bank, operátora Telefónica O2 a elektrárenské firmy ČEZ, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

Brněnský Zetor loni vydělal 118 mil. korun, zisk stoupl o dvě pct

29.02.

Brno 29. února (ČTK) - Brněnský Zetor loni vydělal 118 milionů korun. Konsolidovaný zisk výrobce traktorů stoupl meziročně o dvě procenta. Firma loni zvýšila počet zaměstnanců o 11 procent na 839. Hospodářské výsledky jsou předběžné podle neauditované účetní závěrky, uvedla firma dnes v tiskové zprávě.

Koruna stagnuje k euru a mírně posílila k dolaru

29.02.

Česká měna dopoledne stagnuje vůči euru na úterní hodnotě, vůči dolaru dále mírně posílila. Podle údajů serveru Patria Online byla koruna v 11:00 k euru silnější o haléř na 24,91 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 18,50 Kč/USD.

FAO: Spotřeba čaje se zvyšuje, poroste i cena

29.02.

Milán 29. února (ČTK) - Spotřeba čaje ve světě je na vzestupu a spolu s ní se bude zvyšovat i cena. Předpovídá to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která zveřejnila výhled pro tuto komoditu na příštích deset let. Ukazuje se například, že spotřeba černého čaje se do deseti let zvýší natolik, že přesáhne produkci.

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala na 6,8 procenta

29.02.

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v únoru podle předběžných a sezonně přepočtených údajů na 6,8 procenta. Drží se tak těsně nad minimem od sjednocení země v roce 1990. Spolkový úřad práce také oznámil, že lidí bez práce bylo 2,87 milionu, což je rovněž na stejné úrovni jako v lednu.

Čínský soud zahájil další řízení ve sporu Apple o název iPad

29.02.

Právní spor mezi americkou společností Apple o název iPad s čínskou firmou Proview Technology postoupil k vyšší soudní instanci. Odvolací řízení, které dnes zahájil vyšší soud v jihočínské provincii Kuang-tung, přitom může vynést potenciálně rozhodující verdikt, který vytvoří precedens pro zbytek pevninské Číny. Právníci se ale shodují, že vynesení verdiktu může trvat týdny, ne-li měsíce, napsala agentura Reuters.

Lídři EU s výjimkou ČR a Británie podepíší pakt rozpočtové kázně

29.02.

Brusel 29. února (zpravodaj ČTK) - Lídři 25 států Evropské unie by měli na summitu EU, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, podepsat pakt rozpočtové kázně. K této mezinárodní smlouvě zpřísňující fiskální dohled se jako jediné odmítly přidat Česká republika a Británie.

ÚS odmítl stížnost ve sporu se státem o hotel Thermal v K. Varech

29.02.

Brno 29. února (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost firmy XaR, která se řadu let marně snažila vysoudit karlovarský lázeňský hotel Thermal. Hotel patří státu, který jej chtěl v roce 1993 zprivatizovat. Nakonec po složitých sporech hotel zůstal v rukou státu do dneška. Stížnost firmy XaR označili soudci jako zjevně neopodstatněnou, zjistila dnes ČTK z databáze soudu. Thermal je klíčovým místem pro pořadatele Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

ČNB: Dluhy domácností v lednu zůstaly na 1,118 bilionu Kč

29.02.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v lednu příliš nezměnily a zůstaly na 1,118 bilionu korun. Proti loňskému prosinci klesly nepatrně o 183 milionů Kč. Za poslední rok ale domácnosti zvýšily své zadlužení o 60,57 miliardy korun. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky.

Škoda Auto navrhla zvýšení platových tarifů o 3,2 procenta

29.02.

Mladá Boleslav 29. února (ČTK) - Zvýšení platových tarifů o 3,2 procenta navrhli zástupci vedení mladoboleslavské automobilky Škoda při úterním vyjednávání o kolektivní smlouvě. S růstem navazujících složek by tak měly platy stoupnout o čtyři procenta. Firma též navrhla vyplácení záloh na variabilní bonus ve výši 3000 korun. Podle odborářů jde i tak o pokles reálné mzdy, uvedli dnes zástupci odborového svazu Kovo na svých internetových stránkách. Jednání pokračují ve čtvrtek.

Harmonizovaná inflace na Slovensku v lednu zpomalila na 4,1 pct

29.02.

Meziroční míra inflace měřená podle pravidel Evropské unie v lednu na Slovensku zpomalila na 4,1 procenta z 4,6 procenta v prosinci. Informoval o tom statistický úřad. Loni byla harmonizovaná inflace v zemi na více než pětiletém maximu.

Japonské akcie za sebou mají nejlepší únor od roku 1991

29.02.

Tokio 29. února (ČTK) - Akcie na burze v Tokiu dnes mírně zpevnily, za celý únor ale přidaly přes deset procent. To je nejlepší únorová výkonnost za posledních 21 let, tedy od roku 1991. Na devizových trzích ještě mírně zpevnilo euro, výraznější růst z předchozího dne už se ale neopakoval. Trh čekal na dnešní aukci levných tříletých úvěrů, které bude nabízet Evropská centrální banka (ECB).

Rakouská Erste Bank loni vykázala ztrátu 719 mil. eur

29.02.

Rakouská skupina Erste Group Bank, do které patří Česká spořitelna, vykázala loni po zaúčtování jednorázových nákladů ztrátu 718,9 milionu eur (zhruba 17,9 miliardy korun). Předloni měla banka čistý zisk 879 milionů eur. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Akcie Erste Bank se obchodují na pražské burze.

Dow Jones uzavřel poprvé od května 2008 nad hranicí 13.000 bodů

29.02.

Americké akcie v úterý mírně zpevnily a nejsledovanější Dow Jonesův index poprvé od května 2008 uzavřel nad hranicí 13.000. K růstu mu pomohlo další zlepšení spotřebitelské důvěry a z části také levnější ropa. Na devizových trzích se zvýšil kurz eura, trh ale s předstihem vyhodnocoval dopady dnešního kroku Evropské centrální banky (ECB), která chystá masivní nabídku úvěrů.

České spořitelně loni stoupl čistý zisk na 13,6 miliardy korun

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, loni meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o více než 13 procent na 13,64 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů dnes zveřejnila banka.

Senát má dnes rozhodovat o vydání dluhopisů a snižování DPH

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Senát má dnes schvalovat vydání dluhopisů na úhradu schodku letošního státního rozpočtu. Na programu má také první kolo projednávání senátorské novely ČSSD na snížení spodní sazby DPH.

Vláda projedná nové zdanění hazardu a energetické štítky budov

29.02.

Praha 29. února (ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nového zákona o provozování sázkových her, který hry dělí na povolované a ohlašované. Řeší také zcela nově zpoplatnění provozovatelů sázkových her, když dosavadní poplatky a odvody nahradí daní ze sázkových her. Kabinet se bude zabývat také novelou o hospodaření energií, která upravuje povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti.

Boeing dodá první letadlo modernizované verze 747-8

28.02.

Americký výrobce letecké techniky Boeing se chystá se zhruba ročním zpožděním dodat první letadlo modernizované verze 747-8 Intercontinental určené pro přepravu osob. První klient je anonymní a podle expertů firma ani nemá na toto letadlo mnoho zakázek. Jde přitom o nástupce legendárního superjumba, ovšem s tím rozdílem, že nový model je úspornější.

Apple začal zvát novináře, spekuluje se o novém tabletu iPad

28.02.

Americká společnost Apple si na příští středu začala do San Franciska zvát novináře. Důvod nesdělila, spekuluje se, že představí nový model svého populárního tabletu iPad. Agentura AP informovala, že na pozvánce je vidět část displeje, který patří právě iPadu. Pokud se dohady potvrdí, ukáže se nový iPad s pořadovým číslem 3.

Americké akcie mírně zpevňují, pomáhá dílčí statistika

28.02.

New York 28. února (ČTK) - Akcie na burzách ve Spojených státech pokračují v mírném růstu, ve výraznějším zpevnění jim brání rozporuplná statistika. Trh čerpá optimismus jen z dílčích statistických dat a rovněž ze zprávy o pokračujícím růstu spotřebitelské důvěry. Investoři mají zato, že stav americké ekonomiky se dál zlepšuje, byť některá statistická data jsou slabší.

Google představil prohlížeč Chrome pro mobily s Androidem

28.02.

Internetová firma Google představila verzi svého prohlížeče Chrome pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Na veletrhu Mobile World Congress službu uvedl výkonný předseda představenstva Google Eric Schmidt.

Severočeské doly loni vydělaly 2,9 mld.Kč, i díky rekordní těžbě

28.02.

Chomutov 28. února (ČTK) - Chomutovské Severočeské doly loni vydělaly 2,9 miliardy korun, meziročně o 9,7 procenta víc. Vyplývá to z výsledků, které dnes firma zveřejnila. Tržby z prodeje uhlí dosáhly 10,4 miliardy Kč a meziročně stouply o 714 milionů korun. Hlavní podíl na tom má růst ekonomiky i poptávky po uhlí, uvedl ředitel strategie Severočeských dolů Vladimír Budinský. Firma loni výrazně zvedla objem těžby na 25,1 milionu tun, což je nejvíc v její osmnáctileté existenci. O rok dříve to bylo 21,8 milionu tun.

Pražská burza oslabila o procento, nedařilo se ČEZ a Erste Bank

28.02.

Pražský akciový trh dnes oslabil, hlavní index PX sklouzl opět pod hranici 1000 bodů. Obchodování zakončil o 1,05 procenta níže na 993,2 bodu. Burzu táhly dolů především dvě nejvíce obchodované emise, energetická společnost ČEZ a Erste Bank, vyplývá z výsledků burzy.

Ceny ropy opět klesly kvůli obavám o poptávku

28.02.

Ceny ropy dnes opět klesly, protože obavy o poptávku převážily nad napětím kolem Íránu a blížící se nabídkou levných úvěrů od Evropské centrální banky (ECB).

Automobilová skupina Fiat-Chrysler hledá nové partnery

28.02.

Brusel 28. února (ČTK) - Italsko-americká automobilová skupina Fiat-Chrysler hledá příležitosti k novým partnerstvím. Uvedl to dnes její šéf Sergio Marchionne. Předpověděl rovněž, že evropský automobilový trh v letošním roce pravděpodobně klesne. Upozornil také na problémy s nadbytečnými výrobními kapacitami v evropském automobilovém průmyslu.

Nový zákon dělí sázkové hry na povolované a ohlašované

28.02.

Praha 28. února (ČTK) - Návrh nového zákona o provozování sázkových her dělí tyto hry na povolované a ohlašované. Řeší také zcela nově zpoplatnění provozovatelů sázkových her, když dosavadní poplatky a odvody nahradí daní ze sázkových her. Vláda bude o návrhu ministerstva financí jednat ve středu. Sázkové a herní společnosti s většinou návrhů nesouhlasí a poukazují na časté právní změny v odvětví.

Spotřebitelská důvěra v USA v únoru stoupla na roční maximum

28.02.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v únoru dostala na nejlepší úroveň za poslední rok. Optimismus ohledně situace na trhu práce totiž převážil nad obavami ze stoupajících cen benzinu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešní zprávy organizace Conference Board.

Nový kulturní dům Repre v Mostě: místo rekonstrukce bude demolice

28.02.

Most 28. února (ČTK) - Kulturní dům Repre v Mostě nečeká rekonstrukce, ale demolice. Na jeho místě vyroste nová obdélníková budova se dvěma až třemi patry a podzemním parkovištěm pro téměř 500 aut. Vyplývá to z materiálů, které společnost CT Crestyl, které kulturní dům Repre od města koupila v roce 2010 za 28 milionů korun, předložila k posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Stejná společnost postavila v blízkosti Repre obchodní dům Central, který zahájil provoz v květnu 2008, a vlastní i nedaleký hotel.

Jihomoravský kraj otevře konkurenci 18 procent vlakové dopravy

28.02.

Brno 28. února (ČTK) - Jihomoravský kraj otevře konkurenci v první vlně 18 procent své osobní dopravy na železnici. Od konce roku 2016 bude moci začít vítěz vyhlášeného výběrového řízení vozit cestující na trati z Brna přes Bučovice a Kyjov do Zlínského kraje. Podmínkou budou nové vlaky, zveřejnil dnes kraj v tiskové zprávě. Přípravu nabídkového řízení dnes schválili radní. Do soutěže se mohou přihlásit soukromí dopravci i České dráhy (ČD), které mají dnes s krajem na veřejnou železniční dopravu uzavřenu smlouvu.

Penzijní fondy zaznamenaly před uzávěrkou přestupů zájem klientů

28.02.

Penzijní fondy zaznamenaly během dneška zvýšený zájem o přestup účastníků penzijního připojištění, ovšem žádné komplikace nenastaly. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními fondy. Dnes byl podle důchodové reformy poslední den, kdy mohli klienti vyměnit penzijní fond. Výpověď musí být doručena do konce pracovní doby centrály fondu. Pokud si někdo sjednal novou smlouvu a výpověď z fondu nestihne, zůstane dál ve svém fondu.

Euro mírně stouplo, v centru pozornosti levné úvěry od ECB

28.02.

Euro dnes mírně posílilo vůči americkému dolaru. Zůstává tak v blízkosti téměř tříměsíčního maxima, na které se vyšplhalo minulý pátek. Pozornost se soustředí na středeční nabídku levných úvěrů od Evropské centrální banky (ECB). Ta by podle agentury Reuters měla zvýšit zájem investorů o riziková aktiva a krátkodobě podpořit jednotnou evropskou měnu.

MF: Počet nových smluv o stavebním spoření loni klesl na 410.000

28.02.

Stavební spořitelny loni zaznamenaly pokles počtu nově uzavřených smluv meziročně o více než 122.000 smluv na necelých 410.500. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo financí. Na podpoře stavebního spoření úřad loni vyplatil 10,7 miliardy korun, meziročně o jednu miliardu méně.

Microsoft a další si prý v Bruselu stěžují na službu Google+

28.02.

Brusel 28. února (ČTK) - Americká softwarová společnost Microsoft a několik dalších firem si u Evropské komise (EK) stěžují na službu Google+. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž chtějí stěžovatelé dosáhnout toho, aby EK vyšetřování Googlu rozšířila. Postoj Microsoftu naznačuje, že rivalita mezi oběma technologickými giganty narůstá.

Odboráři v OKD vyhlásili stávkovou pohotovost

28.02.

Ostrava 28. února (ČTK) - Odboráři těžební firmy OKD dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Se zaměstnavatelem se nedohodli na kolektivní smlouvě, problém vznikl kvůli růstu mezd. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Miroslav Syrový. Mluvčí OKD Vladislav Sobol řekl, že vedení společnosti věří, že to je impuls k dalšímu jednání.

Lesy ČR podepsaly 94 smluv, na 23 území chystají nový tendr

28.02.

Hradec Králové 28. února (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v minulých dnech podepsal poslední z 94 smluv z mnohamiliardového tendru na těžbu a lesní práce. Zbývajících 23 částí zakázky bylo zrušeno a podnik na ně chystá nový tendr tak, aby na nich vítězové mohli začít pracovat od začátku července. ČTK to dnes řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi, obří tendr byl rozdělen na 117 jednotek.

Maďarsko opět ponechalo základní úrok na sedmi procentech

28.02.

Maďarská centrální banka dnes druhý měsíc za sebou ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na sedmi procentech. V listopadu a prosinci banka sazbu zvýšila celkem o jeden procentní bod, aby podpořila domácí měnu a zmírnila napětí na finančních trzích.

Pardubický kraj může pokračovat v trasování silnice R35

28.02.

Pardubice 28. února (ČTK) - Pardubický kraj může pokračovat v trasování rychlostní silnice R35. Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně odmítl návrh soukromého zemědělce Jana Vaňouse z Bohuňovic u Litomyšle na zrušení části Zásad územního rozvoje Pardubického kraje. Vaňous se bránil proti plánovanému koridoru budoucí silnice. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Akcie PSA prudce stouply, GM prý jedná o koupi podílu

28.02.

Paříž 28. února (ČTK) - Akcie francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën dnes prudce posílily v reakci na informace zdrojů agentury Reuters, podle kterých vede americká společnost General Motors pokročilé rozhovory o koupi malého podílu v PSA. Transakce má být součástí navrhované strategické aliance těchto dvou podniků.

Rafaj zamítl rozklad Škody Transportation v tendru na rychlíky

28.02.

Brno 28. února (ČTK) - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad Škody Transportation ve věci loňského tendru na nákup 15 vlakových souprav pro České dráhy (ČD). Úřad loni rozhodl, že České dráhy v pětimiliardovém tendru neporušily zákon o veřejných zakázkách. Rafaj nyní verdikt svých podřízených potvrdil, zjistila ČTK z webu ÚOHS.

Itálie prodala desetileté dluhopisy nejlevněji od srpna

28.02.

Italská vláda dnes prodala nové dluhopisy se splatností za deset let nejlevněji od loňského srpna, tedy od doby, kdy se začaly výnosy italských obligací prudce zvyšovat. Výsledky emise v objemu 6,25 miliardy eur (156 miliard Kč) jsou dalším důkazem zmírnění tlaků na třetí největší ekonomiku eurozóny po prosincové úvěrové injekci Evropské centrální banky (ECB) finančním ústavům v eurozóně.

Krajský úřad povolil další obří větrnou farmu v Krušných horách

28.02.

Ústí nad Labem 28. února (ČTK) - Ústecký krajský úřad povolil stavbu obří větrné farmy u Kryštofových Hamrů a Výsluní v Krušných horách. Z požadovaných 32 větrníků povolil stavět 25, zjistila ČTK ze systému hodnocení ekologické zátěže EIA. Proti záměru protestovala občanská sdružení a obce i Česká inspekce životního prostředí. Většina elektráren má být u Kryštofových Hamrů, které se k elektrárnám zatím staví vstřícně. Jedna podobně velká větrná farma už o několik kilometrů dál funguje.

Zkrachovalá automobilka Saab dostala několik nabídek na záchranu

28.02.

Stockholm 28. února (ČTK) - Nucení správci zkrachovalé švédské automobilky Saab obdrželi několik nabídek na záchranu podniku od švédských i mezinárodních investorů. Informovala o tom dnes agentura AP. Správce Hans Bergqvist uvedl, že nabídky byly podány před vypršením pondělního konečného termínu, odmítl však upřesnit jejich počet.

Huawei chce do tří let mezi trojici největších výrobců mobilů

28.02.

Čínská Huawei se chce do tří let dostat mezi tři nejprodávanější značky mobilních telefonů. Celosvětově i na trhu v České republice. Na veletrhu Mobile World Congress to ČTK řekl šéf marketingu českého zastoupení David Arzt.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v únoru opět stoupla

28.02.

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v únoru podruhé za sebou zlepšila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila Evropská komise. Údaje podle agentury Reuters potvrzují, že se situace v Evropě stabilizuje, což naznačuje pouze mírnou hospodářskou recesi v letošním roce.

Euler Hermes: V ČR bude letos o dvě procenta více bankrotů firem

28.02.

Praha 28. února (ČTK) - Největší světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes čeká v Česku letos 1840 firemních bankrotů, což je o dvě procenta více než loni. Vyplývá to z aktuální prognózy společnosti. V předchozí prognóze v polovině loňského roku čekala pojišťovna pro letošek pětiprocentní pokles insolvencí. Změnu odhadu firma zdůvodnila turbulentní ekonomickou situací v eurozóně.

Inspektoři doporučí dát Portugalsku další část záchranného úvěru

28.02.

Lisabon 28. února (ČTK) - Inspektoři "trojky" mezinárodních věřitelů dospěli po své poslední kontrole v Portugalsku k závěru, že Lisabon plní podmínky loňského záchranného balíku. Doporučí tak uvolnit zemi z tohoto programu dalších 14,6 miliardy eur (365 miliard Kč). Oznámil to dnes portugalský ministr financí Vitor Gaspar na závěr návštěvy inspektorů Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

České realitní kanceláře letos navzdory útlumu trhu plánují růst

28.02.

Praha 28. února (ČTK) - O boomu srovnatelném s obdobím před krizí sice na tuzemském realitním trhu nemůže být ani řeč, větší prodejci bytů a domů přesto plánují, že jejich firmy letos porostou. Kromě tradičního prodeje nemovitostí sází realitní kanceláře také na rozvoj v nových oblastech byznysu, například na výkupy nemovitostí od lidí, kteří mají problémy se splácením hypoték. Vyplývá to z dnešního zjištění ČTK mezi realitními kancelářemi.

Pražská burza klesla pod 1000 bodů navzdory optimismu na trzích

28.02.

Pražská burza dnes dopoledne nesdílela optimismus na dalších akciových trzích a klesla pod hranici 1000 bodů. Hlavní index PX v 11:00 oslabil o 0,64 procenta na 997,3 bodu, hlavně kvůli ztrátám akcií energetické firmy ČEZ a Erste Group Bank. Daří se naopak Komerční bance a nejvýrazněji stouply akcie technologické firmy KIT digital, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

Jihostroj zvýšil export, vyváží 60 procent z obratu společnosti

28.02.

Velešín (Českokrumlovsko) 28. února (ČTK) - Výrobce hydraulických a leteckých přístrojů - velešínský Jihostroj loni meziročně zvýšil export o 23 procent, ten tak v roce 2011 představoval 60 procent z obratu společnosti. Hlavním teritoriem pro výrobky Jihostroje je již několik let průmyslový trh USA, řekl dnes ČTK ředitel pro strategii a marketing společnosti Jan Tůma. Letos plánuje Jihostroj nárůst exportu o dalších 25 procent, na hodnotu přes 330 milionů korun.

Koruna k euru nadále stagnuje kolem hladiny 25 Kč

28.02.

Praha 28. února (ČTK) - Česká měna nadále k euru stagnuje těsně kolem hladiny 25 korun, zatímco vůči americkému dolaru lehce posílila. Podle údajů Patria Online byla koruna krátce před 11:00 na 25,02 Kč/EUR a k dolaru zpevnila o pět haléřů na 18,61 Kč/USD.

ČLFA: Objem leasingu činil loni stejně jako o rok dříve 49 mld Kč

28.02.

Objem leasingu, který poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA), dosáhl v loňském roce celkem 49,1 miliardy Kč, což je stejně jako předloni. Objem úvěrů pro podnikatele vzrostl o 11 procent na 30,4 miliardy Kč, objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů se zvýšil o 1,5 procenta na 34,2 miliardy Kč. ČTK o tom dnes informovala ČLFA, jejíž podíl na trhu leasingu je 97 procent.

Počet sítí LTE stoupne během pěti let čtyřikrát na 200

28.02.

Barcelona 28. února (zvláštní zpravodaj ČTK) - Počet mobilních sítí čtvrté generace využívajících technologii LTE vzroste během pěti let čtyřikrát na 200. LTE (Long Term Evolution), které umožňuje rychlé datové přenosy, bude fungovat v 70 zemích proti nynějším 30. Uvedla to dnes společnost Wireless Inteligence na veletrhu Mobile World Congress.

Španělský rozpočtový deficit loni dosáhl 8,5 procenta HDP

28.02.

Madrid 28. února (ČTK) - Rozpočtový deficit Španělska vystoupil v loňském roce na 8,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Sdělil to v pondělní večer podle listu Financial Times španělský ministr financí Cristóbal Montoro. Schodek tak skončil výrazně nad předpokladem předešlé socialistické vlády i nad původním odhadem pravicového kabinetu, který nastoupil v prosinci. Letos Evropská komise po Madridu vyžaduje snížení schodku na 4,4 procenta HDP, což by si vyžádalo bezprecedentní úspory v rozsahu 40 miliard eur (téměř bilion korun).

AFP: Předpokládaný summit eurozóny se v pátek neuskuteční

28.02.

Brusel 28. února (ČTK) - V pátek se po skončení summitu Evropské unie neuskuteční vrcholná schůzka eurozóny, jak se původně očekávalo. S odvoláním na diplomaty o tom dnes informovala agentura AFP. Důvodem je podle ní to, že Německo nechce jednat o navýšení prostředků záchranného fondu eurozóny.

ČNB upozornila na aktivity společnosti ZuluTrade v ČR

28.02.

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnost ZuluTrade. Ta nabízí v českém jazyce prostřednictvím internetové prezentace obchodování na mezinárodním devizovém trhu Forex. Společnost ovšem nemá oprávnění k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, upozornila na internetu ČNB.

ECB dočasně nepřijímá řecké dluhopisy do zástavy za své úvěry

28.02.

Evropská centrální banka dočasně zastavila přijímání řeckých státních dluhopisů do zástavy za své úvěry komerčním bankám. Mělo by to ale trvat jen do poloviny března, kdy vstoupí v platnost plán eurozóny na posílení úvěrových záruk, oznámila dnes ECB.

Stávky ve Frankfurtu se zúčastní i letečtí dispečeři

28.02.

Frankfurt 28. února (ČTK) - Německý odborový svaz GdF zvyšuje tlak na firmu Fraport, provozovatele mezinárodního letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Ke stávce části zaměstnanců pozemního personálu na letišti kvůli mzdám se ve středu přidají na šest hodin zaměstnanci řízení letového provozu, aby vyjádřili solidaritu se svými kolegy. Protesty zaměstnanců řízení letového provozu by mohly chod letiště zcela ochromit.

GSMA: Počet uživatelů mobilů do roku 2015 stoupne na 4,6 mld

28.02.

Počet uživatelů mobilních telefonů se do roku 2015 zvýší o miliardu na 4,6 miliardy. Celkový počet zařízení připojených k mobilním sítím se zvýší z 6,6 na 9,1 miliardy. Na veletrhu Mobile World Congress to dnes oznámila světová asociace mobilních operátorů GSMA.

Nálada spotřebitelů v Německu dál roste, je nejvyšší za rok

28.02.

Nálada německých spotřebitelů se ve výhledu na březen zlepšila šestý měsíc po sobě a její index dosáhl nejvyšší úrovně za poslední rok. Dnešní zpráva výzkumného institutu GfK potvrdila, že největší evropské ekonomice se daří překonávat vliv dluhové krize v eurozóně a mohla by se vyhnout hrozící recesi.

Zisk ČEZ v loňském roce klesl o 13 procent na 41 miliard Kč

28.02.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ za loňský rok klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o šest procent na 209,8 miliardy Kč. Výsledky dnes zveřejnila firma. Analytici pokles čistého zisku v podobném rozsahu čekali.

KBC a Santander spojí své polské dceřiné banky, KBC pak odejde

28.02.

Brusel 28. února (ČTK) - Belgická finanční skupina KBC spojí svou polskou dceřinou banku Kredyt Bank s Bank Zachodni WBK, která patří španělské Banco Santander. KBC, majitel ČSOB, poté z nové polské skupiny postupně odejde. Transakcí, kterou dnes obě západní finanční skupiny společně oznámily, vznikne na polském trhu banka s tržní hodnotou pět miliard eur (125 miliard Kč).

Japonské akcie vystoupily na nové maximum za sedm měsíců

28.02.

Tokio 28. února (ČTK) - Japonský akciový trh dnes smazal počáteční ztráty způsobené propadem akcií výrobců čipů a jeho hlavní index vystoupil na nové sedmiměsíční maximum. Investoři během dne přehodnotili vliv bankrotu firmy Elpida Memory na sektor polovodičů a obnovili nákupy.

Akcie v USA uzavřely téměř beze změny, jen klesal

28.02.

Americké akcie v pondělí posilovaly díky poklesu cen ropy a údajům ze stavebního trhu USA. Indexy sice později většinu svých zisků smazaly a hlavní index Dow Jones skončil téměř beze změny, širší index Standard & Poor's 500 ale i tak uzavřel na nejvyšší hodnotě od roku 2008.

ČEZ oznámí výsledky hospodaření, čeká se pokles zisku o 15 pct.

28.02.

Praha 28. února (ČTK) - Energetický koncern ČEZ dnes zveřejní hospodářské výsledky za loňský rok. Podle analytiků firmě loni klesl čistý zisk zhruba o 15 procent, výnosy ale vzrostly asi o pět procent. Pokles zisku a zvýšení výnosů očekává i samotná společnost.

MMF uvolnil dalších 3,2 miliardy eur ze záchranného úvěru Irsku

28.02.

Mezinárodní měnový fond (MMF) uvolnil dalších 3,2 miliardy eur (79,9 miliardy korun) ze záchranného úvěru pro Irsko, ke kterému se zavázal v rámci dohody o mezinárodní finanční pomoci této zemi z roku 2010. Podle agentury AFP to MMF uvedl v pondělním prohlášení. Jde podle něj o v pořadí šesté vyplacení části peněz z dohodnuté úvěrové pomoci. MMF tak prý již Irsku celkem půjčil 16,05 ze slíbených 22,6 miliardy eur.

Bloomberg přichází s vylepšenou službou, asi zostří boj s Reuters

27.02.

New York 27. února (ČTK) - Americká společnost Bloomberg přichází na trh s vylepšenou službou pro poskytování dat z finančních trhů. Předpokládá se, že služba s názvem Bloomberg Next vyostří boj s hlavním rivalem Bloombergu, kterým je globální informační společnost Thomson Reuters. Oba podniky mají na tomto lukrativním trhu zhruba stejný podíl.

ECB ani za minulý týden nenakoupila žádné státní dluhopisy

27.02.

Frankfurt 27. února (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) ani za minulý týden nenakoupila žádné státní dluhopisy. Kontroverzní a často kritizovaný program nákupu aktiv tak zůstává u ledu už dva týdny v kuse. Banka nákupy dluhopisů zastavila v době, kdy se Řecko zavázalo k dalším reformám a kdy se zdá, že Atény dostanou záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč).

Transocean má vysokou ztrátu, asi chystá vyrovnání s BP

27.02.

Houston/Zug (Švýcarsko) 27. února (ČTK) - Americká společnost Transocean hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s čistou ztrátou asi 6,1 miliardy dolarů (zhruba 114,1 miliardy Kč), zatímco o rok dříve ztráta činila 799 milionů dolarů (asi 14,9 miliardy Kč). Podle analytiků je zřejmé, že se firma připravuje na vyrovnání s britským energetickým koncernem BP, s nimž vede spor kvůli havárii v Mexickém zálivu z roku 2010.

Apple v Německu prozatím uspěl v právním sporu s Motorolou

27.02.

Frankfurt nad Mohanem 27. února (ČTK) - Americký technologický gigant Apple zaznamenal v Německu dílčí vítězství v právním sporu s konkurenční společností Motorola Mobility. Soud rozhodl, že Motorola prozatím nemůže požadovat zákaz prodeje mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad na německém trhu.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.