Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czDůchody a dávkyKalkulačky a aplikaceDaňová úleva penzijního spoření

Daňová úleva z třetího pilíře od 2017

Stát se snaží motivovat občany k uzavírání smluv doplňkového penzijního připojištění. Kromě státního příspěvku jsou pro mnohé motivací i daňové úlevy.

Daňovou úlevu může účastník třetího pilíře (penzijní připojištění - transformované fondy, doplňkové penzijní spoření - účastnické fondy) získat pokud jeho roční úložky do třetího pilíře přesáhnou 12 000 Kč, což odpovídá měsíční úložce vyšší než 1 000 Kč. Maximální výše daňové úlevy se od roku 2017 zvyšuje z 12 000 na 24 000 Kč ročně, což odpovídá měsíční úložce 3 000 Kč.

K dispozici je vám i naše abeceda, která popisuje třetí pilíř spoření na důchod. Dovíte se nejen informace o penzijním připojištění a jeho transformaci, ale také o doplňkovém penzijním spoření.

Dalším zvýhodněním spoření na důchod ve třetím pilíři je možnost odečtení části vkladů od základu daně z příjmu fyzických osob. Jaké daňové úlevy, tzn. jakou částku si můžete při vámi zvolené měsíční úložce od základu daně z příjmů odečíst, si snadno spočítáte na kalkulátoru daňové úlevy.
let
Roční daňová úleva:
Celková daňová úleva:
 

Podmínky odečtu příspěvků na penzijní spoření

V současné době je občanům dána možnost si spořit na důchod v rámci třetího pilíře, který v sobě zahrnuje doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy) a stále ještě také penzijní připojištění (transformované fondy), které si již ale nelze nově sjednat, pouze dále spořit v dříve uzavřeném produktu, ovšem s možností provádět změny, např. co se týče výše měsíčního příspěvku. Díky tomu je možno nejen u doplňkového penzijního spoření ale i u penzijního připojištění příspěvky navýšit a využít tak od roku 2017 možnosti odečtu příspěvků od základu daně až ve výši 24 000 Kč.

Zákon o daních z příjmů stanovuje možnost odečtu příspěvku poplatníka v celkovém úhrnu nejvýše 24 000 Kč ve zdaňovacím období na

  • penzijní připojištění se státním (transformované fondy) - odečíst lze částku, která se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek,
  • penzijní pojištění za podmínky, že byla sjednána výplata plnění z penzijního pojištění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let - částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní pojištění na zdaňovací období,
  • doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy) - částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek.
TIP: V případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na oba dva na sebe navazující produkty ve zdaňovacím období, pokud splní podmínku odečtu.

Ukončení smlouvy

V případě zániku penzijního připojištění se státním příspěvkem, penzijního pojištění nebo doplňkového penzijního spoření s nárokem na penzi, jednorázové vyrovnání nebo jednorázové plnění z penzijního pojištění nebude poplatník dodaňovat odpočítané nezdanitelné části základu daně, o které si v minulosti snížil základ daně.

Pokud ovšem zaniknou výše uvedené produkty a to i s nárokem na penzi, jednorázové vyrovnání nebo jednorázové plnění z penzijního pojištění a současně je poplatníkovi vyplaceno odbytné nebo jiné plnění související se zánikem penzijního pojištění, nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a částky, o které byl poplatníkovi v uplynulých deseti letech základ daně snížen se stávají příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k tomuto zániku došlo.

Související aktuality

Otcovská dovolená v roce 2019

22.02.2019  |  Lucie Mečířová

Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat…

Fungující rodina je jedním z předpokladů pro úspěšné…

31.05.2017  |  Redakce

Podnikání a rodina. Pro byznysmena často dvě základní věci, kolem kterých se točí jeho život. Ovšem zatímco život firmy si pro sebe krade celý…

Interim manažer pomůže předat podnik, najde nové trhy i…

22.02.2017  |  Redakce

Přijde, splní konkrétní zadání, a zase odejde. Tak se dá jednou větou shrnout poslání takzvaného interim manažera. Tyto profesionály, zpravidla s…
Zobrazit další související aktuality
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah