HDP Česka v roce 2022 se snížil na 91 % průměru EU. Dvě země nás přeskočily, které?

23. 3. 2023 15:17 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

HDP Česka dle parity kupní síly se v roce 2022 snížilo. Ve vztahu k průměru EU tvoří 91 % průměru EU. Které dvě země se dostaly před ČR?

Eurostat vydal nová předběžná čísla o hrubém domácím produktu na obyvatele dle parity kupní síly (HDP/obyv. PPP) v EU, dle kterých si Česko v evropském srovnání pohoršilo.

České HDP na obyv. dle parity kupní síly se rovná 91 % průměru EU

Český HDP na 1 obyv. dle parity kupní síly za rok 2022 tvořil 91 % průměru EU, což je o procentní bod méně než v roce 2021. 

V tomto hodnocení se před ČR dostaly Slovinsko a Kypr, obě tyto země mají 92 % průměru HDP/obyv. PPP. Jsme tak nyní na 15. místě v rámci EU.

Dodejme, že v roce 2022 vzrostl český hrubý domácí produkt o 2,4 %, nicméně ve 4. čtvrtletí se růst zpomalil a HDP klesl mezičtvrtletně o 0,4 %.

HDP dle PPP v EU

Zdroj: Eurostat

Nejvíce poklesl HDP/obyv. PPP Lucembursku, o 7 procentních bodů, ale i tak je Lucembursko země s nejvyšším HDP/obyv. PPP s 261 % průměru EU.

Nejvíce si meziročně polepšilo Irsko, jemuž se i díky Brexitu zvýšil HDP/obyv. PPP o 15 procentních bodů, na 234 % průměru EU.

Slovensko si meziročně pohoršilo o 2 procentní body na 67 % HDP/obyv. PPP průměru EU a bylo přeskočeno Řeckem (68 % HDP/obyv. PPP)

Slovensko je tak 33 % pod průměrem EU, hůře je na tom pouze Bulharsko, které je v tomto srovnání 41 % pod průměrem EU. Nicméně si Bulharsko o 2 procentní body polepšilo oproti roku 2021.

Co je hrubý domácí produkt dle parity kupní síly (HDP/obyv. PPP)?

Parita kupní síly (PPP – Purchasing power parity) znamená, že měna má stejnou kupní sílu doma i v zahraničí. Základem výpočtu parity je porovnání cen v národních měnách u dostatečného počtu shodných výrobků a služeb na vnitrostátních trzích. Porovnává se zpravidla metodou spotřebního koše vyjadřujícího běžné náklady domácnosti. V Česku paritu kupní síly porovnává a obsahem spotřebního koše se zabývá Český statistický úřad.

Pro mezinárodní srovnání hrubého domácího produktu se proto užívá právě parita kupní síly, protože na směnné kurzy působí celá řada faktorů např. poptávka a nabídka na devizovém trhu. Tyto rušivé elementy nemusí vždy přímo souviset s cenovými rozdíly mezi zeměmi a proto tedy ani nemusí vždy přesně vypovídat o skutečné kupní síle měny konkrétní země.

Poroste český hrubý domácí produkt v roce 2023?

Ministerstvo financí ČR v lednové predikci uvádí, že česká ekonomika letos projde mírnou recesí a hrubý domácí produkt by mohl klesnout o 0,5 %. Evropská komise predikuje Česku mírný růst ve výši 0,1 % HDP, v roce 2024 pak predikuje oživení ekonomiky ve výši 1,9 % HDP.

Tip: Inflace ukázala odpůrcům eura, že koruna nás neochrání, říká ekonom

Jak je na tom HDP v sousedních zemích?

Dle předběžných odhadů vzrostl HDP Slovenska v roce 2022 o 1,7 %, růst byl tažen zejména soukromou spotřebou. Na tento rok se Slovensku predikuje mírný růst, optimistické scénáře odhadují růst o 1,5 % v roce 2023 a okolo 2 % v roce 2024. Ministerstvo financí SR předpokládá letošní růst HDP o 1,3 %.

Německý hrubý domácí produkt v roce 2022 reálně vzrostl o 1,8 %. V roce 2023 má dle predikcí vzrůst německý hrubý domácí produkt o 0,2 %, přitom ještě na podzim se očekával pokles o 0,6 % HDP.

Rakouský HDP rostl po pandemii koronaviru velmi solidně, v roce 2022 o 4,8 %. Letos se očekává mírnější růst kolem 0,5 %.

Ještě silnější růst vykázal hrubý domácí produkt Polska, který se v roce 2022 zvýšil o 4,9 %. V roce 2023 by měl vzrůst o 0,4 %. 

Česko by dle predikce MF bylo jedinou zemí střední Evropy, kde by se snížilo HDP.

Zdroj: Depositphotos

Zdroj: Eurostat, Český statistický úřad

Štítky:

Články ze sekce: MAKRODATA A EU