Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Vklad a stavební spoření

Stavební spoření patří k vyhledávaným produktům ke spoření s bezrizikovým a výhodným zhodnocením volných peněžních prostředků. Může být pro klienta výhodné použít kombinace termínovaného vkladu a stavebního spoření?
Stavební spoření je produktem, který je dotován státem ve formě státní podpory 25% z vkladů a úroků do 18000 Kč ročně. Většina stavebních spořitelen nabízí zhodnocení vkladů ve výši 3 % ročně, přičemž toto zhodnocení je osvobozeno od daně. Na druhé straně je třeba podotknout, že pro získání vložených prostředků včetně státní podpory ze stavebního spoření, musí být  smlouva vypovězena nejdříve po 5 letech trvání stavebního spoření.

Na rozdíl od stavebního spoření je termínovaný vklad podstatně variabilnější (umožňuje vklady od několik dní až po několik let), záleží na jakou dobu je zřízen. Úroky z termínovaných vkladů se podle výše a délky vkladu v současné době pohybují mezi 2 až 5 procenty ročně (pouze u velmi dlouhodobých úložek), což je jinak téměř shodné s úroky ze stavebního spoření a navíc jsou zdaněny 15 %.

Stavební spoření - úspory při různých variantách vkladů

Spoření Pravidelně Vklad Vklad

 K datu

vždy k 1. dni měsíce

vždy k 1.1.

vždy k 15.12.

 Úspory po 5 letech

116.377 Kč

117.691 Kč

114.951 Kč

Podmínky: nezohledňuje poplatky (za uzavření smlouvy, vedení účtu), při úroku 3 % p.a. připisovaném.

Komentář k tabulce

Tabulka ukazuje, že nejvyšších úspor ze stavebního spoření bude dosaženo při vkladu 18.000 Kč na počátku roku, zatímco nejnižších při vkladech na konci roku. V současné době, kdy úroky z termínovaných vkladů jsou shodné s úrokem ze stavebního spoření není velmi výhodné, během roku zhodnocovat peníze jiným způsobem (již nelze dosáhnout vyššího zhodnocení z termínovaného vkladu než umožňuje stavební spoření) a na konci roku peníze vložit na stavební spoření.

Snad jedinou celkem zajímavou alternativou (i když ne s nejvyšším výnosem) je použití například měsíčního termínovaného vkladu s revolvingem, na nějž se na počátku roku vloží 18.000 Kč. Tyto peníze se úročí (př. 2,4 % p.a.), což představuje po jedenácti měsících částku 18.333 korun, z níž lze 18.000 Kč vložit na stavební spoření. Výhodou tohoto řešení je možnost, že pokud se během roku klient dostane do finančních problémů, může tyto prostředky získat (výpovědí vkladu) a nemusí přemýšlet o možnosti třeba i zrušit stavební spoření, není-li jiná možnost.

Po pěti letech (pokud by se úroková sazba u termínovaného vkladu neměnila) by kromě úspor ze stavebního spoření získal každý rok ještě 333 Kč (za pět let tedy 1.665 Kč). Je nutné podotknout, že měsíční termínovaný vklad s revolvingem má tu nevýhodu, že každý měsíc se mohou měnit úroky, někdy se ovšem tato nevýhoda může stát i plusem, pokud se úroky zvýší!

Sdílení a tisk
Navazující články
 

Související aktuality

Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili

26.09.  |  Martin Ježek

Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec…

Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili

26.09.  |  Martin Ježek

Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec zaplatíte víc. Pak si za pár mincí koupíte…

5 tipů, jak efektivně ušetřit peníze

14.09.  |  Lucie Czillingová

Považujete se za typ člověka, kterému za se za krátký čas rozkutálí peníze, ani se nenaděje? Možná právě vám je tento článek adresovaný.
Zobrazit další související aktuality
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky