Společnost ŽDB Group odhaduje, že preventivním odstavením válcovny a částečným snížením výroby v ostatních závodech přišla řádově o miliony korun. "Letošní obrat očekáváme 5,4 miliardy korun, takže to pro nás nejsou zásadní škody," řekl ČTK finanční ředitel společnosti Tomáš Hladík.
Podnik přímo zatopený nebyl, ale hrozbou byla spodní voda při vzedmutí toku Bajcůvka. "Zařízení válcovny jsme raději přemístili do vyšších poloh. Zaplavení elektromotorů by znamenalo odstávku na zhruba tři měsíce. Také jsme měli strach, že se nepodaří zachránit rozvodnu v Bohumíně. To bychom pak nemohli používat čerpadla," dodal ředitel společnosti, která na Karvinsku zaměstnává na 2000 lidí.
Bohumínský výrobce drátů Bekaert Bohumín zcela zastavil výrobu od pondělí, ve čtvrtek ji začal obnovovat. Preventivní přerušení výroby i expedice si vyžádalo zhruba milionovou ztrátu. "Vyrábíme trvale 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ztrátu tří dní tak nemůžeme nahnat," řekl ČTK generální ředitel společnosti Jiří Formánek. Míní ale, že při ročním obratu kolem 1,2 miliardy Kč to není zásadní škoda. Firma zaplavena nebyla, voda se zastavila před firemním pozemkem.
Výrobu už plně obnovil také bohumínský výrobce izolací Rockwool, který kvůli povodním preventivně odstavil hlavní výrobní linku v pondělí večer. V provozu tak zůstala jen výrobní zařízení pro dodatečné zpracování materiálu. Výši utrpěných škod zatím firma nevyčíslila.
Povodně podnik přímo neohrozily, firma se ale potýkala s menšími výrony spodní vody. "Výrobu jsme spustili ve čtvrtek ráno, jakmile byl hlášen pokles toků," řekl ČTK ředitel výrobního závodu Stanislav Vicher. Zaměstnanci nemuseli kvůli odstavení linky zůstávat doma. Někteří lidé ale do práce nepřišli, neboť měli sami zaplavené domy, řekl Vicher. Firma zaměstnává celkem 150 lidí.
Škody způsobené povodněmi zatím vyčíslují také Třinecké železárny, které ještě neobnovily jednu vysokou pec, dvě aglomerace a převážkovou trať kvůli zaplavené vstupní směsi. Zaměstnanci firmy pomáhali se stavěním protipovodňových bariér. "Ve vysoké peci se vůbec nevyrábělo, odstavena byla ale jen částečně. Obnovit její provoz proto nebude takový problém," řekla mluvčí společnosti Dušana Chreneková.
Podle prvotních odhadů by mohly celkové škody v kraji způsobené povodněmi dosáhnout 1,5 miliardy korun. Po silných deštích se toky v kraji rozvodnily už v neděli. Nejvíce voda zasáhla Karvinsko, Ostravsko a Frýdecko-Místecko, na desítkách míst pokračují sesuvy podmáčené půdy. Povodně vzaly život jedné ženě, téměř 180 lidí muselo být zachráněno a dalších asi 670 evakuováno. Ve 13 obcích a jejich okolí vyhlásil moravskoslezský hejtman stav nebezpečí do 17. června.