"Obě strany podporují opatření, která Evropa přijala k překonání svých těžkostí," řekl guvernér. "Základním stanoviskem je, že tempo oživení světové ekonomiky bude v zásadě zachováno," dodal.
Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming dnes uvedl, že Čínu dluhová krize v Evropě znepokojuje a že Peking monitoruje vývoj v eurozóně. Vyjádřil však přesvědčení, že členské státy eurozóny tuto krizi překonají. Dodal, že z globálního hlediska nebude dopad této krize "příliš velký".
Čínský ministr financí Sie Sü-žen již o víkendu varoval před riziky pro oživení světové ekonomiky plynoucími z dluhové krize v Evropě. Vyzval rovněž ke spolupráci Číny a Spojených států v boji s těmito riziky. USA se nicméně negativních dopadů potíží s dluhy v Evropě na světovou ekonomiku příliš neobávají.
Jeden z vysokých představitelů amerického ministerstva financí, který si nepřál být jmenován, v neděli podle agentury Reuters prohlásil, že dluhová krize v Evropě by měla mít na oživení světové ekonomiky pouze minimální dopad, protože evropské vlády přistoupily k potřebným politickým opatřením.
Americký ministr financí Timothy Geithner již v sobotu v rozhovoru pro tiskovou agenturu Nová Čína uvedl, že nesdílí obecný názor, že současná dluhová krize v Evropě je největší hrozbou pro světovou ekonomiku.
Centrem dluhové krize v Evropě je Řecko, které již získalo od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu příslib půjčky v objemu až 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč). Evropská unie navíc připravila záchranný plán 750 miliard eur pro případ, že se krize rozšíří i do dalších zemí.
pmh vju