OP Prostějov do začátku května prohloubil ztrátu na 211 mil. Kč

25.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 25. května (ČTK) - Oděvní podnik, který je od začátku května v konkurzu, prohloubil od ledna do dne prohlášení konkurzu ztrátu na 211,2 milionu korun. Obrat firmy ve stejném období činil 284,3 milionu korun. Jen v dubnu dosáhla ztráta 94,4 milionu korun. Vyplývá to z informací, které na dnešní schůzi věřitelů před Krajským soudem v Brně uvedl insolvenční správce Jaroslav Svoboda.

Po vyhlášení konkurzu nebyla výroba omezena, uvedl Svoboda. K 20. květnu bylo v pracovním poměru 773 zaměstnanců. Do výsledků podniku je započítáno i odstupné pro odcházející zaměstnance, které jen v dubnu dosáhlo 45,9 milionu korun. Částka ale ve skutečnosti nebyla proplacena, neboť ji OP nemá. Odcházející zaměstnanci dostali pouze měsíční mzdu.

Po prohlášení konkurzu Svoboda odvolal dosavadního ředitele podniku Jiřího Tuvoru. Tuvora prý za zády insolvenčního správce jednal o vyvedení výroby oděvů na míru včetně ochranných známek na Slovensko. Výroba měřenek je přitom podle znaleckého posudku firmy TPA Horwath Valuation Services jednou z mála životaschopných částí Oděvního podniku. Při vyvedení této výroby mimo firmu by tak zisky z výroby neskončily u insolvenčního správce a věřitelů.

Dalším nestandardním krokem bývalého šéfa OP bylo podle Svobody to, že se do distribuce měřenek pokusil zapojit firmu, v níž byl společníkem. "Tyto kroky způsobily ztrátu mé důvěry. Pochybnosti byly potvrzeny i skutečností, že Tuvora se po odvolání z funkce pokusil z počítačů zkopírovat data o výrobním programu," řekl dnes Svoboda.

Brněnský soud vyhlásil v květnu na Oděvní podnik konkurz. OP dluží svým věřitelům asi 1,6 miliardy korun. Největším věřitelem je Česká spořitelna, které ale soud výrazně omezil hlasovací práva. Soud také nepotvrdil volbu věřitelského výboru, do kterého se spořitelna jako většinový věřitel navrhla a zvolila. ČS se proti prohlášení konkurzu a omezení hlasovacích práv odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Soud své rozhodnutí nepotvrdit volbu věřitelského výboru zdůvodnil tím, že pokud by se ČS, která má v zástavě majetek OP, stala členem věřitelského výboru, mohla by mít na celé řízení až příliš velký vliv.

Konkurz OP provází podle některých médií pověst podivné akce. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová si nechala zpracovat jeho souhrnnou analýzu, na konkurz už dohlíží také státní zástupce z Krajského zastupitelství v Brně Zdeněk Snášel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK