MPO: Příliv PZI loni klesl o více než polovinu na 52 mld. Kč

28.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 28. května (ČTK) - Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka loni klesl o více než polovinu ze 110,1 miliardy Kč v roce 2008 na 52,2 miliardy Kč. Vyplývá to z analýzy vývoje tuzemské ekonomiky za rok 2009, kterou dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Loňskou bilanci PZI podle MPO negativně ovlivnily vysoké splátky půjček, které české pobočky poslaly svým zahraničním mateřským podnikům.

"Na celkovém toku PZI se podepsal rozdílný vývoj v první a druhé polovině roku. Zatímco první pololetí se neslo ve znamení obvyklé investiční aktivity, druhá polovina roku dílčí dobré výsledky podstatně zhoršila," uvedlo MPO.

Do základního kapitálu bylo loni v Česku investováno 25,8 miliardy korun, zatímco v roce 2008 to bylo 19,7 miliardy Kč, a reinvestovaný zisk firem se zahraničními vlastníky dosáhl 75,5 miliardy Kč. V roce 2008 činil 41,2 miliardy Kč.

Naopak z Česka byl vyplacen ostatní kapitál v částce 49,4 miliardy Kč, což výrazně snížilo bilanci PZI. Tuzemské firmy totiž loni svým zahraničním vlastníkům poslaly vysoké splátky půjček. "Tento odliv finančních prostředků se ve statistikách PZI podepsal významnou měrou, protože jinak docházelo k vyšším investicím do základního kapitálu i vyšším reinvesticím zisků," upozornilo MPO.

Nejvíce loni v Česku investovaly rakouské společnosti (25,2 miliardy Kč), o necelé dvě miliardy Kč méně pak proinvestovali Belgičané, kteří podle MPO v ČR významně reinvestovali své zisky. Třetí hlavní investorskou zemí byly Spojené státy. Investice amerických firem v Česku loni dosáhly 14,2 miliardy Kč, což je nejvyšší hodnota od roku 2000. Nejvíce investic do základního kapitálu pak v ČR loni provedly firmy z USA (11,8 miliardy Kč), za kterými následovali rakouští investoři (10,5 miliardy Kč.).

PZI směřované do základního kapitálu tuzemských firem působících ve zpracovatelském průmyslu loni klesly z 16,3 miliardy Kč v roce 2008 na 3,8 miliardy Kč, přičemž pokles investic podle MPO postihl téměř všechna odvětví.

"K největšímu úbytku došlo v odvětví výroby radiových, televizních a spojových zařízení a přístrojů. V posledních letech dochází k trendu směřování investic do odvětví s vyšší přidanou hodnotou při současném poklesu jejich objemu. Zpracovatelský průmysl patří právě mezi odvětví s nižší přidanou hodnotou, což se vlivem hospodářské krize ještě zvýraznilo," podotklo MPO.

Stagnace, pokles přílivu nebo i odliv PZI do základního kapitálu loni ale postihl téměř všechna odvětví. Výjimkou byla oblast nemovitostí a služeb pro podniky, do které v roce 2009 přiteklo 22,5 miliardy Kč, zatímco v roce 2008 to bylo 6,5 miliardy Kč. Zvýšily se také PZI do sektoru obchodu a opravy, a to z 2,6 miliardy Kč v roce 2008 na 8,7 miliardy Kč.

"Zisk firem se zahraničními vlastníky, který byl v ČR opět investován, dosáhl (v roce 2009) 75,5 miliardy Kč, což znamená významný nárůst oproti roku 2008, kdy bylo reinvestováno 41,2 miliardy Kč," stojí v analýze MPO.

Současný vývoj v oblasti PZI kontrastuje se začátkem desetiletí, kdy právě silný příliv PZI hnal českou ekonomiku dopředu. Za propadem objemu investic je hospodářská krize, kvůli které firmy omezují své investiční výdaje. Česká republika nyní prochází nejhorším hospodářským útlumem od konce 90. let minulého století.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.