Index Shanghai Composite dnes oslabil o 2,4 procenta na 2592,15 bodu. Lépe je na tom burza v Hongkongu, kde tamní index Hang Seng dnes klesl sice jen o 0,1 procenta na 19.765,19 bodu, za celý květen ale ztratil zhruba 6,4 procenta. To je nejvíce od letošního ledna.
Čínské akcie výrazně zpevnily v loňském roce, letos ale ztrácejí v obavách, že příliš rychlý růst cen nemovitostí donutí tamní centrální banku k dalšímu zpřísňování měnové politiky. Banka sice základní úrok zatím drží beze změn, systematicky ale zvyšuje požadavek na minimální rezervy, čímž z trhu odčerpává nemalé objemy volných peněz.
Vláda v Pekingu dala otevřeně najevo, že bude postupně zavádět reformu daně z nemovitostí, aby zabránila spekulacím s nemovitostmi. Podle analytiků lze čekat, že oznámený krok bude mít negativní dopady na trh a krátkodobě možná i zabrání jeho oživení.
Realitní trh v Číně je specifický a funguje jinak než realitní trhy v západních zemích. Číňané mají obecně méně možností, kam uložit peníze, a proto častěji nakupují nemovitosti. Pro takovou investici hovoří i to, že v Číně neexistovala daň z nemovitostí. Většinou tedy stačilo jen nakoupit a čekat, až se nemovitost zhodnotí. S jejím vlastnictvím totiž nebyly spojeny prakticky žádné poplatky.
"Je možné, že bude zavedena daň z nemovitostí. Trh čeká na potvrzení dalších kroků. To má značné dopady na akcie na trhu A," řekl podle agentury Reuters analytik makléřské společnosti Nanjing Securities Wen Li-ťün. Obavy z realitní bubliny má ale rovněž Hongkong, který ze silného hospodářského růstu v kontinentální Číně silně těží.