Cena ropy roste kvůli obavám z delší války v Iráku

28.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Ceny ropy ve čtvrtek stouply o čtyři procenta, když signály o prodlužující se válce v Iráku  zvýšily obavy z případného nedostatku této strategické suroviny.

Vývoz ropy z Nigérie navíc stále komplikují etnické  nepokoje. Krvavé střety mezi kmenovými frakcemi srazily denní  těžbu největšího afrického producenta ropy o 800.000 barelů,  tedy o 40 procent.  
Ropa Brent podražila o 1,16 dolaru na 26,45 dolaru za barel.
Ceny americké ropy stouply o 1,18 dolaru na 29,81 dolaru. 
Velitel britských sil v Perském zálivu ve čtvrtek uvedl,  že potrvá tři měsíce, než se podaří obnovit těžbu na jihoráckých ropných polích. To je déle, než se předpokládalo.  Vojenští činitelé momentálně zastávají názor, že obsazení  Iráku může trvat ještě další měsíc. 
Výrazně zdražil i benzin. Středeční údaje americké vlády  ukázaly, ža zásoby benzinu minulý týden klesly o jedno procento. Před letní sezonou, kdy je poptávka nejvyšší, by přitom zásoby  pohonných hmot měly naopak růst. 
Futures na bezolovnatý benzin přidaly v New Yorku čtyři  procenta na 96,10 centu za galon (3,8 litru).

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.