Dlouhodobé nepokoje v Egyptě by mohly způsobit krach některým CK

01.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 1. února (ČTK) - Pokud by současná nepřehledná situace v Egyptě pokračovala až do letní sezony, mohlo by to vést ke krachu některých cestovních kanceláří v Česku. Podle dnešního vyjádření místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže by nejohroženějšími byly společnosti úzce zaměřené na arabské destinace, kde sílí politické nepokoje. Výpadek letní sezony v Egyptě by navíc mohl zdražit zájezdy do jiných zemí.

V případě celosezonního zrušení dovolených v Egyptě by se však existenční potíže podle Papeže neobjevily nijak masově. V Česku je většina cestovních kanceláří zaměřena na širokou nabídku destinací a při zrušení jedné z nich nehrozí pád kanceláře jako takové. Jiná situace je například v Polsku, kde existuje množství cestovek, které se specializují pouze na prodej leteckých zájezdů do Egypta.

Celoroční uzavření Egypta jako jedné z nejoblíbenějších turistických destinací by zřejmě ovlivnilo prodej zájezdů do ostatních zemí. "Výpadek těchto klientů by bylo velmi obtížné umístit do jiných destinací," soudí Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer. Podle něj by rozhodně nebylo snadné nabídnout milionům zákazníků jiná turistická místa, protože by zkrátka nestačila kapacita hotelů ani letových časů.

Egypt podle oficiálních statistik Světové turistické organizace UNWTO v roce 2008 navštívilo bezmála 13 milionů turistů a Tunisko, které se potýká s podobnými potížemi, osm milionů. Převis poptávky nad nabídkou o takováto čísla by podle Plovajka velmi pravděpodobně mohl znamenat výrazný růst cen zájezdů.

V současné chvíli většina českých cestovních kanceláří odlety do země zrušila. Klientům nabízejí změnu destinace, přesun termínu na později či úplné vrácení peněz. "V zimě v podstatě neexistuje žádná alternativa pro Egypt," soudí marketingový ředitel cestovní agentury Invia Michal Tůma. Podle něj je právě Egypt svým teplým klimatem a výjimečně nízkými cenami natolik specifický, že je v současné době nemožné klientům nabídnout obdobné místo ve stejné cenové kategorii.

Podle cestovních kanceláří si nejvíce turistů pro náhradní dovolenou vybírá Kanárské ostrovy a Spojené arabské emiráty. Jde o místa s podobnými klimatickými podmínkami, jako má Egypt, jsou však dražší. Turisté se v těchto náhradních destinacích musí spokojit s nižší úrovní služeb, a nebo si připlatit, míní Papež. Podle něj není v jiných zemích možné pořídit čtyřhvězdičkový hotel s all inclusive za 10.000 korun.

V případě letní dovolené jako největší konkurenci Egyptu představují především Tunisko, Řecko, Turecko a Kypr.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.