ŘSD na zimní údržbu silnic vydalo miliardu, meziročně méně

21.04.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 21. dubna (ČTK) - Letošní zimní údržba vyšla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zhruba o třetinu laciněji, než rekordně studená zima z let 2009 a 2010. ŘSD za ní utratilo 1,05 miliardy korun, řekl dnes ČTK tisková mluvčí společnosti Martina Vápeníková. Původně mělo na údržbu ŘSD připraveno 1,5 miliardy korun.

Ředitelství platí údržbu na dálnicích a silnicích první třídy, sinice nižších tříd jsou ve správě jednotlivých krajů. Přestože byla letošní zima proti té předešlé mírnější, podle odhadů ŘSD způsobila na silnicích a dálnicích škody za 3,2 miliardy korun. Vedle toho je třeba pokrýt opravy mostů a další dlouhodobé rekonstrukce.

Podle ŘSD by z dlouhodobého hlediska bylo potřeba na opravy infrastruktury ročně zhruba devět miliard korun. Rozpočty Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy komunikací se však k takovéto částce ani neblíží. Na veškeré opravy silnic během letošního roku ředitelství od SFDI dostalo celkem čtyři miliardy korun, a proto zažádalo o mimořádné navýšení rozpočtu.

Hlavním problémem silnic v ČR je podle náměstka ředitele SFDI Tomáše Čočka dlouhodobé podfinancování nutné údržby a oprav. Pokud nejsou silnice důkladně opravené, zanechá na nich tužší zima větší škody, než kdyby se komunikace opravovaly průběžně. Povrch vozovek nejvíce ničí teploty kolem nuly, z hlediska škod na vozovkách byl nejtěžší právě začátek letošní zimy, dodal.

Celkem se v České republice v zimě udržuje 52.400 kilometrů dálnic a silnic, což je zhruba 96 procent sítě.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.