Zveřejnění výsledků kontrol čerpaček pomohlo, paliva jsou kvalitnější

13.07.2011 | , Ministerstvo průmyslu a obchodu
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


12.7.2011 Rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka zveřejňovat čerpací stanice, u kterých Česká obchodní inspekce našla nekvalitní palivo, spolu s jejich přísnější kontrolou pomohly významně zlepšit kvalitu pohonných hmot prodávaných v České republice. Vyplývá to z průběžných výsledků České obchodní inspekce (ČOI) — ta při svých kontrolách od ledna do června letošního roku zjistila na českých čerpačkách 5,7 % nekvalitní nafty a jen 1,7 % nekvalitního benzinu. V loňském roce to bylo za stejné období 9,9 % nejakostních naft a 5,5 % benzinů.

"Díky novému způsobu dohledu nad kvalitou pohonných hmot, který jsme od letošního roku zavedli, jsou zatím výsledky kontrol téměř dvakrát lepší oproti stejnému období vloni," upozorňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. "Ukazuje se, že mnou prosazené změny skutečně chrání jak motoristy, tak poctivé prodejce."

Za prvních šest měsíců letošního roku zatím Česká obchodní inspekce zkontrolovala 989 vzorků benzinů a motorové nafty, do normy se jich nevešlo 37. Vloni ČOI za stejné období zkontrolovala 810 vzorků a problémy našla u 64 z nich. "Markantní zlepšení je hlavně v kvalitě benzínů — ze 481 kontrolovaných vzorků jich nevyhovělo jenom osm. V praxi to znamená, že na problematický benzin ČOI narazila jen u jedné z 60 zkontrolovaných benzinek," dodává ministr Kocourek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu mimo to právě dokončilo Pravidelné hlášení České republiky Evropské komisi o sledování jakosti pohonných hmot prodávaných v roce 2010. Z něj vyplývá, že se vloni kvalita paliv ve srovnání s rokem 2009 dál mírně zhoršila a zlom přineslo právě až zavedení nových opatření na začátku letošního roku. Vloni za celý rok nevyhovělo 9,6 procenta vzorků motorové nafty a 5,6 procenta benzínů. Zpráva nicméně konstatuje, že velká většina loňských závadných vzorků se od normy odchýlila jen mírně a nehrozila tedy poškozením motoru.

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT