Bělorusko od 20. října zavádí zcela volný kurz rublu

18.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Minsk 18. října (ČTK) - Bělorusko ve čtvrtek 20. října zavede zcela volný kurz svého rublu a centrální banka zruší pásmo pro pohyb domácí měny. Oznámila to dnes běloruská centrální banka a splnila tím jednu z podmínek Mezinárodního měnového fondu pro poskytnutí finanční pomoci.

Od května umožňovala banka běloruskému rublu pohyb do 12 procent na každou stranu od denně stanovovaného středního kurzu proti koši dolaru, eura a ruského rublu. "Fluktuační hranice koše měn ustavené pro rok 2011 se ruší," oznámila banka. Slíbila také, že své intervence na devizovém trhu omezí na minimum.

Minulý měsíc centrální banka zavedla dodatečné devizové obchodování, jímž prakticky zlegalizovala uplatnění volného kurzu pro většinu potřeb. Zatímco oficiální střední kurz dnes činil 5275 rublů za dolar, v dodatečném obchodování se rubl nyní obchoduje na mnohem nižší úrovni kolem devíti tisíc rublů za dolar.

Centrální banka za kurz blízký oficiálnímu prodávala na hlavní obchodní seanci devizy dovozcům klíčových produktů jako plynu a elektřiny. Dnešní rozhodnutí obě obchodní seance spojuje. "Fixing na spojené obchodní seanci bude oficiálním kurzem národní banky," sdělila banka podle agentury Reuters.

Bělorusko je nuceno k uvolnění kurzu a dalším reformám krizí platební bilance, která zemi postihla počátkem tohoto roku v důsledku prudkého růstu veřejných výdajů před loňskými prezidentskými volbami. Bělorusko se kvůli krizi obrátilo na MMF s žádostí o úvěr až osmi miliard dolarů.

MMF vyzval zemi k zavedení řady reforem včetně liberalizace směnného kurzu. V pondělí fond uvedl, že Bělorusko musí prokázat "rozhodnou vůli" k reformám, pokud chce úvěr získat.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.