EU tvrdí, že splnila doporučení WTO a ukončila subvence Airbusu

01.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ženeva 1. prosince (ČTK) - Evropská unie dnes Spojeným státům a Světové obchodní organizaci (WTO) sdělila, že do dnešního termínu vyhověla doporučením WTO z rozhodnutí o sporu s USA o evropských subvencích výrobce letadel Airbus. Konkrétní podniknuté kroky však Evropská komise veřejně nespecifikovala.

"Tímto balíkem odpovídáme na stížnosti na všechny kategorie subvencí, všechny formy jejích negativních dopadů a všechny modely letadel Airbusu, které rozhodnutí WTO pokrývá," uvedl mluvčí komisaře pro obchod John Clancy. Dodal, že komise to považuje za plné vyhovění verdiktu a doporučení WTO.

Američtí obchodní činitelé a konkurenční americký výrobce Boeing uvedli, že si zaslané dokumenty pečlivě prostudují. WTO dala EU na vyhovění květnovému verdiktu čas do dneška.

Rozhodčí panel WTO před půl rokem na podnět Washingtonu pravomocně rozhodl, že Airbus dostává od EU nelegální státní subvence, které vedly k poškozování amerického Boeingu. Mezitím EU podala stížnost na Spojené státy za údajné subvence Boeingu a odvolací panel WTO by měl v této věci rozhodnout někdy na jaře.

"Spojené státy budou ve stejné situaci, v jaké jsme dnes my," řekl Clancy, "V té chvíli bude EU očekávat, že dostane stejně kompletní soubor podniknutých kroků od Spojených států."

Někteří experti na mezinárodní obchod podle agentury Reuters pochybují, že kroky, které EU oznámila, budou Washingtonu stačit. Slova o "všech modelech Airbusu" naznačují, že se to týká jen hotových letadel a nikoli připravovaných projektů nových strojů. Boeing trvá na tom, aby EU kromě odstranění starých subvencí slíbila, že Airbus nebude podporovat ani v budoucnu. Kdyby USA nebyly s kroky EU spokojeny, mohou WTO požádat o zahájení postupu, který by mohl vést k uvalení obchodních sankcí na EU.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.