Agentura Fitch snížila rating Maďarska do spekulativního pásma

06.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 6. ledna (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings dnes snížila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Maďarska o jeden stupeň na známku BB plus. Rating Maďarska tak do spekulativního pásma srazila poslední ze tří hlavních světových ratingových agentur. Fitch svůj krok zdůvodnila dalším zhoršením finanční pozice země, zčásti v důsledku "neortodoxní" vládní politiky, která podkopává důvěru investorů a ohrožuje sjednání dohody o finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Výhled ratingu zůstává negativní, to znamená, že Fitch předpokládá v horizontu příštích dvou let s nadpoloviční pravděpodobností jeho další zhoršení. "Další zvýšení rizik ve veřejných financí a ve vnějším financování a nedosažení včasné a dostatečné dohody s MMF by mohlo vést k dalšímu snížení ratingu," uvedla Fitch podle agentury Reuters.

Maďarsko začalo minulý měsíc jednat o finanční pomoci s EU a MMF. Před Vánoci však obě instituce jednání přerušily kvůli nespokojenosti s novými maďarskými zákony, které podle nich podkopávají nezávislost tamní centrální banky.

V posledních dnech padá kurz forintu na rekordní minima a prudce rostou výnosy státních dluhopisů a ceny pojištění proti jejich nesplácení. Investoři se obávají krachu jednání o finanční pomoci a jejich důvěru už déle podkopávají další vládní kroky v ekonomice jako znárodnění soukromých penzijních fondů nebo zvláštní daň na banky a další sektory.

Agentura Moody´s už snížila maďarský rating do spekulativního pásma v listopadu a jako důvod uvedla vysoké zadlužení a nejasnosti kolem konsolidace veřejných financí. Standard & Poor´s snížila hlavní maďarský rating před Vánoci a vysvětlila to "nepředvídatelnou" vládní politikou včetně změn maďarské ústavy a zákona o centrální bance a jejími dopady na investiční prostředí.

Maďarsku kvůli propadu forintu a růstu výnosů hrozí těžkosti s refinancováním vysokého devizového dluhu. V letošním roce z něj musí refinancovat 16,5 miliardy dolarů (334 miliard Kč), což je zhruba třetina jeho celkové výše, zejména proto, že začíná splácet úvěr od MMF a EU, který dostalo v roce 2008.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.