Ceny nemovitostí mají opět růstovou tendenci, lepší čas pro koupi už nebude!

12.09.2012 | , M&M reality
BYDLENÍ


Podle průzkumů společnosti M&M reality, která je již několik let špičkou na trhu s nemovitostmi, začíná další revoluce v pohybu cen nemovitostí. Intenzivní nárůst cen je stále znatelný především u pozemků v dobře situovaných lokalitách a výrazný růstový trend můžeme nově zaznamenat i v cenové křivce starších nemovitostí. Pokles cen již nelze vysledovat téměř u žádného druhu nemovitostí kromě developerských projektů, které tradičně vykazují pokles v řádech několika jednotek procent. Stále však zůstávají vysoce nadceněné.

Rok 2012 je pro realitní trh zlomový. Po masivním poklesu trhů po roce 2008 jsme kolem roku 2010 mohli zaznamenat cenové dno a jeho výrazné zpevnění v dalších letech. Podle odborníků z M&M reality jsou již nízké cenové extrémy minulostí. Pokud tedy zvažujete nákup nemovitosti, otálet se v tomto případě nevyplatí.

Vzhledem k příznivým cenovým podmínkám při koupi nemovitostí v posledních měsících evidujeme zvýšení prodejů o 15,5 % za 1. pololetí roku 2012 oproti roku 2011. Nyní je však situace na trhu s nemovitostmi dle našich očekávání stabilizována a vše se začíná pozvolna přibližovat normálu, za který lze považovat cenové nastavení před finanční krizí. V dnešních dnech již pociťujeme začínající růstový trend,“ komentuje situaci Miroslav Jonáš z M&M reality a dodává, „zejména u starších nemovitostí je dobře rozeznatelná silná tendence k intenzívnímu růstu cen, za poslední měsíce se cena zvedla až o 1,5 procenta.

Kromě starších bytů a domů jsou největším skokanem v cenovém růstu tradičně pozemky, zvláště pak ty v prestižních lokalitách. V průměru hovoříme o navýšení o 0,5 procenta. Dále pozvolna rostou i ceny bytů v cihlových zástavbách a mírným tempem i rodinné domy, jejichž cena v minulých obdobích stagnovala.

Během prázdnin byl zaznamenán i značný růst pronájmů, a to v rozmezí 2–3 procenta ze stávající ceny. Ve větších městech, jako je Praha, Brno či Mladá Boleslav a jejich přilehlé okolí, se pronájmy zvýšily o několik set korun, v menších okresních městech hovoříme o kolísání na hranici dvou set korun českých.

Permanentní cenový propad se naopak drží panelových bytů, a to okolo 1 procenta v celorepublikovém průměru, a jako již tradičně i developerských projektů, které se kvůli svému zcela chybnému cenovému nastavení setkávají s téměř nulovou poptávkou a cenovým poklesem o celá 4 %. Přesto, že se developeři stále snaží formou cíleného marketingu zasáhnout potencionální kupce, požadované částky jsou natolik nadsazené, že se vynaložené úsilí nesetkává s odezvou v podobě zvýšení poptávky po novostavbách. Že lze očekávat stejnou situaci i v budoucnu potvrzuje Miroslav Jonáš z M&M reality, jenž konstatuje:

Jediný tržní segment, kde ještě čekáme pokles cen v rozsahu 10–15 procent jsou nové (již dokončené) developerské projekty, které se stále potýkají s velkým nezájmem kupujících. Čemuž se vzhledem k cenové politice nelze divit.

Co se týče prognózy pro nadcházející období, v očích Miroslava Jonáše je další vývoj zřetelný.

Lokálně se sice ještě dá očekávat drobný pokles, ale celorepublikově očekáváme pozvolný mírný růst a po celkovém zlepšení hospodářské situace by se ceny nemovitostí koncem roku 2015 mohly dostat tam, kde byly v létě 2008, čili na absolutní tuzemský vrchol. Pro tyto argumenty hovoří zejména příznivá úvěrová politika bank, zlepšující se data z průmyslové výroby a v neposlední řadě příliv nových obyvatel, kteří se k nám ze zahraničí stěhují zejména za prací a dobrými životními podmínkami.

Autor článku

Tisková zpráva

Články ze sekce: BYDLENÍ