Vláda podpořila snížení počtu dotačních programů od roku 2014

28.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 28. listopadu (ČTK) - Počet dotačních programů, přes které do Česka proudí peníze z Evropské unie, se od roku 2014 zřejmě sníží ze současných 17 na osm. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) dnes podpořila vláda. Novinářům to po jednání ministrů řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Návrh předpokládá vznik programů s názvy Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Výzkum, vývoj a vzdělání, Doprava, Životní prostředí, Zaměstnanost, Praha-pól růstu ČR, Technická pomoc a Integrovaný regionální operační program. Poslední jmenovaný program má nahradit dosavadní regionální programy.

Prioritou pro Česko bude v období 2014 až 2020 zvýšení konkurenceschopnosti, uvedl již dříve náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Operační programy mají podporovat hlavně ta odvětví, kde selhává trh. Zároveň bude snahou usnadnit administrativu, elektronizovat agendu a zjednodušit pravidla čerpání z fondů.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 778 miliard korun. Celkem úřady proplatily od roku 2007 do začátku letošního září příjemcům dotací asi 369 miliard korun. Podle Brauna dostane Česká republika v dalším období na operační programy zhruba o 20 procent méně peněz ve srovnání se současným obdobím. Vše bude záviset na tom, jak dopadnou aktuální jednání o budoucím rozpočtu EU.

mjr dnv dvd

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK