Inflace v Německu stoupla v prosinci na 2,1 procenta

02.01.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Meziroční inflace v Německu stoupla v prosinci na 2,1 procenta z listopadových 1,9 procenta a překročila dvouprocentní hranici Evropské centrální banky. Hladina spotřebitelských cen stoupla proti předešlému měsíci o 0,9 procenta, zejména kvůli zdražení potravin a dovolených. V dnešní předběžné zprávě to sdělil německý statistický úřad.

 

Výsledek překonal odhady ekonomů, kteří podle ankety agentury Reuters čekali v průměru zvýšení inflace na dvě procenta. Meziměsíční růst cen se odhadoval na 0,8 procenta po listopadovém poklesu o 0,1 procenta.

"Za překvapivým růstem, který je na prosinec neobvykle vysoký, stály ceny potravin, oděvů a rekreačních pobytů," řekla analytička Commerzbank Ulrike Rondorfová.

Německá inflace se během loňského roku pohybovala mírně pod a nad dvěma procenty a byla vyšší než ve většině ostatních zemí eurozóny. Inflaci v největší evropské ekonomice udržoval na relativně vysoké úrovni silný růst mezd s podporou přetrvávajícího ekonomického růstu.

Předběžné údaje jsou založeny na zprávách ze šesti velkých spolkových zemí. Konečnou zprávu vydá úřad 15. ledna.

Štítky:

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.