Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Aby vaše dovolená v Maďarsku vyšla!

Finance.cz

Stále více Čechů považuje Maďarsko za místo, kde stojí za to strávit dovolenou.  Tato země je rájem rybářů, má proslulé termální lázně, Balaton a Budapešť. Jestli jste dostali na cestu do Maďarska "chuť", pak vám přijde vhod několik rad!

 
 

Téma tohoto týdne: Než vyrazíte na dovolenou

Jaké doklady je dobré mít s sebou?

Občan České republiky může vstoupit na území Maďarské republiky s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem a pobývat tam bez dalšího povolení 90 dnů. Řidiči motorových  vozidel potřebují platný český řidičský průkaz a technický průkaz od vozidla. "Pokud nejsou majiteli vozidla se kterým cestují, doporučujeme vzít sebou úředně ověřené zplnomocnění k používání svěřeného vozidla," doporučila vedoucí oddělení práce s médii Ministerstva zahraničních věcí Barbora Pláničková.

Co by měli vědět řidiči?

V Maďarsku musíte platit za použití dálnic. Na čtyřech tamních dálnicích lze použít jednotnou dálniční známku. Cena čtyřdenní známky, která platí pro motocykly a motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny libovolné čtyři dny v týdnu, činí v hlavní sezóně od 1.května do 30. září 1270 Forintů [1000 forintů (HUF) = cca 124 Kč]. Devítidenní známka stojí 2000 forintů. "Známku je nejlepší zakoupit ihned na hraničních přechodech. Prodejní místa jsou vyznačena dopravními značkami s nápisem "Vigneta". Platit je možné nejen ve forintech, ale i v cizí měně či platebními kartami," uvedl ředitel Informačního střediska pro maďarský cestovní ruch/Maďarské turistiky v Praze András Szirányi.  Na dálnici je existence známky kontrolována kamerovým systémem a občas provádí kontrolu i policie při svých běžných kontrolách.

Jinak asi nemusím připomínat, jak důležité je dbát na dodržování předpisů. V Maďarsku nesmíte mít při řízení motorového vozidla v krvi žádný alkohol (na rozdíl třeba od Rakouska či Itálie, kde jsou limity půl promile). Rychlostní omezení jsou podobná jako v České republice. Obcí můžete projíždět nejvýše padesátkou, mimo obec lze jezdit až rychlostí 90 km/h a po dálnici stotřicítkou. "Policista může na místě vyměřit pokutu v maximální výši 10.000 forintů. V rámci přestupkového řízení mohou pokuty dosáhnout 60.000 nebo 100.000 forintů, záleží na povaze přestupku," řekl András Szirányi. Za řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu může být vydáno rozhodnutí o ještě přísnějším trestu. Závažná porušení pravidel silničního provozu mohou vést až k odebrání řidičského oprávnění.

Kolik peněz si vzít s sebou?

Na tuto odpověď je složité dát nějakou konkrétní odpověď. Všeobecně lze říci, že se ceny v Maďarsku pohybují na srovnatelné úrovni jako v ČR. "Turista, který si pobyt se stravou a všemi dalšími vedlejšími službami předplatil už doma, by si na přilepšenou nějakým tím nápojem či v případě, že chce vyrazit za zábavou, mohl vzít navíc částku, která by v přepočtu odpovídala tomu, co by utratil v domácím letovisku," sdělil ředitel Informačního střediska pro maďarský cestovní ruch/Maďarské turistiky v Praze Szirányi. V Cestovní kanceláři Hungariatour doporučují klientům se zajištěným ubytováním a stravou, aby si brali od dvou do tří tisíc forintů na den.

Jestliže nebudete mít zajištěno ubytování, tak počítejte s vydáním 2500 - 6000 forintů za noc v ubytovně či penzionu. V korunách se jedná zhruba o rozpětí od 300 do 725 korun. Pokud nebudete mít předem hrazeno ani stravování, potom vězte, že za kompletní menu v restauraci vydáte 1500 až 3000 forintů. Abyste v Maďarsku nežíznili, tak si můžete vzít další peníze na tamní lahvové pivo. Jeho cena se v obchodech pohybuje mezi 80 a 350 forinty. "V Maďarsku je pivo o něco dražší než v ČR, zatímco víno se dá pořídit levněji," upozornil András Szirányi. Kdybyste si zase chtěli koupit litr mléka nebo kilový bochník chleba, zchudne vaše peněženka v průměru o 100 forintů (tedy asi 12,50 Kč). 

Toho, kdo se do Maďarska vydá autem, budou zřejmě zajímat tamější ceny za litr benzínu a nafty. Litr bezolovnatého benzínu 95 vás tedy podle posledních údajů Ústředního Automotoklubu vyjde na 239,50 forintů (v přepočtu asi 29 Kč), litr "98" stojí 248,50 forintů (cca 30,50 Kč) a stejné množství nafty pořídíte za 213,00 HUF  (cca 26,50 Kč).

Co stojí za to si koupit?

"Návštěvníkům Maďarska bych každopádně doporučil vyhledat některý z výrobků zvaný Hungaricum. Jedná se o výrobek, který je čistě maďarského původu a není možno se s ním setkat jinde. Do této skupiny produktů patří především znamenitá maďarská vína, vynikající ovocné pálené destiláty z meruněk, třešní a hrušek, bylinný likér Unicum, uherský salám Pick, několik druhů čabajek a paprikové koření," poradil András Szirányi.

Kde měnit koruny za forinty?

Směnit koruny za maďarský forint není v Česku tak jednoduché jako směnit koruny za eura. Forint totiž nemají v nabídce zdaleka všechny banky a směnárny. V následujícím výčtu naleznete instituce, které HUF prodávají (v závorce kurs valuta-prodej k 14.6.2004, údaj nezahrnuje směnárenské poplatky):

 • Deviza - Divišek (100 HUF = 12.540)
 • Všeobecná úvěrová banka (12.685)
 • Česká spořitelna (12.690)
 • Raiffeisenbank (12.750)
 • Volksbank (13.010)

Pokud jde o směnárenské poplatky, tak je v této souvislosti možná užitečné dodat, že v období od 1. června do 30. září poskytuje nákup a prodej valut bez poplatku Raiffeisenbank. Ve stejné době nebude prodej valut zpoplatňovat ani Česká spořitelna. Akce se vztahují na více měn, maďarský forint nevyjímaje.

Na čem můžete ušetřit?

Peníze vám v Maďarsku ušetří mezinárodní platební karta. V případě jejího použití při placení v obchodech, hotelích či na letišti neplatíte své bance ani haléř poplatku. Šetřit můžete také s takzvanou Budapešťskou kartou. Lze ji zakoupit v  metru, turistických informačních kancelářích, vybraných cestovních kancelářích a hotelích. "Kartu s platností 72 hodin si turisté mohou pořídit za 5.450 forintů, karta s platností 48 hodin stojí 4.350 HUF," uvedl zástupce budapešťského turistického centra Varsch Csaba.  Budapešťská karta je turistickou permanentkou, která návštěvníku Budapešti zajišťuje neomezené použití veřejných dopravních prostředků hlavního města zdarma, volný vstup do desítek muzeí a dalších pamětihodností, snížené vstupné na kulturní programy a další výhody. Síť míst, které ji přijímají, je rok od roku širší. Permanentku je možné koupit i v Česku - například v pražské Cestovní kanceláři Marvel. Karta s platností 48 hodin vyjde na 566 korun, permanentka s o den delší platností stojí 699 Kč.

Co můžete do Maďarska s sebou vézt? Co můžete přivést?

Osoba, která převáží přes hranice Maďarska forinty, valuty, šeky, mezinárodní poštovní poukázku, cenné papíry nebo jiné platidla v celkové hodnotě přesahující 1 milion forintů (cca 4.500,- USD), musí tuto skutečnost písemně nahlásit celním orgánům.

Jinak není žádným způsobem omezen převoz věcí nakoupených pro osobní potřebu. Výjimkou je alkohol a tabákové výrobky. Ty lze převážet pouze v následujícím množství:

 • 800 ks cigaret
 • 400 ks cigárek
 • 200 ks doutníků
 • 1 kg tabáku
 • 10 litrů tvrdého alkoholu
 • 20 litrů likéru
 • 90 litrů vína
 • 110 litrů piva

Zdroj: Internetové stránky ministerstva zahraničních věcí

Informace, které se vám mohou hodit:

Kontakt na Českou ambasádu v Maďarsku:
Ambassade de la République Tcheque
Rózsa útca 61
Budapest
Telefon: 01-3510539
Fax: 01-3519189

Důležitá telefonní čísla:
Záchranka: 104
Hasiči: 105
Policie: 107 nebo 112

Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality !

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito

26.06.2017  |  Redakce

Kdyby jen existoval způsob, jak sledovat kdykoliv během dne, jaké nové články máme na finance.cz...

Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?

26.06.2017  |  Tomáš Procházka

Technologie blockchain, která je základním stavebním prvkem kryptoměn bitcoin, je využitelná i mnoha dalších odvětvích. Jak velký vliv na naši…

Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?

23.06.2017  |  Martin Ježek

Máte všetečného šéfa, který vám v práci kontroluje elektronickou poštu? V jistých případech na to má skutečně právo. Rozhodně to však není právo…

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...

23.06.2017  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního…

Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce

23.06.2017  |  Michal Bureš

V dnešní době, kdy zaměstnanost láme rekordy, je velký nedostatek pracovníků. S létem přichází možnost zaměstnávání…

Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná

22.06.2017  |  Michala Moravcová

Německá kancléřka Angela Merklová dnes uvedla, že silná Evropa je pro Spojené státy americké přínosná. Tato slova padla na pozadí napjatých vztahů s…

500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?

22.06.2017  |  Petr Gola

Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec,…

Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte

22.06.2017  |  Lucie Mečířová

Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je…

Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!

22.06.2017  |  Michal Bureš

Prázdniny jsou časem brigád v mnoha odvětvích české ekonomiky. Studenti mohou být pro zaměstnavatele oživením, ale i…

Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ

21.06.2017  |  Michal Bureš

Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studia a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své…

Každá kapka se počítá: 19 tipů, jak šetřit vodou v paneláku i na zahradě

21.06.2017  |  Jana Poncarová

Sucho je viditelné. Zvlášť na nízko střižených trávnících slunce vypaluje neúprosné žluté skvrny. Vodohospodáři upozorňují, že ubývají podzemní vody…

Víte jistě, kde je kouření zakázáno? Za porušení zákona hrozí pokuta až 50 000 Kč.

21.06.2017  |  Lucie Mečířová

Kuřáci mají už několik týdnů utrum. S novým protikuřáckým zákonem se pro ně okruh možností nepříjemně zúžil. Na místech, kde kouřili posledních…

9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte

20.06.2017  |  Miroslava Hrášková

Chystáte se letos na dovolenou za exotikou? Do Asie nebo do Afriky. Dejte si pozor na suvenýry, které jsou zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba…

Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?

20.06.2017  |  Petr Gola

Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?

Šetřím, šetříš, šetříme. Jak na to?

20.06.2017  |  Martin Ježek

Pro někoho je nedostatek peněz skutečný problém a vyjít s nimi každý měsíc považují skoro za nemožné. Situace by se možná zlepšila, kdyby dodržovali…

Sezóna Last Minute je tady. Jak se nenechat podvést?

19.06.2017  |  Lucie Mečířová

Dovolené mají být obdobím klidu. S výběrem těch na poslední chvíli se ale jedná spíš o adrenalinový zážitek. Od koho jsou Last Minute věrohodné a co…

Na co si dát pozor při sjednání brigády

19.06.2017  |  Martin Ježek

Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi.…

Jak velkou část příjmů dávají Češi na splátku hypotéky?

19.06.2017  |  Luboš Svačina

Navzdory růstu příjmů českých domácností, vlastnické bydlení je pro Čechy stále méně dostupné a zdražuje.

Lze dojet do Chorvatska a zpět na jedno natankování? A vyplatí se to vůbec?

16.06.2017  |  Dalibor Žák

Nejlepší auto do půl milionu ujede na jednu nádrž 1667 km. Srovnali jsme 20 aut s cenouvkou do půl milionu a největším dojezdem.

Škola skončila: kdy si musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění?

16.06.2017  |  Hana Bartušková

S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak…

Měníte od 1. července zdravotní pojišťovnu? Na nic nezapomeňte!

16.06.2017  |  Petr Gola

Každý pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu vždy jednou za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku je přitom…

Joint v zaměstnání? Raději ne!

16.06.2017  |  Martin Ježek

Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno - prostě si…

Kolik dostanete čistého na brigádě? Počítejte s námi.

15.06.2017  |  Petr Gola

Nabídka příležitostných brigád je nejvyšší v letních měsících. Mnozí zaměstnavatelé preferují na krátkodobou výpomoc práci na dohodu o provedení…

Velký dovolenkový speciál: na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí

15.06.2017  |  Tomáš Procházka

Brzy nastane čas dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za…

Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?

15.06.2017  |  Lucie Mečířová

Léto začíná postupně přicházet k sobě a sezóna zájezdů je skoro tu. Pokud navíc cestujeme letadlem, k dispozici nám po dobu letu bude jen příruční…

Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let

14.06.2017  |  Hana Bartušková

Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské…

Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí

14.06.2017  |  Petr Gola

Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však…

Statistiky promluvily: změňte dodavatele, ročně ušetříte až 7500 Kč za elektřinu a plyn

14.06.2017  |  Jana Poncarová

České domácnosti opět hledají cestu k úsporám energií. Za prvních pět měsíců letošního roku změnilo dodavatele elektřiny nebo zemního plynu přes 230…

Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!

14.06.2017  |  Martin Ježek

Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na…

Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí

13.06.2017  |  ČTK

Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce…

Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu

13.06.2017  |  Tomáš Procházka

Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s…

Za půl roku končí Yellenová v čele Fedu, jak si vedla?

13.06.2017  |  Michala Moravcová

Americká centrální banka (Fed) jako jediná centrální banka rozvinutých zemí míří svojí měnovou politikou na dva cíle, a to trh práce a cenovou…

Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to zkontrolujte!

13.06.2017  |  Petr Gola

Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této kategorii u…

8 tipů, jak na dovolené ušetřit

13.06.2017  |  Lucie Mečířová

Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou…

Nové trendy ve vývoji alternativních měn – čeká nás nová „finanční revoluce“?

12.06.2017  |  Tomáš Procházka

Od počátku roku 2017 sledujeme dramatický vývoj na poli všech alternativních měn. Dozvíte se, kam celý trh s kryptoměnami pravděpodobně směřuje a…

Full service. Bankomat může zcela nahradit banku

12.06.2017  |  Euro.cz

Nechodit do banky a ušetřit tak čas. Vybrat si bankovky podle sebe, zobrazit zůstatek na účtu a vložit peníze na účet. To jsou služby, které podle…

Jak je to s povinnou výbavou do auta na dovolené v zahraničí?

12.06.2017  |  Lucie Mečířová

Letní prázdniny se neúprosně blíží a s nimi i sezóna dovolených. Plno Čechů tak společně s rodinou vyráží autem k moři. Za co vám ale případná…

Ochrana osobních údajů: co vás za rok čeká a nemine

09.06.2017  |  Tomáš Procházka

Nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů, který začne platit přibližně za rok, se dotkne všech podnikatelů, kteří nakládají s osobními údaji.…

Velký dovolenkový speciál: cestovní pojištění ano, nebo ne?

09.06.2017  |  Hana Bartušková

Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na…

Kdy musejí studenti a absolventi platit sociální pojištění?

08.06.2017  |  Redakce

Budoucí absolventi středních a vysokých škol se často ptají, zda po ukončení studia musí začít pojistné na sociální zabezpečení platit. To však…

Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat

08.06.2017  |  Petr Gola

Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná…

Kdy vám pomůže asistenční služba zadarmo?

08.06.2017  |  Martin Ježek

Měl to být docela pěkný výlet. Ale ochota auta poslouchat se vytratila a posádka se k radám, jak to opravit nějak nemá. Kdo tedy pomůže? Že by moje…

Banky kupují peníze levněji. Projeví se to v hypotékách?

07.06.2017  |  Luboš Svačina

Zatímco úrokové sazby hypoték do 80 % LTV prakticky stojí na místě, u hypoték nad 80 % LTV letí sazby nahoru. Jaké jsou příčiny a jak se budou…

7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více příjmů

07.06.2017  |  Petr Gola

Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů příjmů je i…

Dešťovku spláchl velký zájem. Možná bude další kolo dotací!

06.06.2017  |  Jana Poncarová

Že je sucho, je vidět na každé zahradě. Zlepšit hospodaření domácností s vodou a snížit množství odebírané pitné vody má za cíl nový dotační program…

Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?

06.06.2017  |  Martin Ježek

Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si…

Jaké finanční dopady bude mít zvýšení minimální mzdy?

05.06.2017  |  Petr Gola

Od příštího roku by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy. MPSV navrhuje zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč, tedy na 12 200 Kč měsíčně. Jaké…

Práce přesčas nebo o víkendu není zadarmo

05.06.2017  |  Martin Ježek

Je už tak nějak samozřejmé, že pokud práci nestíháme v regulérní pracovní době, žádné „padla“ pro nás neplatí a z práce dokončíme, až vše uděláme. A…

FinTech produkty čeká prudký vzestup

02.06.2017  |  Martin Ježek

Produkty FinTech (ze slov finance a technologie) změní podle odborníků během několika let bankovní prostředí. Díky technologiím, jakými jsou sociální…

Jak se orientovat ve výsledcích kontrol benzinek a v pokutách za nekvalitní paliva?

02.06.2017  |  Redakce

Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale…
Zobrazit související aktuality