Šéfa Státní správy hmotných rezerv Páleníka nahradí Pavel Švagr

12.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. února (ČTK) - Vláda dnes odvolala předsedu Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Ondreje Páleníka, jemuž bylo od června poskytnuto volno kvůli obvinění v kauze bývalé šéfky premiérovy kanceláře Jany Nagyové. Jeho zástupci Tomáši Perutkovi kabinet zrušil pověření SSSH řídit. Novým šéfem SSHR se stal bývalý náměstek generálního ředitele ČD Pavel Švagr. Po dnešním zasedání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Švagr byl od roku 2009 náměstkem generálního ředitele ČD pro personální záležitosti, loni v srpnu byl z této funkce odvolán. Byl také tajemníkem stínové vlády ČSSD. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde poté působil jako odborný asistent na katedře managementu VŠE. V roce 1998 se stal poradcem ministra pro místní rozvoj, o dva roky později zamířil do čela Státního fondu dopravní infrastruktury, který vedl sedm let. Poté působil na Správě železniční dopravní cesty a jako poradce na Českých drahách.

Jako dopravní expert se zaměřuje zejména na oblast financování dopravní infrastruktury a jejího dalšího rozvoje. V roce 2005 se spekulovalo, že by mohl stanout v čele ministerstva dopravy ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD) poté, co kabinet kvůli aféře kolem financování bytu tehdejšího premiéra opustili ministři za KDU-ČSL.

SSHR již dříve oznámila, že ke konci března propustí 102 zaměstnanců. Páleník loni v květnu rozhodl útlumu čtyř závodů. Informace o hromadném propouštění dostaly Krajské úřady práce v Jihlavě, Hradci Králové, Ostravě, Příbrami a Ústí nad Labem.

Ministr financí Andrej Babiš by chtěl u hmotných rezerv změny. Již dříve uvedl, že Česko je jedna z mála evropských zemí, která státní hmotné rezervy financuje. Připomněl, že na Slovensku nyní vznikla agentura, která tyto státní hmotné rezervy profinancovala. Ve většině států Evropy patří státní hmotné rezervy těm, kteří je vyrábějí jako zboží, řekl šéf hnutí ANO.

Správa státních hmotných rezerv je ústředním správním úřadem v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy a státních hmotných rezerv. Hmotné rezervy jsou více než z poloviny tvořeny ropou a ropnými produkty.

SSHR má za úkol shromažďovat strategické suroviny pro krizové situace, jako jsou například přírodní katastrofy, teroristický útok nebo průmyslová havárie. Například během záplav SSHR organizuje poskytování státních hmotných rezerv podle požadavků krizových štábů.

SSHR udržuje v nouzových zásobách zhruba milion tun ropy. Uskladněny jsou převážně v Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi ve Středočeském kraji.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK