Rakouská banka Hypo Alpe Adria žádá o další státní pomoc

21.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Vídeň 21. března (ČTK) - Zestátněná rakouská banka Hypo Alpe Adria požádala dnes vládu o další kapitálovou injekci ve výši 1,43 miliardy eur (39,3 miliardy Kč). Nové peníze potřebuje k doplnění kapitálu na požadovanou úroveň. Banka už od začátku globální finanční krize v roce 2008 získala od vlády pomoc 4,8 miliardy eur.

Banka na počátku měsíce sdělila, že bude potřebovat nespecifikovaný objem peněz, aby pokryla odpisy nesplácených úvěrů a udržela minimální úroveň kapitálové přiměřenosti, jakou požadují regulační pravidla. Rakouská vláda minulý týden sdělila, že nenechá zestátněnou banku zbankrotovat.

"Informovali jsme spolkové ministerstvo financí o tomto výpočtu a požádali o intenzivní jednání, jak vyhovět regulačním požadavkům na kapitál," řekl podle agentury Reuters šéf banky Alexander Picker. Hypo Alpe Adria potřebuje peníze do září, dokud nepřevede špatné úvěry do nově vytvořené konsolidační banky. Ministerstvo financí uvedlo, že o pomoci rozhodne během příštích týdnů.

Vládní plán počítá s co nejrychlejším prodejem východoevropské divize banky a převodem ostatních aktiv na zvláštní "špatnou banku", která nebude mít bankovní licenci, takže nebude muset splňovat požadavky na kapitálovou přiměřenost. Tento převod se má týkat aktiv v celkové hodnotě 18 miliard eur (téměř půl bilionu Kč).

Rakouská vláda banku v roce 2009 zestátnila, aby zabránila jejímu kolapsu v důsledku světové finanční krize.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.