Tatra podepsala memorandum o dodávkách do Indie

19.02.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Béngalúru (Indie)/Praha 19. února (ČTK) - Česká společnost Tatra Trucks by mohla zahájit dodávky náhradních dílů či podvozků vozidel Tatra do Indie do konce letošního roku. Dnes její zástupci v indickém Béngalúru podepsali memorandum o porozumění s indickou státní společností BEML. Ta by v Indii měla vozidla montovat. ČTK to dnes řekl mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Memorandum bylo podepsáno za přítomnosti českého ministra obrany Martina Stropnického.

Obě strany se podle Čírtka v memorandu zavazují spolupracovat na dodávkách náhradních dílů a komponentů do vozidel Tatra pro indické bezpečnostní složky. Předseda představenstva a obchodní ředitel Tatra Trucks Petr Rusek poznamenal, že nejde o obchodní kontrakt, ale o politicky důležitou deklaraci. \"O kontraktech se v současné době tvrdě, ale férově jedná. Platí, že zájem je o originální náhradní díly z Kopřivnice a rozložené sady podvozků, které Indové ve svém závodě složí a postaví nástavbu dle potřeby,\" dodal Rusek.

\"Kdy přivezu do Kopřivnice první indickou objednávku, o tom nechci spekulovat, ale po dvouleté cestě věřím, že cíl je na dosah,\" poznamenal Rusek a ocenil pomoc českých politiků. Tatra totiž musela v Indii bojovat s trestním stíháním bývalého akcionáře firmy, což firmu v očích Indů poškozovalo.

Podle Čírtka by mohly být první dodávky ještě letos. \"Tatrovka je připravena reagovat na objednávky velmi rychle,\" poznamenal.

Stropnický je na třídenní návštěvě Indie od středy. Kromě podpisu memoranda společnosti Tatra Trucks také otevřel stánek české společnosti Aircraft Industries a sešel se s indickým ministrem obrany. \"Kromě aktuální bezpečnostní situace ve světě hovořili o možných dodávkách českých zbrojních firem indické armádě,\" sdělil ČTK mluvčí ministerstva Petr Medek. Jednání se zúčastnili také zástupci České zbrojovky a Tatra Trucks. \"Ministři diskutovali o chystaném tendru na dodávku nových zbraní pro indické vojáky a potvrdili pozici Tatry jako seriózního partnera,\" dodal Medek.

Stropnický také diskutoval se zástupci švédského ministerstva obrany o možnosti využít Centrum leteckého výcviku v Pardubicích. Mluvili také o plánovaném nákupů Gripenů indickou armádou.

Podle serverů Novinky.cz a iDnes.cz přílet Stropnického do Indie doprovázely ve středu problémy kvůli uzavřenému vzdušnému prostoru nad cílovým městem. Letadlo s ministrem tak po půlhodinovém kroužení muselo přistát ve 300 kilometrů vzdáleném městě.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.