Gazprom a Naftogaz podepsaly smlouvu o dodávkách ve 2. čtvrtletí

02.04.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Kyjev 2. dubna (ČTK) - Ruský plynárenský gigant Gazprom a ruská státní plynárenská firma Naftogaz podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu ve druhém čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů (6400 Kč) za 1000 metrů krychlových, což je méně, než Ukrajina platila v prvním čtvrtletí. Uvedla to ruská agentura TASS s odvoláním na prohlášení ukrajinského ministerstva pro energetiku a uhelný průmysl.

Všechny ostatní podmínky jsou podle tiskového odboru ministerstva stejné, jako podmínky tzv. zimního balíku.

Ministr Volodymyr Demčyšyn v prohlášení upozornil, že Ukrajina má nyní ekonomicky rozumnou cenu, která je nižší, než cena za zpětné dodávky ruského plynu z evropských zemí. I když se dohoda vztahuje pouze na druhé čtvrtletí, umožní to Ukrajině ušetřit za plyn pro podzimní a zimní období. Ukrajina se také bude snažit dohodnout podobné podmínky v dlouhodobé smlouvě.

Ukrajina se nyní snaží s Ruskem vyjednat smlouvu o dodávkách do března příštího roku a doufá, že se podaří dokument podepsat do půlky měsíce.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až díky říjnové dohodě o \"zimním cenovém balíku\". Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 USD za 1000 metrů krychlových a za dodávky museli platit předem. Rusko původně požadovalo, aby ve druhém čtvrtletí Ukrajina platila 348 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie. Ukrajina odebírá plyn z Polska, ze Slovenska a z Maďarska prostřednictvím zpětných dodávek ruského plynu

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK