Růst sazeb příliv hypoték nezastavil, ba naopak

23.09.2015 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Navzdory mírnému zvýšení úrokových sazeb 3 největších bank, zájem o hypotéky zůstává rekordní. Během srpna tuzemské banky sjednaly hypoteční úvěry za více než 15 miliard korun a v součtu od začátku roku již banky na hypotékách rozpůjčovaly téměř 124 mld. Kč. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž letošní produkce překonala 30 miliard.

Tuzemské banky reportující své výsledky portálu hypoindex.cz* poskytly během srpna 8493 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,637 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání počet i objem sjednaných hypoték mírně poklesl, ale v meziročním srovnání vzrostl počet sjednaných hypoték o více než 30 % a objem dokonce o 40 %. Loni ve stejném období banky sjednaly 6515 hypoték v hodnotě 11,2 miliardy korun a dosud rekordní srpnovou produkci z roku 2007 banky překonaly o 3,2 miliardy korun.

Ze statistik portálu hypoindex.cz dále vyplývá, že 61 % představovaly hypotéky na koupi nemovitosti, 19 % tvořily úvěry na výstavbu a na zbývající účely připadá 20 % vykazované produkce. Podle statistik České národní banky, která však pracuje s trochu jinými čísly, podíl refinancování dříve sjednaných hypoték se v těchto měsících pohybuje pod 20 % a pod touto hranici se bude podle našeho názoru pohybovat i v součtu za celý rok. Po očištění tedy banky v srpnu sjednaly 12,5 miliardy nových hypoték a na refinancování připadají zhruba 3 miliardy Kč.

Neustále pokračuje také růst průměrné půjčené částky, která z červencových 1,83 mil. Kč vzrostla na 1,84 milionu korun a oproti loňskému roku, kdy si lidé v průměru půjčily 1,72 milionu, průměrná výše již narostla o 124 tisíc korun. Příčiny nárůstu tohoto ukazatele (levné hypotéky s vyšším LTV, výstavby, prodeje bytů v novostavbách, obecný růst cen nemovitostí) jsme detailněji komentovali v předchozích analýzách.

Česká ekonomika roste a konečně i české domácnosti subjektivně pociťují zlepšení své ekonomické situace. Znovu se začíná více stavět a rekonstruovat a rostoucí ceny nemovitostí přitahují pozornost investorů, ale i lidí, kteří hledají prostředek pro zhodnocení naspořených peněz, což v kombinaci s rekordně nízkými sazbami a očekáváním růstu sazeb vytváří koktejl generující rekordně silnou poptávku po úvěrovém financování. A pokud se nestane nic zásadně překvapivého, očekáváme, že celkový objem sjednaných hypoték vystoupá ke 200 miliardám Kč.

Banky jsou spokojené, podzim začaly nezvykle vlažně

Data Hypoindexu potvrzují naši hypotézu dosažení úrokového dna. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla v srpnu o 3 setiny procentního bodu na 2,11 % a od historického minima dosaženého v červnu se vzdálila na 6 setin procentního bodu. Příčinou nárůstu je mírné navýšení úrokových sazeb ze strany Komerční banky, Hypoteční banky a UniCredit Bank. K nim se v září přidala ještě Česká spořitelna (ovlivní data FINCENTRUM HYPOINDEXu později), jinak je na trhu relativně klid a banky v rámci podzimních kampaní více než k úrokovým sazbám směřují svou pozornost k poplatkům za vyhotovení odhadu hodnoty zastavované nemovitosti. Index nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXu, zatím i nadále stagnuje na 2,17 procentech.

Stavební spořitelny půjčily o 700 milionů více než loni

Daří se i stavebním spořitelnám. Objem sjednaných úvěrů v srpnu dosáhl 4,164 miliard korun. V meziměsíčním srovnání objem sjednaných úvěrů klesl o 255 milionů Kč, v meziročním srovnání však stavební spořitelny udržují více než 20% tempo růstu a nominálně produkce vzrostla ? miliardy korun. Největší meziroční růst zaznamenala opět Wüstenrot stavební spořitelna a Modrá pyramida. O desítky procent narostly objemy také Buřince a Raiffeisen stavební spořitelně. Jedinou spořitelnou, která v meziročním srovnání zpomalila je ČMSS, jejíž produkce nových úvěrů se propadla o 10 %.

Co se týče nově uzavřených smluv, tak rozdíly v tržních podílech jsou vyrovnanější. Z celkových 25 167 nových smluv, si nejvíce nových zákazníků připsala ČMSS, následovaná Modrou pyramidou a Raiffeisen stavební spořitelnou. Podíl Buřinky a Wüstenrot stavební spořitelny se pohybuje kolem 10 %.

V součtu od začátku roku poskytly hypoteční banky úvěry za 124 miliardy korun a stavební spořitelny zatím přidaly něco přes 30 miliard korun. V součtu za uplynulých 8 měsíců banky a stavební spořitelny profinancovaly půjčky na bydlení v celkovém objemu 154 miliard korun. Nebývalý zájem a úvěry na bydlení nás přivedl k přehodnocení původního odhadu. Nově očekáváme, že celkově banky rozpůjčují zhruba 235 miliard korun, z nichž necelých 200 miliard budou hypotéky**, a produkci stavebních spořitelen odhadujeme na zhruba 44 miliard.


Zdroj: GOLEM FINANCE

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: BYDLENÍ