Barclays a Credit Suisse zaplatí rekordní pokutu za \"dark pools\"

01.02.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington/New York 1. února (ČTK) - Britská banka Barclays a švýcarský finanční ústav Credit Suisse urovnaly ve Spojených státech federální a státní obvinění z klamání investorů a zaplatí americkým úřadům pokutu v celkové výši 154,3 milionu dolarů (3,8 miliardy Kč). Oznámily to v neděli večer americká Komise pro burzy a cenné papíry a generální prokuratura státu New York. Ve sporu šlo o takzvané \"dark pools\", což jsou uzavřené obchodní systémy určené pro velké investory.

Barclays v rámci vyrovnání přiznala, že porušila zákon, a zaplatí pokutu 70 milionů dolarů, uvedla newyorská prokuratura. Celková částka, kterou banky zaplatí, je ve vztahu k systémům \"dark pools\" rekordní pokutou.

Úřady banky obvinily, že investory využívající \"dark pools\" uvedly v omyl, když jim tvrdily, že budou chráněni před agresivními obchodními praktikami typu vysokofrekvenčního obchodování. V něm počítače obchodují automaticky podle předem stanoveného programu a využívají minimálních výkyvů kurzu.

Částka, kterou Barclays zaplatí, bude rozdělena mezi americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) a ministerstvo spravedlnosti státu New York. Banka přiznává, že porušila zákon o cenných papírech, a zavazuje se, že ve svém systému \"dark pool\" zvaném Barclays LX zavede monitorovací mechanismus, který pohlídá, že systém bude napříště fungovat podle jasných pravidel.

Credit Suisse zaplatí regulačním orgánům pokutu 60 milionů dolarů, a k tomu dalších 24,3 milionu dolarů komisi SEC za to, že ve svém systému Crossfinder umožnila zobchodovat 117 nelegálních obchodních pokynů. Na rozdíl od Barclays ale Credit Suisse vznesená obvinění nepřizná, ani nepopře.

Obchodní systémy označované jako \"dark pools\" se liší od veřejných burz a nejsou přístupné investorské veřejnosti. Obchodní pokyny, které přes ně jdou, nejsou viditelné dalším obchodníkům do doby, než jsou provedeny. To velkým institucionálním investorům umožňuje obchodovat s velkými balíky akcií, aniž tím ještě před uskutečněním transakce ovlivní tržní ceny.

Spor začal v červnu 2014, kdy newyorský státní zástupce Eric Schneiderman podal na Barclays kvůli \"dark pools\" žalobu. Ta tvrdila, že banka v jedné své \"darkpoolové\" službě umožňovala investorům zakázat obchodování s vysokofrekvenčními obchodníky, podle prokuratury měl ale tento program řadu výjimek, které zvýhodňovaly právě operátory vysokofrekvenčních obchodů. Barclays žádala stažení žaloby, loni ale tuto snahu vzdala.

\"Budeme pokračovat v boji proti těm, kdo chtějí manipulovat se systémem, i těm, kteří se přitom dívají jinam,\" sdělil Schneiderman agentuře Reuters v e-mailovém sdělení.

\"Tyto případy jsou nejnovějšími kauzami v sérii důrazných kroků SEC na poli dark pools a dalších alternativních obchodních systémů,\" uvedla předsedkyně komise Mary Jo Whiteová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK