Českomoravské stavební spořitelně loni klesl zisk o pět procent

25.02.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 25. února (ČTK) - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) vykázala v loňském roce čistý zisk ve výši 1,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o pět procent. Za poklesem čistého zisku jsou především účetní důvody, když došlo ke změně metodiky u tvorby opravných položek. V tiskové zprávě o tom dnes informovala spořitelna.

\"Po obchodní stránce jsme loni zaznamenali velice dobrý rok, stavební spoření je v době rozkolísanosti finančních trhů pro klienty bezpečným přístavem. Zároveň se nám daří držet náklady pod kontrolou,\" uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Čisté úrokové příjmy meziročně vzrostly o 13 procent na 2,57 miliardy korun, naopak příjmy z poplatků klesly o 7 procent na 618 milionů korun. Celkové provozní náklady klesly o jedno procento na 1,23 miliardy korun.

Spořitelna loni poskytla nové úvěry za zhruba 25 miliard korun, což je meziroční nárůst o sedm procent. Naopak zaznamenala pokles zájmu o nové smlouvy o stavebním spoření.

Českomoravská stavební spořitelna je největší tuzemskou stavební spořitelnou, její celková aktiva ke konci loňského roku činila 153,2 miliardy korun. Spořitelna vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv o stavebním spoření. Aktuálně má více než 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB s 55 procenty a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG s 45procentním podílem.


Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.