Růst ekonomiky byl ve 4. čtvrtletí nižší než odhady ČNB

04.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 4. března (ČTK) - Vývoj tuzemské ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky nižší o 1,3 procentního bodu v meziročním vyjádření a o jeden procentní bod v mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes náměstek ředitele sekce měnové ČNB Petr Král. Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí podle dnešních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o čtyři procenta a mezičtvrtletně zůstal beze změny.

 

Odchylka meziročního růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí od prognózy ČNB byla způsobena znatelně pomalejším růstem hrubé tvorby kapitálu, když v jejím rámci za očekáváním ČNB zaostal jak růst fixních investic, tak vývoj zásob. Rovněž dynamika vývozu zboží a služeb byla oproti odhadům ČNB nižší. Také meziroční růst spotřeby vlády byl lehce pod odhady. V případě růstu spotřeby domácností se prognóza ČNB zhruba naplnila.

\"V souhrnu lze konstatovat, že ve čtvrtém čtvrtletí 2015 pokračoval rychlý meziroční růst HDP, i když se jeho tempo oproti očekávání ČNB zmírnilo,\" uvedl Král.

Podle prognózy ČNB domácí ekonomika v letošním roce zpomalí svůj růst z loňských 4,3 procenta na 2,7 procenta. Zpomalení bude způsobeno především dočasným snížením hrubé tvorby kapitálu, do které se promítne především propad vládních investic financovaných z evropských fondů.


Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.