Peníze z podvodů v KB zaplatily akcie Liberty

10.03.2000 | ,
Domovská stránka


Policie zjistila, že existuje spojení mezi vytunelovanými penězi z Komerční banky a bývalou firmou někdejšího ministra financí Iva Svobody Libertou Mělník

Policie zjistila, že existuje spojení mezi vytunelovanými penězi z Komerční banky a bývalou firmou někdejšího ministra financí Iva Svobody Libertou Mělník. Podnikatel Barac Alon, jehož firma B.C.L. Trading je z tunelování největšího peněžního ústavu v zemi podezřívána, totiž loni v létě zaplatil za akcie Liberty, které jsou oficiálně vedeny na jméno dalšího cizince - Zeno Meiera. Ten je však podle jedné z vyšetřovacích verzí pouze nastrčenou figurou. Na toto spojení policie přišla

, když prověřovala převody na celkem čtrnácti účtech Alonovy firmy B.C.L. v Komerční bance. Dva na sobě nezávislé zdroje z policie a bankovních kruhů potvrdily, že jedna platba směřovala loni v červenci z Alonova konta na účet tehdejšího majitele pětatřicetiprocentního balíku akcií Liberty Stanislava Kratochvíla, syna bývalé poradkyně ministra financí Barbory Snopkové.

Právě na něj Svoboda se Snopkovou převedli firmu po volbách v roce 1998, kdy přišli na ministerstvo financí. Policie nyní prověřuje, zda nejde o podvod a praní špinavých peněz. Peníze, které byly použity na nákup akcií Liberty, totiž pocházejí přímo z "půjček", jež firma B.C.L. Trading z Komerční banky odčerpala, ale dosud nevrátila. Případ B.C.L. nyní zkoumá Služba pro odhalování korupce a zá

važné hospodářské trestné činnosti, vyšetřovatelům zabývajícím se Libertou ji zatím nepředala.

Mluvčí Úřadu vyšetřování Soňa Jindráková potvrdila, že vyšetřovatel, který zkoumá trestnou činnost v mělnické Libertě (Svoboda a Snopková jsou obviněni ze zpronevěry a poškozování věřitele), zatím případ s B.C.L. nepřevzal. "Vyšetřovatel mi sdělil, že tuto věc prošetřuje Služba pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti, že je o převodech peněz informován, ale že mu zatím SPOK případ nepředal,"

uvedla Jindráková.

Ředitel této speciální policejní služby Evžen Šírek se k případu nevyjádřil - na otázky zaslané faxem nereagoval. Rovněž Barac Alon odmítl informace o zaplacení akcií Liberty komentovat. "Pokud policie vede vyšetřování ve vztahu k jakýmkoli operacím prováděným Komerční bankou, společnost B.C.L. Trading se necítí oprávněna poskytovat jakékoli informace, které by mohly narušit vyšetřování," uvedl včera jeho právní a mediální zástupce Vítězslav Květenský. Syn Snopkové Kratochvíl připouští, ž

e téměř sedmnáct milionů korun dorazilo na jeho konto z nějakého účtu u Komerční banky, ale detaily nemůže sdělit - bankovní výpis k celé transakci prý spálil. "Výpis jsem hodil do kotle. Přišlo to z Komerční banky, to ano.

Ale jestli tam byla napsána jako

odesilatel firma B.C.L. Trading, to už fakt nevím," uvedl Kratochvíl. "Já jsem jednal jen s panem Meierem, a to jen jednou. On se na mě sám obrátil, že má zájem o mé akcie, tak jsem mu je prodal." Tvrdí, že Baraca Alona vůbec nezná: "Kdo to je? Já znám jenom nějaké pití, co se tak jmenuje." Iva Svobodu a Barboru Snopkovou, kteří byli propuštěni z vazby minulý týden, se včera nepodařilo zastihnout. Jejich právní zástupce Richard Maleček pouze uvedl: "Zatím to nebudeme komentovat." Proč by Alonova firma B.C.L. Trading, která se specializuje na financování obchodů s ocelí či obilím, chtěla ovládnout právě firmu na výrobu dětských kočárků, která navíc zkrachovala, není zřejmé. Spekuluje se však o dvou možnostech:

  1. O Libertu byl zájem proto, že existuje jiskřička naděje, že by stát vyplatil majitelům této mělnické společnosti někdy v budoucnu odškodné za špatně provedenou privatizaci. Šlo by údajně o 400 milionů, nebo i více. (Investovat do Liberty kvůli tomu je však rizikové, protože soud vůbec nemusí odškod
nění přiznat.)

  • O Libertu Alonovi vůbec nejde. Může jít jen o zvláštní metodu, jak skrýt korupci nebo jakýkoli jiný skutečný motiv poskytnutí finančního daru. Tento princip, s nímž se policie setkává poměrně často, spočívá v tom, že ten, kdo něco chce, zaplatí tomu, od něhož něco potřebuje, horentní sumu za téměř bezcenné akcie.
  • V případě Liberty šlo skutečně o podezřelý obchod s cennými papíry. S akciemi Liberty se totiž na burze neobchoduje od května 1998. "Tehdy se prodávala jedna za dvě koruny. Dnes by to bylo stejné nebo ještě menší. Je to téměř bezcenný cenný papír," uvedl jeden z makléřů burzy cenných papírů. Firma B.C.L. Trading zaplatila Kratochvílovi 27. července 1999 za jednu akcii 400 korun.

    Celkem pak Alon vyplatil Kratochvílovi za 40

    tisíc akcií přes šestnáct milionů korun. Za oficiální kurs na burze - pokud by byly Liberty vůbec obchodovatelné - by Kratochvíl získal podle makléřů ani ne sto tisíc korun. Obchodní partner Alona Zeno Meier, na něhož jsou oficiálně vedeny, nyní vlastní celkem 49,8 procenta akcií Liberty.

    O tom, jaký vztah měl někdejší ministr financí Ivo Svoboda k Baracu Alonovi (zda ministerstvo nebo přímo Svoboda někdy v něčem firmě B.C.L. pomohl), neexistují žádné podklady. Poradce Baraca Alona Vítězslav Květenský k tomu bez bližšího vysvětlení jen uvedl: "Pana Iva Svobodu známe jakožto člena vlády České republiky."

    Zdroj: MF Dnes z 10. 3. 2000



    Autor článku

     

    Články ze sekce: Domovská stránka