Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Členské státy Evropské unie

Mezi zakladatelské země Evropské unie patří Belgie. V Belgii, respektive jejím hlavním městě Bruselu, sídlí velká část mašinérie Unie. Dánsko zaujímá významnou polohu na pobřeží Severního a Baltského moře. Leží více než ze tří pětin na poloostrově Jylland (Jutský poloostrov), zbytek území tvoří ostrovy. Z nich největší je ostrov Sjaelland, na němž se rozkládá i dánské hlavní město Kodaň (Kobenhavn).  Dánsko je konstituční monarchií s ústavou platnou od roku 1953 a patří co do počtu obyvatel  k nejmenším státům v Evropě. Další severskou zemí v EU je lesnaté Finsko. Země tísíců jezer se svou rozlohou i počtem obyvatel řadí mezi středně velké státy. Co do rozlohy je pátou největší zemí Evropy, co do počtu obyvatel již tak významné není. Třetí severskou zemí zatoupenou v EU je Švédsko. Hlavním městem tohoto království je Stockholm. Jako zajímavost si uveďme, že ve Švédsku (a nejen tam) se velmi dobře domluvíte anglicky. Anglicky můžete mluvit samozřejmě ve Velké Británii. Tato země je v EU již dlouhou dobu. V současnosti je jednou ze tří zemí, které se rozhodli nepřistoupit do měnové unie. V Británii tak nemůžeme prozatím platit eurem. Dalším "černými ovcemi" jsou Dánsko a Švédsko. Kurzy jejich měn sledujte zde!

Do EU samozřejmě patří i světové velmoci jako FrancieItálie a Německo - náš nejvýznamnější obchodní parter. Plnoprávnými členy jsou také Irsko a Lucembursko. Od prvopočátku Evropského společenství je členem i Nizozemí. Oficiálně schválený český překlad pro Nederland je Nizozemsko, přestože se dosud běžně setkáváme s nesprávným používáním názvu Holandsko či Nizozemí. Termín Holandsko (Holland) se vztahuje pouze na historické území někdejšího hrabství Holland, které se stalo jádrem pozdějšího státu Nederland.

Od roku 1983 je v EU také Portugalsko, které se rozkládá na západním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Administrativně k němu patří i ostrovy Azory a Madeira ležící v Atlantském oceáně. Ve stejném roce jako Portugalsko přistoupilo do unie Španělsko. Leží na Pyrenejském poloostrově, jeho hlavním městem je Madrid. Od poloviny 80. let 20. století je součástí unie i Řecko. Tento stát leží v jihovýchodní Evropě a sestává se z pevninské části (s poloostrovem Peloponés na jihu) a z několika velkých a velkého počtu menších i nejmenších ostrovů. Hlavní město jsou Atény.

Mladší člensko zemí je náš jižní soused - Rakousko, vnitrozemský stát, ležící ve Východních Alpách, v povodí horního Dunaje. Svou rozlohou odpovídá přibližně dvou třetinám plochy bývalého Československa a je asi o 5 000 km2 větší než Česká republika. Rakousko je typickou hornatou zemí, většinovou část jeho plochy zaujímají Alpy.

Předposlední vlna rozšíření EU nastala v květnu 2004. Kromě České republiky do unie přistoupilo i se svými přírodními krásami Slovinsko a Slovensko, dále pak naši sousedé z Polska a Maďarska. Stranou nezůstaly ani země, které ještě před několika lety patřily do "sovětského" impéria a dnes tak vzkvétají - Litva, Lotyško a Estonsko. No a aby byl náš výčet úplný, musíme jmenovat i dvě ostrovní země Kypr a Maltu.

Dne 1.1.2007 přistoupily do Evropské unie také Bulharsko a Rumunsko. Posledním státem, který vstoupil do EU v roce 2013, je Chorvatsko. Vývoj měn naposledy přistoupivších zemí vůči koruně můžete sledovat velmi dobře na této stránce!

Sdílení a tisk
Navazující články
 
země EU   

Související články

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou…

OSVČ by mohly být osvobozeny od platby záloh na sociální pojištění po dobu dvou let od zahájení činnosti

26.02.

Skupina poslanců poslala do připomínkového řízení návrh zákona, který by osvobodil začínající OSVČ od platby záloh sociálního pojištění na celé dva roky od zahájení činnosti.

Proč by neměla pojišťovna zohledňovat při odškodňování autohavárií amortizaci poškozených vozů

05.02.

Při opravách zejména starších vozů je mnohdy potřeba použít nové náhradní díly, díky kterým může dojít ke „zhodnocení“ vozidla, a to pojišťovny nechtějí platit. Co uhradit musejí? Co jim soudy nařídily platit?
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz