Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jak si vybrat dobré životní pojištění?

Rozhodnutí uzavřít životní pojištění by nejprve měla předcházet otázka, proč chceme životní pojištění sjednat. Potřebujeme je pouze na zajištění leasingu, krátkodobého úvěru, hypotéky či pro finanční zajištění dětí a rodinných příslušníků v případě, že by "se s námi něco stalo"?

V případech, kdy životní pojištění potřebujeme z čistě praktických důvodů pouze krátkodobě (např. zajištění leasingu, menšího úvěru), není volba pojišťovny a konkrétní pojistky natolik důležitá. Jiné případy jsou takové, kdy se rozhodneme uzavřít životní pojištění, které by nám mělo poskytovat dostatečně vysokou pojistnou ochranu po celý život.


Co vše si rozmyslet před uzavřením životní pojistky?

 • Je nebo bude na mně někdo finančně závislý? Sjednání dobrého životního pojištění by mělo být samozřejmé pro ty, na jejichž příjmu jsou závislí jiní lidé - děti, rodiče, manžel (-ka).
 • Mohu si být jist, že i za 20 let budu natolik zdravý, že mě bude pojišťovna ochotna pojistit? Pokud s životním pojištěním otálíte do doby, až ho budete "skutečně" potřebovat, pak nejen, že pro vás bude v pozdějším  věku o mnoho dražší, dokonce, riskujete také to, že vás pojišťovny vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu pojistit odmítnou. Jelikož je životní pojištění vyžadováno např. k hypotéčním úvěrům, může jeho absence vyvolat další potíže.
 • Budu si v budoucnu chtít vzít vysoký úvěr na dům, na auto nebo na podnikání? Budete-li si v budoucnu potřebovat půjčit peníze na dům, auto či podnikání, budou od vás hypotéční banky životní pojištění smluvně vyžadovat. Ba co víc, nebudete-li z vážných zdravotních důvodů půjčku vůbec schopni splácet, stane se situace ještě horší, pokud vám bude též hrozit, že přijdete i o střechu nad hlavou.

Jak postupovat při výběru pojišťovny?

V případě životního pojištění jde o dlouhodobý produkt, zpravidla na několik desítek let, proto je opravdu nutné pečlivě vybírat a neuzavírat smlouvu bezhlavě. V současnosti existuje na trhu řada pojišťoven nabízejících různé typy životních pojistek.

Při výběru se můžete spolehnout buďto na vlastní síly a úsudek nebo využít služeb odborníků. V prvním případě stačí navštívit některou z finančních institucí, které mají životní pojištění ve své nabídce a domluvit si osobní setkání s pracovníkem pojišťovny. Nevýhodou je, že vám budou nabídnuty vlastní produkty, o konkurenčních se jen těžko zmíní. Obrátíte-li se na odborníka, nezávislého finančního poradce, měli byste dostat komplexnější informace o celém trhu. Měl by vám pomoci se orientovat v záplavě produktů životního pojištění, jejich výhodách a nevýhodách a zároveň pomoci najít optimální řešení.

Související články

Jak se rodí nové auto? Kodiaq se vyvíjel 3 a půl roku

27.04.  |  Martin Ježek

Od nového auta si slibujeme novinky v designu, bezpečnosti, pohonu, luxusu a v neposlední řadě v ekologii.…

Volat policii k dopravní nehodě ano či ne?

24.03.  |  Martin Ježek

Někdy se to stane a příjemné to není. Zastavíte na křižovatce na červenou a ucítíte zezadu náraz. Řidič za…

Prodej ojetin letos vzroste. Přes 40 % má stočený tachometr

15.03.  |  ČTK

V Česku se letos prodá přes 700.000 ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat…

Více článků

Register - osoby

  Register.finance.sk
  Register - subjekty

   Register.finance.sk
   Register - adresy

    Register.finance.sk