Výhody a nevýhody

V současnosti na našem trhu figuruje celá řada bankovních institucí s širokým nabídkovým portfoliem. Stěžejním produktem každé banky je především běžný účet, ať už pro fyzické osoby, podnikatele či studenty. Ten by měl být základní možností, kde zhodnocovat své finanční prostředky. Díky nízkým úrokovým sazbám a poplatkům za jeho vedení však dochází k minimálnímu zhodnocení, resp. díky všudypřítomné inflaci ke znehodnocení vložených prostředků. Úročení nad 0,5 % totiž budete v případě účtů pro fyzické osoby hledat jen těžko.

Spořící bankovní alternativy

Podíváme-li se na jiné bankovní produkty, jejichž primárním cílem je zhodnocování prostředků, mezi standardní spořící bankovní produkty patří termínovaný vkladvkladní knížka a spořící účet:

Termínovaný vklad

Jednorázový vklad na bankovní účet, na kterém se vám po určitý čas (termín) vaše peníze úročí určitou sazbou. Tento vkladový účet může být úročen pevnou (fixní) nebo pohyblivou (variabilní) sazbou a není určen k běžnému platebnímu styku. Na rozdíl od spořícího účtu je vložená částka fixována na určité období, po které je třeba nechat prostředky bez povšimnutí. Za předčasný výběr bývá klient sankcionován.

Vkladní knížka

Patří k nejstarší formě spoření u nás. Dříve tolik populární produkt v posledních letech ztrácí na atraktivitě, přesto především starší generace na něj nedá dopustit. Vkladní knížka slouží k hotovostním operacím, když umožňuje libovolné vkládání a vybírání finančních prostředků. Disponovat s vkladem může pouze majitel nebo zmocněná osoba vybavená dokladem o vkladu, tj. vkladní knížkou. Výše úrokové sazby je ovlivněna výší vkladu a délkou výpovědní lhůty a v současné době se pohybuje mezi 0,10 % až  3,0 % ročně. Abyste však dosáhli tříprocentního zhodnocení p.a., je třeba vložit zhruba stotisícovou částku minimálně na 3 roky.

Výhody spořícího účtu:

  • díky vyšší úrokové sazbě zhodnocujete své peníze více než na běžném účtu
  • nízké riziko - vklad na spořícím účtu je ze zákona pojištěn
  • možnost využití automatických převodů z a na běžný účet
  • založení, vedení i výpisy z účtu zdarma
  • řada bank nepoužívá žádnou výpovědní lhůtu, tudíž peníze jsou neustále k dispozici
  • řada bank nabízí spořící účet bez nutnosti nebo jen s velice nízkým minimálním vkladem
  • řada bank nabízí možnost přístupu na spořící účet pomocí elektronického bankovnictví

Nevýhody spořícího účtu:

  • nižší zhodnocení než u jiných investičních produktů
  • u některých bank nutnost vedení běžného účtu

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát


Související články: