Jak používat kontokorent?

I přes fakt, že u některých bank můžete „na kontokorent“ získat třeba i částky nad 100 tisíc korun, existuje hned několik důvodů, proč bychom vám to v horizontu delším než 3 až 5 měsíců nedoporučovali.

Kontokorent by měl být používán za účelem překlenutí krátkodobého nedostatku peněžních prostředků – a to v rámci desítek dnů, a ne měsíců! Tudíž pokud potřebujete půjčit na rok a déle, poohlédněte se po jiném produktu, třeba spotřebitelském úvěru. Spotřebitelský úvěr lze získat u nebankovních společností již od 6 měsíční doby splatnosti. Při nákupu jednotlivých produktů je zase vhodné prozkoumat nabídku splátkových společností a zjistit, jestli třeba není na trhu aktuálně možnost splácet bez navýšení. Dostanete se na příznivější úrokové sazby a nebudete si muset dělat starosti s povinným dorovnáváním.

Zkuste kombinovat kontokorent s kreditní kartou

Pokud často využíváte kontokorentní úvěr, je vhodné uvažovat i o nějaké kreditní kartě vzhledem k funkci bezúročného období. Kombinování se vysvětlíme na jednoduchém příkladu.

Mějme jedince, jenž si chce koupit na dluh zboží v hodnotě 10 tis. Kč. Kreditní kartu má vedenou u své banky první rok v ceně účtu, za kontokorent neplatí nic. Protože má bezúročné období 50 dní, vyplatí se mu rozhodně za zboží zaplatit kreditní kartou. Udělá dobře, jelikož při placení kreditkou jsou obvykle nabízeny i menší slevy (například 2 % z ceny zboží dolů). Když se přiblíží konec bezúročného období, náš jedinec zjistí, že nemá volné finance na splacení půjčky. Bude proto volit, jestli zaplatit úrok z úvěru kreditky se sazbou 1,9 % p. m., nebo do kreditní karty nalít prostředky z kontokorentu (a zaplatit úrok z něj). U kontokorentu má přidělenou sazbu 15,0 % p. a. a předpokládá, že prostředky splatí do 2 měsíců. Vzhledem k tomu, že při přepočtení úroku z kreditní karty na roční úročení dostane sazbu 22,8 %, zvolí náš jedinec využití kontokorentu. Na úrocích zaplatí po splacení 252 Kč (50 dní na kreditku a 60 dní na kontokorent). Porovnejme si v tabulce, kolik by jedinec platil pouze při využití kontokorentu, resp. samotné kreditní karty.

Tabulka: Půjčka 10 000 Kč zhruba na 110 dní

Typ půjčky Náklady
Úrokové náklady při využití samotného kontokorentu 510 Kč
Úrokové náklady při využití samotné kreditní karty (50 dní bez úroku) 384 Kč
Úrokové náklady při využití 50 dní na kreditní kartě a následně kontokorentu 252 Kč

Náš modelový příklad, bral ovšem v potaz kreditku bez poplatku za vedení, což není samozřejmý případ. Většinou za kreditní kartu zaplatíte kolem 200-500 Kč ročně. Z tabulky nahoře je zřejmé, že při využití bezúročného období ušetříte oproti samotnému kontokorentu 258 Kč. Kdyby vás tedy stála karta 400 Kč, nevyplatilo by se vám to. Kdyby jste ovšem použili kontokorent již třikrát do roka (na půjčku 10 tis. Kč), nebo třeba na půjčku 20 tis. Kč dvakrát za rok – kreditka se vám i při poplatku 400 Kč za rok vyplatí. Rozpětí úrokových sazeb u kreditek i kontokorentů je však poměrně široké. Čím je nižší úrok u kreditky, a čím vyšší u kontokorentu, je zbytečnější je kombinovat, a naopak.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 2 krát


Související články: